روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 22 آبان 1397 / 04 ربيع الأول 1440 / a 13 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:02
شماره خبر: 100901662838
ديدار با آسمان در نوروز
امسال را سازمان ملل متحد و یونسکو به نام سال جهانی نجوم نامگذاری کرده و شعار «بر شما باد کشف جهان» برای آن انتخاب کرده‌اند. این سال بهانه‌ای برای آشنا شدن بیشتر با آسمان است تا به واسطه آن انسان بیش از گذشته به آسمان بنگرد و سعی کند جایگاه واقعی خود در کیهان را درک کند. درک این جایگاه و نگاه به اعماق آسمان نه تنها باعث خواهد شد تا انسان زیبایی‌های اطرافش را بهتر بشناسد و درک کند که باعث خواهد شد تا انسان اسیر در پنجه‌های زندگی صنعتی امروز فرصتی برای تفکر و تامل در کیهان به دست آورد و حس فراموش شده‌ای به نام لذت حاصل از اکتشاف علمی را به یاد بیاورد و انگیزه‌ای به دست آورد تا با نگاهی متفاوت به جهان اطراف خود بنگرد.

شاید نوروز امسال که معادل آغاز سال خورشیدی نجوم در ایران نیز است فرصت مناسبی باشد که شما هم سری بالا کرده و نگاهی به آسمان بیندازید و چیزهایی را که زمانی جزو خاطرات مشترک ما بود و داستان‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما در بستر آن شکل می‌گرفت را دوباره کشف کنید.

آسمان فروردین در شهرهای بزرگ با توجه به تعطیلات و کاهش آلودگی‌های رایج در طول سال و همچنین آغاز وزش بادهای نوروزی، ‌آسمانی صاف‌تر و شفاف‌تر است و در عین حال سفرهای فراوانی که در این فصل صورت می‌گیرد شما را در مسیر جاده‌هایی قرار می‌دهد که آسمان پرستاره‌ای بر فراز سرتان خودنمایی می‌کند و تنها کافی است سری بلند کنید تا زیبایی‌های آسمان شما را در بر بگیرد.

در بالا‌ی این صفحه نقشه‌ای از وضعیت آسمان این شب‌ها رسم شده است تا به شما برای دیدار با ستارگان و صورت‌های فلکی نوروز امسال کمک کند. کافی است این صفحه را به گونه‌ای بالای سر خود بگیرید که کلمه شمال در لبه نقشه به سمت شمال شما قرار بگیرد. اگر این اتفاق در ساعتی که در کناره نقشه آمده است صورت گیرد نمای صورت‌های فلکی آسمان دقیقا مطابق این نقشه خواهد بود، اما اگر در زمانی متفاوت آن را بالای سر خود بگیرید کافی است یکی از صورت‌های فلکی برجسته مانند دب‌اکبر را پیدا کرده و آن را با نقشه بالا تطبیق دهید تا بقیه صورت‌های فلکی در جای خود قرار گیرند.

جدول این صفحه نیز رویدادهای مهمی را به شما معرفی می‌کند که طی این شب‌ها می‌توانید در آسمان شاهد آن باشید. در مقابل هر تاریخ نام و شرح رویداد آمده است تا بتوانید آن را دنبال کنید؛ اما شاید این تعطیلات پایان هیجان‌انگیزی را نیز برای شما رقم بزند. در روز 13 فروردین که شما هم احتمالا به همراه دیگر خانواده‌های ایرانی، ‌روز طبیعت را در بیرون از منازل خود سپری می‌کنید طرح جهانی 100 ساعت نجوم آغاز می‌شود و در اولین روز این رویداد،‌ ایرانیان برنامه گسترده‌ای برای پذیرایی از شما تدارک دیده‌اند. در این طرح قرار است مردم زمین 100 ساعت پیاپی را به رصد آسمان بپردازند. انجمن‌های محلی و انجمن نجوم ایران عصر این روز در پارک‌ها و مراکز عمومی تلسکوپ‌های خود را در اختیار شما قرار خواهند داد تا یکی از بزرگ‌ترین رصدهای عمومی تاریخ ایران در این روز شکل بگیرد و پایان تعطیلات همراه با رصدی دلچسب برای همه باشد. پس اگر در طول تعطیلات با سوالی در زمینه رصد آسمان مواجه شدید، می‌توانید هنگام در کردن 13 نوروز آن را از علاقه‌مندانی که در پارک‌ها و محل‌های عمومی برای بزرگداشت 100 ساعت نجوم جمع شده‌اند در میان بگذارید. اگر می‌خواهید از محلی که در نزدیکی شما میزبان این رویداد است مطلع شوید، کافی است به سایت http://www.100hoursoftastronomy.org مراجعه و با کلیک بر نقشه ایران از محل‌های برگزاری این رویداد در ایران مطلع شوید.

آسمانتان پرستاره باد

 


 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: