روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 29 اسفند 1397 / 13 رجب 1440 / a 20 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 14:57
شماره خبر: 100901725272
حمايت تا دقيقه 90
چالش برنامه پرمخاطب 90 و سازمان تربیت بدنی اگرچه چندی است که فروکش کرده است، اما این چالش چنان ابعاد گسترده‌ای یافت که تا شخص رئیس‌جمهور را درگیر کرد. حمایت میلیون‌ها هوادار و مخاطب این برنامه باعث شد تا نمره این برنامه نزد مخاطبان داخلی و خارجی به مراتب بیش از پیش ارتقاء یابد. آنچه می‌خوانید مکثی بر حاشیه‌های این چالش است.

اندر حکایت برنامه جذاب، دیدنی و البته فوتبالی 90 زیاد گفته‌اند، آن‌هم پس از چالش ایجاد شده این برنامه با فدراسیون فوتبال که نه، سازمان ورزش که پنداری کمتر انتقادی را برمی تابد؛ بویژه انتقادهایی که از خط قرمزهای این روزهای دستگاه ورزش عبور می‌کند:

1 - به چالش کشیدن فعالیت‌های عمرانی صورت‌گرفته، مثل این‌که چمن فلان ورزشگاه ساخته شده کیفیت لازم را ندارد، دستشویی‌هایش به اندازه و استاندارد نیست و...

2 - خدشه وارد‌ساختن به تصمیمات مدیریتی مثل این‌که آیا انتخاب عباس انصاری‌فرد به عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌تواند این باشگاه را به سرمنزل مقصود برساند یا خیر، آن هم از طریق مسابقه »SMS« که مسوولان ورزش بدجوری بدان آلرژی گرفته‌اند.

نقطه چالش هم درست از همین‌جا شکل گرفت، وقتی که در یک برنامه محمد آخوندی، سخنگوی سازمان تربیت‌بدنی و عضو هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس، بعد از انتخاب عباس انصاری‌فرد به عنوان مدیرعامل باشگاه پشت خط تلفنی 90 آمد تا معترضانه بگوید چرا باید تصمیم هیات‌مدیره در انتخاب مدیرعامل جدید به چالش کشیده شود یا همه‌اش کمبودها و ضعف‌ها به تصویر کشیده شده و اقدامات مثبت صورت گرفته مغفول واقع شود.

هرچند که در فردای آن برنامه، همه مخاطبان 90 جملگی در قضاوت و تحلیل چرایی موضوع، حق را به عادل فردوسی‌پور می‌دادند، اما چند روزی از این جریان نگذشته بود که فدراسیون فوتبال پا در معرکه گذاشت تا به صراحت بگوید که طی بخشنامه‌ای به روسای کمیته‌های فدراسیون و زیرمجموعه‌های فوتبالی اعلام شده که هماهنگ شده در برنامه 90 حاضر شوند!

موضوعی که از آن به عنوان تحریم 90 در رسانه‌ها یاد شد تا در عرض چند روز فعل و انفعالات صورت گرفته، عادل فردوسی‌پور پس از سال‌ها، برنامه‌ای خنثی را به روی آنتن ببرد؛ برنامه‌ای که به هیچ‌وجه ذائقه مخاطبان و دوستداران این برنامه را پاسخ نگفت تا عادل در پایان با گفتن این جمله انفعالانه که «اگر بشود از روی این صندلی از حق و حقانیت دفاع کرد، هفته بعد هم در خدمتتان هستم»، بینندگان 90 را با این پرسش اصلی مواجه سازد که چرا باید به یکباره خدمات و کارکردهای مثبت و موثر این برنامه در رشد و توسعه فوتبال نادیده گرفته شود؟

قطعا مردم نمی‌توانستند پیش خود هضم کنند که از این به بعد «90» را فریز شده و پاستوریزه خواهند دید.

برنامه‌ای که با حمایت معنوی مهندس عزت‌الله ضرغامی خط قرمزی برای آن تعریف نشده بود تا میلیون‌ها نفر را تا پاسی از نیمه‌های شب پای جعبه جادویی میخکوب کند.

هر چه بود در روزهای بعد و به برنامه بعدی 90 کشیده نشده، اصحاب فدراسیون فوتبال در نشستی با رئیس سازمان صدا و سیما تمام مسائل را به نقد و بررسی گذاشتند تا در پایان نیز جماعت فوتبالی با صحه گذاشتن بر نقش صداوسیما در رشد و تعالی فوتبال کشور، راضی و خرسند از جلسه با مهندس ضرغامی خارج شوند؛ جلسه‌ای که در‌ آن دوباره تاکید شد که سازمان صدا و سیما از برنامه‌های ملی و توسعه‌ای فوتبال بویژه در راه صعود به مرحله نهایی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی حمایت خواهد کرد و چنین شد که عادل فردوسی‌پور با همان چهره خندان و پرحرارتش جلوی دوربین برنامه 90 رفت تا با طرح این مسابقه اس‌ام‌اسی که آیا با رویکرد برنامه موافق هستید یا خیر سیل رای اعتماد مردم را به سوی برنامه 90 جذب کند. ارسال بیش از 2 میلیون و 200 هزارSMS رکورد تازه‌ای برای این برنامه پرمخاطب به حساب آمد تا دیگر بار 90 بر سیاق و روال معمول ادامه حیات دهد.

هرچند که در این فعل و انفعال صورت گرفته هنوز هم محمد علی‌آبادی در مقام رئیس ورزش از خط‌مشی برنامه ناراضی است. او برای آنکه نارضایتی خود را علنی کند در مراسم اسپانسری گروه خودروسازی سایپا از تیم‌های ملی، بصراحت اعلام کرد که اگر به جای گروهی 90‌نفره، گروهی 900نفره نیز دستاوردهای فوتبال و ورزش را به چالش بگیرند؛ آنان بیدی نیستند که از این بادها بلرزند.

البته شاید خرده‌ گرفتن از رئیس ورزش هم چندان وارد نباشد، چراکه وقتی سازمان تربیت‌بدنی یک برنامه قدیمی «ورزش و مردم» پخش‌شده