روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 30 آبان 1397 / 12 ربيع الأول 1440 / a 21 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 88
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 27 اسفند 1387 - ساعت 15:01
شماره خبر: 100901726796
چشم و هم‌ چشمي از نوع آبي
این روزها بحث حامیان مالی باشگاه‌های بزرگ فوتبال کشور به یکی از بحث‌های مهم علا‌قه‌مندان به این ورزش تبدیل شده است. رقابت حامیان مالی دو باشگاه استقلا‌ل و پیروزی‌ تهران چیزی است که از چشم هیچ علا‌قه‌مندی به این ورزش پرطرفدار پنهان نمانده است. این نوشته گوشه‌ای از این رقابت آشکار را نشان می دهد.

می‌گویند بین سرخابی‌ها چشم و هم‌چشمی است؛ این حرف چندان هم بی‌ربط نیست. آخر از وقتی پای حسین هدایتی به مدیریت پرسپولیس باز شد تا سرخ‌ها با دسته‌چک‌های او پز پولداری دهند، هواداران آبی نیز با خود اندیشیدند که چرا استقلال نباید یک آبراموویچ وطنی را بالای سرخویش داشته باشد؟!

در ابتدا نیز ذهنیت‌ها روی علی شفیع‌زاده رفت، اما این بار سازمان تربیت بدنی در رابطه با استقلال سیاست دیگری را در پیش گرفت تا توپ صرفا به زمین‌اش نیفتد. محمد علی‌آبادی در مقام رئیس ورزش و رئیس مجمع باشگاه، اختیاراتش در این حوزه را به مسعود زریبافان، عضو برجسته دولت تفویض نمود تا زریبافان اهداف خود را نرم پیش برده و مدیریت باشگاه را یکدست سازد.

علی فتح‌الله‌زاده که انتخاب علی‌آبادی بود و می‌خواست با درس گرفتن از گذشته و تجاربش، استقلال را صاحب هویتی تازه سازد، فراز و نشیب‌های زیادی را در طول مدیریت یک‌سال و چند ماهه‌اش پشت سر گذاشت تا در نهایت و پیرو بدهکاری باشگاه و نتیجه نگرفتن تیمی، مدیریت کلان باشگاه این بار در پس پرده با امیر واعظ‌‌آشتیانی که از همکاران و دوستان زریبافان به حساب می‌آید به توافق رسیده و در زمانی که شعارها علیه مدیریت فتح‌الله‌زاده در روی سکوهای ورزشگاه آزادی بالا گرفت، این مدیر صنعتی را بی‌سر و صدا جایگزین وی نمایند.

واعظ‌آشتیانی برخلاف فتح‌الله‌زاده مدیری جدی، خشک و عملگراست و بی‌جهت حرفی را نمی‌زند که بعدها از انجامش بازبماند، اما حضور رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری که در آن مقطع از معاونت وزارت صنایع جدا شده بود، یک ویژگی‌ دیگر نیز داشت. او نایب‌رئیس فدراسیون را نیز با خود به باشگاه استقلال آورد تا زوج مدیریتی‌شان تکمیل شود. او کسی نیست جز علی انصاری، رئیس انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان مبل ایران؛ مدیری که سایه به سایه واعظ‌آشتیانی حرکت کرده است و گرچه بیشتر دوست دارد که در سایه و حاشیه باشد، اما به هر حال حضور او ولو بی‌سروصدا نیز برای باشگاه آبی‌ها مغتنم است تا با هدایت کارگروه اقتصادی از سوی او استقلالی‌ها ورای پول‌های دولتی تزریق‌شده از سوی سازمان، نیم‌نگاهی به درآمدسازی و استقلال اقتصادی داشته باشند.

علی انصاری که به تازگی نیز در همایش بین‌المللی تحول مدیریت کشور در افق چشم‌انداز 1404 به عنوان یکی از مدیران موفق اقتصادی معرفی و از وی تقدیر شده است، راجع به فوتبال می‌گوید: «امروز فوتبال به عنوان یک صنعت دیده شده و باید به آن نگاه اقتصادی داشت.»

همین یک جمله نیز کافی است تا پس ذهن این مدیر اقتصادی شکافته شود. در حقیقت واعظ‌آشتیانی و مکملش علی انصاری با حساب و کتاب به مجموعه مدیریتی استقلال اضافه شده‌اند تا دوقلوهای جدانشدنی عرصه اقتصاد، این بار در عالم ورزش نیز مسیری تازه را پیش روی خود قرار دهند.

هرچند که با حضور انصاری، آبی‌های پایتخت نیز ته دلشان قرص شده که دیگر به بن‌بست‌های مالی نخواهند رسید، اما بی‌شک اگر امروز استقلال متحول شده و صدرنشین لیگ برتر است، بخش اعظمی از آن را باید مرهون مدیریت واعظ‌آشتیانی دانست که با انسجام و تمرکز مدیریتی، حاشیه‌ها را به کنترل درآورده و هر کس توجیه شده که در جایگاه خود انجام وظیفه کرده و به اظهارنظر بپردازد؛ مدیری که نظم و انضباط خاص کاری خویش را دارد و هیچ چیز را با یکدیگر قاطی نمی‌کند.

مدیرعامل آبی‌ها به خوبی آگاه است که چگونه روابط خود با محیط پیرامون و بویژه جامعه رسانه‌ای را شکل دهد. او در این راستا وقتی در کنفرانس خبری فدراسیون دوچرخه‌سواری و در بحبوحه مدیرعامل شدنش با خبرنگاران رودررو شد، بلافاصله با گفتن این جمله که امروز کسی از استقلال نپرسد، حجت را بر خبرنگاران تمام کرد تا پیش از آن که عشق حرف زدن داشته باشد، با عملش استقلال را به ساحل آرامش برساند.

شاید در بدو ورود آشتیانی این تصور وجود داشت که وی برای یک لحظه نیز آبش با امیر قلعه‌نویی به یک جوی نخواهد رفت، اما او با رفتارش غیرمستقیم به قلعه‌نویی گوشزد کرد که مثل قبل آزادی بی‌حد و حصری نخواهد داشت و باید تنها در حیطه فنی و چارچوبی خاص ایفای نقش کند. اتفاقا قلعه‌نویی این پیام را به خوبی دریافت تا تیمی که قبل از حضور واعظ‌آشتیانی وضعیت نابسامانی در لیگ برتر داشت، رفته رفته و قدم به قدم، با دور شدن حاشیه‌ها به تیمی یکدست و قدرتمند تبدیل شود.

هرچند که طی همین مدت بعضا علی فتح‌الله‌زاده کوشیده که مدیریت جدید را با طرح موضوعاتی در روزنامه به چالش بکشد، اما واعظ‌آشتیانی بندرت حاضر شده است در قبال این مسائل دست به موضع‌گیری بزند.

برای او مهم موفقیت استقلال است و با ارتباط خوبی که با مجموعه دولت دارد، باید از وی به‌عنوان یکی از قدرتمندترین مدیرعاملانی نام برد که بعد از انقلاب اسلامی، عهده‌دار مدیریت یکی از دو باشگاه پرطرفدار شده است.

گروه ورزش


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: