روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
نسل سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 22 ارديبهشت 1388 - ساعت 20:40
شماره خبر: 100906585846
شنيدني هفته
به تماشاي ماه و مه
این هفته می‌خواهیم یک آلبوم خاص از یکی از خاص‌ترین موسیقیدانان ایران به شما معرفی کنیم. آلبوم «ماه و مه» ساخته حسین علیزاده. این آلبوم بداهه‌نوازی توسط ساز شورانگیز است که یکی از سازهای ساخته شده توسط خود علیزاده است. در واقع این نخستین باری است که حسین علیزاده آلبومی مجزا را به تکنوازی شورانگیز اختصاص داده است که در ادامه بخشی با آواز افشاری همراه ‌شده است. قطعات این آلبوم به صورت بداهه‌نوازی در استودیو ضبط شده است.

پیش از این حسین علیزاده در دو اثر ابرها و به تماشای آب‌های سپید قطعاتی به صورت بداهه با ساز شورانگیز اجرا کرده بود. حاصل کار البته کاری شنیدنی است. چون شنیدن ساز شورانگیز برای خیلی‌ها می‌تواند جالب باشد و با هنرنمایی علیزاده با این ساز آشنا می‌شوند. ضمن آن که بداهه‌نوازی مهم‌ترین خصوصیت این کار به شمار می‌رود. هنری که در موسیقی جزو یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های یک نوازنده به شمار می‌رود و در لحظه خلق می‌شود. به خاطر همین این آلبوم برآیند حس و حال و گفتگوهای درونی علیزاده با این ساز است.

حسین علیزاده (متولد شهریور 1330) آهنگساز، ردیفدان، پژوهشگر و نوازنده چیره‌دست تار و سه تار ایران است. او پس از تحصیل در هنرستان موسیقی به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت و همزمان در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران به یادگیری و اجرای کنسرت پرداخت. او نزد هوشنگ ظریف، حبیب‌الله صالحی، محمود کریمی، علی‌اکبر شهنازی، داریوش صفوت، نورعلی برومند، سعید هرمزی، یوسف فروتن و عبدالله دوامی موسیقی آموخته است و در دانشگاه آزاد برلین نیز تحصیل کرده است.

او هم‌اکنون عضو هیات علمی دانشگاه تهران است و با شجریان در قالب گروهی 4 نفره همراه با کیهان کلهر و همایون شجریان به برگزاری کنسرت و اجرای برنامه در کشورهای مختلف مشغول است.

علاوه بر همه این‌ها حسین علیزاده در سال 2006 به خاطر آلبوم به تماشای آبهای سپید نامزد دریافت جایزه گرمی شده است. جالب است بدانید که جوایز گرمی معتبرترین جایزه صنعت ضبط و پخش موسیقی در آمریکا محسوب می‌شود.

«بی‌تو به سر نمی‌شود»، «زمستان است»، «راز نو»، «شورانگیز» و... از دیگر کارهای این موسیقیدان برجسته هستند. البته علیزاده دستی هم آهنگسازی برای فیلم دارد که از آن جمله می‌توان به آهنگسازی سریال «زیر تیغ» و «لاک‌پشت‌ها پرواز می‌کنند» اشاره کرد.

ماه و مه را بشنوید و مطمئن باشید که از شنیدن آن لذت خواهید برد. این آلبوم توسط انتشارات هرمس منتشر شده است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: