روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 26 مهر 1397 / 07 صفر 1440 / a 18 Oct 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:02
شماره خبر: 100901663648
تفريحات با چاشني تکنولوژي
تعطیلات، اوقات فراغت، تفریح و سرگرمی و البته یک تعطیلات نوروزی دیگر... .

اینها برای شما چه معنی می‌دهند؟ ... به احتمال زیاد تکرار این کلمات در کنار هم یک پیام بیشتر ندارد و آن این که چه نشسته‌ای که تعطیلات عید نوروز در راه است و باید برای پر کردن اوقات تعطیل فکری اساسی کرد. منظور از این فکرهای اساسی این است که تفریح، سرگرمی، گردش و حتی مطالعه را در خودش داشته باشد.

البته اگر از آن دسته افرادی نیستید که قصد دارند کم‌خوابی‌های یک ساله انباشته شده‌شان را در تعطیلات جبران کنند یا این که فقط مقابل تلویزیون دراز بکشند و از تنقلات عیدانه تناول کنند و بی‌خیال اضافه وزن، چربی و قند خون شوند.

البته اگر ازجمله آدم‌هایی هم نیستید که بیشتر وقتشان را به دید و بازدید‌های فامیلی می‌گذرانند،حتما نگاهی به پیشنهادهای پیش رو داشته باشید.

شاید بد نباشد که ابتدا از قیصر امین‌پور بشنویم که می‌گوید اوقات فراغت یعنی وقت‌های خالی، اما این وقت‌های خالی، موقعی وقت‌های بی‌حوصلگی، بی‌حالی و بی‌خیالی می‌شود که برای آنها هیچ فکری نکرده باشیم بلکه می‌خواهیم به هر صورتی آنها را پر کنیم تا خالی نباشد... .


مطالعه، لذتی که با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست

آنها که اهل مطالعه هستند بخوبی می‌دانند که مطالعه، لذتی است که با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست.

البته متاسفانه در جامعه ما همچنان بر سر کتاب خواندن یا نخواندن، صدها مساله حاشیه‌ای چه از بعد فرهنگی و چه تربیتی وجود دارد. کما این ‌که برخلاف اکثر کشور‌های دنیا همچنان یک نگرانی کلی وجود دارد؛ این که با توجه به دغدغه‌های فکری و کاری در ایران غالبا نمی‌شود هنگام خواب، مسافرت، در صف انتظار یا در کتابخانه‌ها به مهمانی کاغذ و حروف چاپی رفت.

در حالی که در کشوری مثل ژاپن که مهد پیشرفت‌های تکنولوژیک در دنیا محسوب می‌شود باز ورق‌های کاغذی کتاب در ردیف اول تمام دلمشغولی‌های غیرکاری محسوب می‌شود به گونه‌ای که صف‌های اتوبوس، قطار یا هر انتظاری در ژاپن مترادف است با تصویر آدم‌هایی که تقریبا هر کدام یک کتاب کوچک جیبی یا حتی بزرگ‌تر را درمی‌آورند و شروع به خواندن می کنند.

با این حال اگر توصیه دوستانه ما را حداقل در تعطیلات نوروز امسال بپذیرید ضرر که نمی‌کنید هیچ، شاید حتی انگیزه‌ای نیز برای تداوم برنامه کتابخوانی حداقل برای یک ساعت در روز نیز در شما بیدار شود.


داستان‌هایی با طعم علم و تخیل

اگر از ما بپرسید، می‌گوییم داستان‌های علمی تخیلی از پرمخاطب‌ترین سوژه‌ها در دنیای سینما، بازی‌های مجازی و البته کتاب هستند. چراکه نه‌تنها می‌توانند خوشایند هر ذائقه‌ای در هر سن و سالی باشند بلکه به طرز شگفت‌آوری حس تخیل و جستجوگری را تقویت کرده و هوش و حافظه را در دنیایی پر از انرژی و هیجان، بخصوص در کودکان، نوجوانان و جوانان تهییج کنند.

اگر به سراغ این کتاب‌ها نرفته‌اید شاید نوروز فرصت مناسبی باشد که چند ساعتی را به خواندن داستان‌های علمی تخیلی پیشگامان سپری کنید. با وجود گذشت سال‌ها و ظهور چهره‌های با استعداد جدید، اما هنوز بهترین شروع برای علمی تخیلی دوستان همان نام‌های قدیمی و آشنا هستند. ایزاک آسیموف که بسیاری از کتاب‌هایش به فارسی ترجمه شده و سر آرتور سی کلارک فقید که اکنون بیش از یک سال از درگذشتش می‌گذرد و آخرین کتابش تنها چند ماه پیش منتشر شد.

نوروز فرصت مناسبی است که به خواندن داستان‌های علمی تخیلی پیشگامان سپری کنید. هنوز ایزاک آسیموف که بسیاری از کتاب‌هایش به فارسی ترجمه شده و سر آرتور سی کلارک که آخرین کتابش تنها چند ماه پیش منتشر شد، بهترین‌ها هستند

این دو نفر که در ایران شاید بیش از دیگر نویسندگان علمی تخیلی شناخته شده باشند را پیشگامان و ستون‌های استوار علمی تخیلی‌نویسی می‌دانند. آمیختن داستانی هیجان‌انگیز با مفاهیمی آینده نگرانه و فلسفی در کنار استفاده دقیق از دانش روز چهره‌ای زیبا از این سبک را در آثار این دو نفر منعکس می‌کند.

خوشبختانه آثار زیادی از این دو به فارسی ترجمه شده‌اند که شاید برای شروع بد نباشد چند روزی از تعطیلات خود را در دنیای ذهن خلاق، ‌خالق اودیسه‌های فضایی و واضع قوانین سه‌گانه روبات‌ها سپری کنید.


گشتی در دنیای وب بزنیم

می‌بینید امروزه پیشرفت تکنولوژی به‌نام اینترنت چه بلایی به سر ما آورده است! همگی به نوعی معتاد به گشت و گذارهای اینترنتی در دنیای مجازی شده‌ایم. این گشت و گذارها آنقدر جذابیت دارد که این روزها متاسفانه جای مطالعه کتاب و تماشای فیلم و حتی گردش‌های بیرون از خانه را گرفته است.

در دنیای پهناور اینترنتی تقریبا به هر کجا می‌توانید سرک بکشید و در برابر هر موضوع مورد جستجو با طیف گسترده‌تری از موضوعات مرتبط روبه‌رو شوید و این رشته دست به دست شما را در دنیای بی‌انتهای اینترنت می‌گرداند. اگر در هر کلیک هدف مشخصی وجود نداشته باشد، اینترنت مبدل به یک گردونه شهر فرنگی طولانی برای سرگرمی یا اطلاعات پراکنده شما می‌شود.

با این حال ما می‌خواهیم به جای سردرگمی‌های مجازی در وب‌سایت‌ها به شما سر زدن به چند سایت جالب و مفید را توصیه کنیم. در واقع چند سایت از 50 سایت برتر را به انتخاب مجله تایم برای شما انتخاب کرده‌ایم که در کنار سایت‌های متنوعی که می‌شناسید می‌توانید رصد کنید.

سایت Chandra.harward.edu این سایت دروازه‌ای به جهان سیاهچاله‌ها، ستاره‌های در حال نابودی و خوشه‌های کهکشانی است. در این سایت بسیاری از اسرار عمیق در جهان روشن شده‌اند.

سایتHowcast.com که یک سال از شروع به کار آن می‌گذرد، شما را از خواندن دستورالعمل برای هر کاری بی‌نیاز می‌کند. تازه می‌توانید کلیپ‌های کوتاهی را نیز در ارتباط با انجام کارهای مورد نظرتان مشاهده کنید.

دلتان می‌خواهد بدانید که از نظر روحی تا چه اندازه سالم هستید؟ سایتPsychCentral هم با استفاده از یک سری سوالات ساده، شما را از وضعیت سلامت روحی‌تان مطلع می‌کند. حتی در این سایت امکان پرسش از یک متخصص نیز وجود دارد. اگر علاقه‌مند به مقوله گردشگری هستید نیز سایتWikitravel به عنوان یک سایت مسافرتی با اطلاعات به روز بیش از 20 هزار مکان سیاحتی، بزرگ‌ترین منبع ارزشمند را در این زمینه داراست.

سایتYahoo!Answer هم به سوالات شما پاسخ می‌دهد. در این سایت سوالات بر حسب موضوع و عمومیت دسته‌بندی شده‌اند. پاسخ‌دهندگان نیز سعی دارند با پاسخ بیشتر و بهتر به سوالات دیگران امتیاز بیشتری کسب کنند. سایت‌هایAskmetafilter وTryThis نیز در همین زمینه فعالند.


موزه‌های علم

تعطیلات شاید فرصت مناسبی برای بازدید از مراکز علمی باشد مکان‌هایی مانند موزه‌های علوم و فناوری،‌ در کنار جاذبه‌های طبیعی و گردشگری که ارزش‌های علمی و زیست محیطی منحصر به فردی را دارند می‌تواند در فهرست شما برای گذراندن ایام تعطیلاتبه شمار رود. مکان‌هایی از گلفشان‌های سیستان گرفته تا آبگرم‌های دامنه سهند و سبلان نه‌تنها شما را با چهره‌ای زیبا از طبیعت آشنا می‌کند که ذهن شما را برای توجیه علت بروز این پدیده‌ها به بازی می‌گیرد و به سفری دور و دراز می‌برد.

اما شاید فراتر از آن بتوانید هر جایی که می‌روید سعی کنید متفاوت از قبل به اطرافتان بنگرید تا به کشفیات تازه‌ای دست یابید بخصوص در سالی که شعار کشف جهان برای آن انتخاب شده است.

پونه شیرازی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: