روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 01 ارديبهشت 1388 - ساعت 00:28
شماره خبر: 100904674267
نغمه دانش‌آشتياني
راديو آوا؛ فرکانسي براي موسيقي
رادیو آوا سال گذشته در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که جای آن بشدت بین شبکه‌های رادیویی خالی بود و رادیو پیام هم دیگر پاسخگوی نیاز شنوندگانی که می‌خواستند ساعات بیشتری به شنیدن موسیقی متنوع و فاخر از رادیو بپردازند، نبود.

رادیو آوا که در حال حاضر هر روز از ساعت 17 تا 24 روی موج اف ام فرکانس 107/1 در تهران و شهرستان‌های اطراف شنیده می‌شود، در واقع همان رادیو موسیقی و نمونه‌ای از کار موسیقایی در رادیوست که به دلیل خالی بودن فرستنده رادیو تجارت در ساعات عصر و شبانگاهی، برنامه‌های خود را از این فرستنده پخش می‌کند. 

این رادیو در کمتر از یک سال که از فعالیت آن می‌گذرد، توانسته است جایگاه مناسبی بین شنوندگان حرفه ای رادیو بویژه علاقه‌مندان به رادیو برای خود کسب کند و انتظار می‌رود به مرور به یکی از شبکه‌های رادیویی تبدیل شود که مخاطبان قابل توجهی از نوع مخاطبان همیشگی دارد؛ جایگاهی که رادیو پیام در سال‌های اولیه فعالیت خود به آن دست یافته بود، ولی حجم پیام‌های بازرگانی و همچنین به میدان آمدن رقبای بیشتر از جمله رقیب سرسختی چون رادیو جوان، این جایگاه را از رادیو پیام گرفت.

به زعم بسیاری از برنامه‌سازان قدیمی‌ و حرفه‌ای رادیو و همچنین به مدد نظرسنجی‌های مختلف، برنامه‌های موسیقایی از جمله پرطرفدارترین برنامه‌های رادیویی محسوب می‌شوند و حتی هستند شنوندگانی که اصلی ترین دلیلشان برای گوش سپردن به رادیو، شنیدن موسیقی‌های متنوع است لذا رادیو آوا ابتدا به ساکن ظرفیت بالایی برای جلب شنونده دارد و حال حفظ این شنوندگان نکته‌ای است که در گام دوم باید دست اندرکاران این رادیو به آن توجه داشته باشند. شاید برخی تصور کنند تهیه و پخش برنامه‌های موسیقایی از ساده ترین نوع برنامه‌های رادیوست، بویژه آن‌که در رادیو آوا برنامه‌ها از نوع بدون کلام و صرفا از نوع پخش موسیقی است، ولی بواقع این‌گونه نیست و مساله تهیه، انتخاب و پخش موسیقی‌های فاخر، متنوع، غیرتکراری، باکیفیت، ایجاد تناسب در پخش انواع موسیقی، پاسخگویی به سلایق مختلف و ... مسائلی است که بشدت در رادیو آوا باید مدنظر قرار گیرد و دقیقا به دلیل این‌که این شبکه صرفا به موسیقی تعلق دارد و برنامه‌های دیگری در کنار آن وجود ندارد، بی توجهی به کوچک‌ترین موارد باعث دلزدگی شنونده می‌شود که همه این موارد در کنار حساسیت دوچندان در زمینه برنامه‌سازی موسیقایی، کار در این شبکه را حساس‌تر کرده است.

نظر به این‌که صدای جمهوری اسلامی ‌در سال‌های اخیر به راه‌اندازی شبکه‌های تخصصی عنایت ویژه داشته است، راه‌اندازی رادیویی تخصصی در زمینه موسیقی نیز ضرورتی بود که بموقع به آن توجه شد که امید است با اختصاص فرستنده مستقل ساعات پخش رادیو آوا افزایش یابد و بزودی شبانه روزی و همچنین سراسری شود.

در پایان مساله دیگری که توجه به آن ضروری به نظر می‌رسد، این‌ است که آثاری که در حال حاضر از این رادیو پخش می‌شوند، بدون معرفی و شناسنامه هستند که در صورت اضافه کردن این موارد، برای شنوندگان امکان آشنایی بیشتری با شاخص‌های موسیقی فراهم می‌شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: