روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:02
شماره خبر: 100901663938
چهره‌هاي علمي سال 2008
کاشف منبع فلورسنت سبز از عروس دريايي
سال گذشته (2008) جایزه نوبل در رشته شیمی‌به اوسامو شیمومورای ژاپنی برای کشف پروتئین فلورسنت سبز (GFP )اهدا شد.

این دانشمند با استخراج مواد فلورسنت از میلیون‌ها عروس دریایی نورانی و بررسی آن دریافت که این عروس ماهی یون کلسیم را توسط پروتئینی به نام آکورین آزاد کرده و نور آبی این یون‌های کلسیم توسط این پروتئین به نور سبز تبدیل می‌شوند.

این پروتئین به عنوان ردیاب در فرآیند ساخت پروتئین در سلول‌ها در جایی که حتی میکروسکوپ‌های الکترونی نیز کارساز نیستند، به کار می‌رود. با اضافه کردن ژن تولید GFP در انتهای رشته DNA ژن موردنظر بطور مثال هموگلوبین، سلول‌های حاوی GFP تولید می‌شود.

به این ترتیب با تابش اشعه ماورای بنفش می‌توان مسیر حرکت این پروتئین را حتی در ظریف‌ترین عصب‌ها ردیابی کرد.

باید توجه داشت که با توجه به اندازه کوچک این پروتئین نسبت به ردیاب‌های قبلی کمترین اثر را در کارکرد پروتئین حامل داشته و جهت ردیابی برخلاف ردیاب‌های سابق نیاز به مواد اضافی ندارد.


کاشف غدد زیرپوستی ویروسی عامل سرطان دهانه رحم

جایزه نوبل در فیزیولوژی و طب در سال 2008 به هارالد زور هاوزن آلمانی برای کشف غدد زیرپوستی که عامل ویروسی دارند و در انسان موجب سرطان دهانه رحم می‌شوند، تعلق گرفت.

پس از کشف ویروس‌های مولد کیست‌های پوستی در انسان (EBV )و تاثیر آن در بعضی از سرطان‌ها، این محقق و گروهش روی ارتباط ویروس و سرطان دهانه رحم که در سال‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای در بین زنان رایج شده، تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کردند.

این تحقیقات پایه‌ای برای تولید واکسن جلوگیری از غدد زیرپوستی با عامل ویروسی که عامل سرطان دهانه رحم نیز هستند، شد. همین‌طور آزمایش DNA این ویروس‌ها می‌تواند نشانگر سرطان دهانه رحم در آینده شود.

واکسن‌های تولید شده تنها می‌توانند از وقوع سرطان در نسل بعدی زنان جلوگیری کنند. امید که آزمایشات DNA این ویروس‌ها منجر به ارائه یک روش قطعی برای درمان زنان نسل فعلی شود.

کاشفان ویروس ایدز

جایزه نوبل در فیزیولوژی و طب نیز به طور مشترک به فرانکویس باره سینوسی و لوک مونتانیر فرانسوی برای کشف نوعی ویروس کاهش سیستم ایمنی بدن انسان ()HIV که راهگشای درمان بیماری ایدز است، اهدا گردید.

این ویروس در غدد لنفاوی بیماران با غدد لنفاوی متورم در مراحل اولیه بیماری و در خون بیماران در مراحل پیشرفته بیماری، تشخیص داده شد. این ویروس به علت تکثیر شدید و تخریب سلولی در غدد لنفاوی، سیستم ایمنی بدن انسان را تضعیف می‌کند.

این تحقیقات مبنای درک فعلی ما از بیولوژی این بیماری و روش‌های درمان آن بوده است.

تحقیقات این دو دانشمند، جزئیات مهمی‌ را در مورد نحوه گسترش و برخورد این ویروس با بیمار میزبان روشن و سپس روش‌های تشخیص بیماری و محصولات خونی آلوده را جهت جلوگیری از گسترش این بیماری ارائه کردند.

تحقیقات یاد شده روی نحوه تکثیر این ویروس به تولید مجموعه‌ای از داروهای ضد ویروس نیز انجامید.

کشف نحوه عملکرد این ویروس در حمله به غدد لنفاوی و تغییر دائم و مخفی نمودن ژن خود در DNA غدد لنفاوی، نتایجی را به همراه داشت که می‌تواند در تهیه واکسن و حتی درمان این بیماری به کار رود.

گروه دانش

 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: