روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 28 مرداد 1388 - ساعت 00:03
شماره خبر: 100915040459
گفتگو با چند تن از سازندگان و بازيگران سريال «مسافران»
وقتي فضايي‌ها عشق را تجربه مي‌کنند
مدتی است پخش سریال‌های طنز از شبکه‌های مختلف سیما رواج پیدا کرده است و مخاطبان سیما هم پس از سال‌ها حالا عادت کرده‌اند که در ایامی از سال حداقل شاهد یک یا دو سریال طنز باشند. برای همین هم هر هنرمندی که کمی حال و هوای شوخی کردن را به همراه دارد سعی می‌کند در این فضا خود را امتحان کند.

البته هستند بازیگرانی که ترجیح می‌دهند فقط در آثار طنز بازی کنند. از جمله این افراد می‌توان به حمید لولایی، نصرالله رادش، شقایق دهقان، مجید صالحی و ... اشاره کرد.

چند وقتی است گروهی از این هنرمندان دوباره گردهم آمدند تا مجموعه‌ای متفاوت را روی آنتن بفرستند. مجموعه‌ای به نام «مسافران» که کارگردانی آن به عهده رامبد جوان است و سرپرستی گروه نویسندگان را پیمان قاسم‌خانی عهده‌دار است.

قطعا درخصوص این مجموعه سوال‌های زیادی وجود دارد. به همین دلیل ابتدا به سراغ پیمان قاسم‌خانی رفتیم تا درباره این سریال بیشتر بدانیم.

قاسم‌خانی ابتدا در پاسخ به این پرسش که آیا اگر نقش شازده کوچولو در این کار پررنگ‌تر می‌شد بهتر نبود؟ گفت: بعضی از شوخی‌ها وجود دارد که نمی‌‌شود به عنوان داستان اصلی به آنها پرداخت و بهتر است در حد شوخی‌های حاشیه‌ای باقی بمانند. برای همین تصمیم گرفتیم شازده کوچولو تنها در یک قسمت ظاهر شود و نه بیشتر و این که شاید معصومیت شازده کوچولو با فرود آمدنش به زمین از بین می‌رفت و اگر حضورش زیاد می‌شد، محبوبیتش را از دست می‌داد. قاسم‌خانی در پاسخ به این پرسش که با توجه به قصه متفاوتی که این مجموعه دارد چه ترفندهایی به کار گرفته است تا طنز مسافران به لودگی کشیده نشود، گفت: ما ابتدا می‌دانستیم مسافران در چند قسمت اول قطعا نمی‌تواند مخاطبان خود را جذب کند، چرا که بیشتر مخاطبان طنز فانتزی را مترادف با کارتون و بچه‌بازی می‌دانند. برای همین تصمیم گرفتیم پس از معرفی شخصیت ها به عنوان آدم‌های فضایی بسرعت زمینی‌شان کنیم و این خود یک خطر بزرگ بود و زمان زیادی را هم می‌طلبید.

سرپرست نویسندگان مجموعه مسافران در ادامه و در پاسخ به این پرسش که ارتباط این 4 نفر با یکدیگر نامشخص است، از این نظر که یک جایی بسیار احساساتی و جایی دیگر بسیار با خشونت رفتار می‌کنند و این مسائل باعث می‌شود رشته ارتباط با مخاطب از بین برود، افزود: اگر این اتفاق افتاد نقطه ضعف ما را می‌رساند و باید روی این مساله بیشتر فکر کنیم؛ اما باید بگویم ارتباط این 4 نفر با یکدیگر کاملا مستقل است و گاهی با توجه به شرایطی که در آن قرار می‌گیرند احساساتی می‌شوند و نکته دیگر در مورد روابط آنها با یکدیگر این است که در قسمت‌های آینده خواهید دید که ناهید و بهرام عشق نسبت به یکدیگر را کشف می‌کنند و کاملا به یک زن و شوهر زمینی تبدیل می‌شوند.

نکته‌ای که درخصوص مسافران خیلی به چشم می‌خورد استفاده از جلوه‌های ویژه است. قاسمخانی در پاسخ به این پرسش که جلوه‌های ویژه تا چه حد به او و همکارانش کمک کرده است، می‌گوید: جلوه‌های ویژه کمک بسزایی به ما کرده است. آن هم با توجه به قصه‌ای که داریم و من فکر می‌کنم در این مجموعه رضا فرساد تنها کمی از استعدادش را در این زمینه خرج کرده است؛ اما ما قصد داریم در آینده این کار را به حداقل برسانیم و این 4 نفر را بیشتر از پیش زمینی کنیم. بخش جلوه‌های ویژه طرفداران خاص خودش را دارد. مانند کودکان که بسیار برایشان جذاب بوده است.

نویسنده مجموعه‌های شب‌های برره و پاورچین در مورد این که چرا اسم این مجموعه از سیاهچاله‌ها به مسافران تغییر پیدا کرد، می‌گوید: مسافران اسمی بود که شبکه پیشنهاد کرد، البته اسم قمر در عقرب را هم پیشنهاد کرده بودیم، اما متاسفانه با این نام هم مخالفت شد.

رامبد جوان اولین تجربه سریال طنز هر شبی را به واسطه ساخت مسافران به دست آورده است. قاسم‌خانی از این تجربه و همکاری می‌گوید: رامبد جوان یک دوربینه و بدون سوئیچ کار می‌کند که از این نظر برای من یک تجربه جدید بود، اگرچه کارمان به مراتب سخت‌تر شده است. اما جوان کارگردانی است که ارزش تک‌تک سکانس‌ها را می‌داند و بدقت متن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ البته ممکن است گاهی چون کار با 2 دوربین ضبط نمی‌شود بعضی شوخی‌ها از دست برود. به هر حال در این مدت دوستان خوبی برای هم شدیم.

قاسم‌خانی در نهایت و در پاسخ به این پرسش که چرا فرخ و فرید هویت مشخصی به لحاظ شغلی ندارند، گفت: معمولا در سریال‌های آپارتمانی خیلی کم پیش می‌آید که با فضای بیرون کار داشته باشیم. برای همین بیشتر ارتباط بین فرخ و آدم‌های توی خانه و گاهی همسایه‌ها برایمان اهمیت داشت. می‌توانیم برای آنها شغل تعیین کنیم،‌ اما در حال حاضر دردسرهایی را که فضایی‌ها درست می‌کنند جالب‌تر است. قصد داریم در آینده تغییرات اساسی در خصوص این افراد بدهیم.

بهتر است این را هم بدانید که بر خلاف شایعات پیمان قاسم‌خانی و مهران مدیری هیچ مشکلی با یکدیگر پیدا نکرده‌اند و چون مهران مدیری فعلا کاری در دست ندارد قاسم‌خانی به کمک محسن چگینی (تهیه‌کننده)‌ و رامبد جوان آمده است.

ما با آدم‌های زمینی روبه‌رو نبودیم

زمانی که با خبر شدیدم پروژه‌ای به تهیه‌کنندگی محسن چگینی و با گروه نویسندگان خوب و صاحب سبک به سرپرستی پیمان قاسمخانی همراه با بازیگران مطرح در حوزه طنز و به کار‌گردانی رامبد جوان در حال ساخت است خوشحال شدیم، چون کارهای تلویزیونی نباید به باند بازی، گروه گرایی بدل شود و عدم رقابت صحیح، ارتقای این برنامه‌ها که پر مخاطب‌ترین هم هستند را به خطر بیندازد و باز شدن این حصارها به یقین بجا و بموقع است. خیلی دوست داشتیم در مورد چگونگی ساخت این مجموعه با رامبد جوان که هدایتگر مسافران است بیشتر صحبت کنیم؛ اما این کارگردان جوان تنها به ذکر این نکات بسنده کرد که: مشغول ساخت فیلم پسر آدم دختر حوا بودم که از طرف یکی از دوستان متوجه شدم محسن چگینی قصد دارد کار طنزی تهیه کند و بعد به دعوت ایشان جلسه‌ای گذاشتیم و پس از توافق‌های اولیه پیش تولید کار را شروع کردیم. در اینجا لازم است بگویم برای ساخت این مجموعه با مشکلات زیادی روبه‌رو بودیم، چرا که ما با آدم‌های معمولی و زمینی روبه‌رو نبودیم و قرار بود مشکلات آدم‌های زمینی را به واسطه این چهار نفر که از فضا آمده‌اند به تصویر بکشیم. جوان در خصوص انتخاب بازیگران این سریال گفت: به نظرم هر کدام از این بازیگران بخوبی توانسته‌اند از عهده نقش‌شان بر بیایند و من هم به عنوان کارگردان دارم تلاش می‌کنم مخاطب را راضی کنیم و یک مجموعه کسل‌کننده را در پیش روی آنها قرار ندهیم.

نمی‌خواستیم کارهای عجیب و غریب بکنیم

پس از بازی در مجموعه‌های طنزی مانند پاورچین و شب‌های برره‌ حالا کمتر کسی است که او را در این ژانر نشناسد. شقایق دهقان بازیگری است که بیشتر در نقش‌های دخترهای شیطان و پر‌جنب و جوش ظاهر می‌شود. او این بار با ارائه نقش ستاره در سریال مسافران یک بار دیگر نقش‌های گذشته‌اش را تکرار کرده است.

رامبد جوان: در سریال مسافران تصمیم داریم مشکلا‌ت آدمها را از طریق 4 آدم فضایی که از سیاره دیگری به زمین آمده‌اند تصویر کنیم

او در مورد حضورش در این سریال می‌گوید: ابتدا قرار بود به عنوان نویسنده با این گروه همکاری داشته باشم، ولی بعد چون پیشنهاد بازی هم شد تصمیم گرفتم بازی کنم.

دهقان در پاسخ به این پرسش که چطور به نقش ستاره نزدیک شده است، گفت: ما قرار بود تبدیل به آدم‌های زمینی بشویم و هویت آدم‌ها را پیدا کنیم و خیلی قرار نبود کار عجیب و غریبی بکنیم. به هر حال با راهنمایی‌های آقای جوان و هدایت نویسندگان توانستم ستاره را بشناسم.

بازیگر نقش ستاره در مورد این پرسش که چقدر در ابتدا توانسته به رامبد جوان اعتماد کند، گفت: من با‌ آقای جوان قبلا کار نکرده بودم، ولی برداشتم این بود که او آدم با هوشی است و طنز را هم خیلی خوب می‌شناسد. حتی به جرات می‌توانم بگویم آقای جوان درک درستی از سکانس‌ها دارند و فکر می‌کنم در موردشان اشتباه نکرده‌ام.

شقایق دهقان می‌گوید: خیلی دوست دارم در نوشتن متن‌ها هم کمک کنم اما واقعا فرصتش را ندارم و نمی‌توانم 2 کار را کنار هم انجام بدهم. ضمن این که نوشتن تمرکز زیادی را هم می‌طلبد.

بازیگر نقش ستاره قسمت‌های پایانی هر قسمت را دوست دارد و در این مورد می‌گوید: به نظر من مشکل ما آدم‌ها این است که چرا برایمان سوال پیش نمی‌آید و کارهایمان را تنها براساس عادت انجام می‌دهیم. قصد ما این بود که در پایان هر قسمت سوال‌هایی را پیدا و به آنها پاسخ دهیم و از این طریق پیام هر قسمت را به مخاطب بدهیم. به نظرم این قسمت از کار خیلی خوب از آب درآمده است.

شقایق دهقان درخصوص این که نقش ستاره چه تاثیری روی او داشته است، گفت: تاثیر خاصی نداشت، چون نقش خیلی دوری نبود، اما گاهی که فیلمنامه را می‌خواندم سوالات زیادی برایم پیش می‌آمد، مثلا این که واقعا چرا از پل عابر پیاده رد نمی‌شویم یا چرا سیگار می‌کشیم، در حالی که می‌دانیم امراض زیادی را در پی دارد.

بازیگر مجموعه‌های شب‌های برره و پاورچین می‌گوید: در مسافران تلاش کردیم آدم‌های فضایی کم‌کم تبدیل به آدم‌های زمینی شوند و از آنجا که کار روتین است نیاز به پختگی بیشتری داریم.

دهقان در آخر در مورد طراحی لباس این مجموعه گفت: به نظرم طراحی لباس در این سریال بسیار بد است و من از این بابت بسیار ناراحت هستم، چراکه در هیچ کاری ما اینقدر دچار فشار نبودیم.

شقایق دهقان امیدوار است مسافران در آینده بهتر شود و مخاطبان بیشتری را جذب کند.

مسافران یک تجربه جدید برایم بود

اصغر حیدری در این مجموعه نقش صابری را بازی می‌کند. او یک بنگاه‌دار است. وی در پاسخ به این پرسش که کار رامبد جوان چه ویژگی‌هایی دارد، گفت: مسافران اولین تجربه همکاری من با رامبد جوان است و خوشحالم که این تجربه را به دست آورده‌ام و کار با ایشان احساس آرامش زیادی به دنبال دارد. حیدری از این که با حمید لولایی همبازی است احساس خرسندی می‌کند و می‌گوید: از حمید لولایی چیزهای زیادی آموختم که برایم بسیار باارزش است. حیدری می‌گوید: از کودکی کارهای کمدی را دوست داشتم و همیشه خودم را به جای یکی از شخصیت‌های کارهای طنز می‌گذاشتم. اصغر حیدری قضاوت در مورد سریال مسافران را زود ارزیابی می‌کند و معتقد است با توجه به تجربه‌ای که در این گونه کارها دارم باید قسمت‌های زیادی از پخش این مجموعه‌ها بگذرد تا یخ آن بین مخاطبان شکسته شود.

دوست داشتم محبوبیت گذشته‌ام را به دست آورم

احمد ایران‌دوست یا همان غول برره در این مجموعه عهده‌دار نقش فرمانده فضایی است؛ البته به دلیل گریم خاصی که دارد کمتر کسی او را می‌شناسد. او در مورد حضورش در این سریال می‌گوید:

پس از بازی در فیلم اخراجی‌ها 2، عکس‌العمل مردم نسبت به من منفی شده بود و برای همین دوست داشتم محبوبیت گذشته‌ام را دوباره به دست بیاورم. از طرف آقای چگینی برای بازی در این مجموعه دعوت شدم و از این همکاری بسیار خوشحالم. ایران‌دوست می‌گوید: رامبد و پیمان قاسم‌خانی بخوبی می‌دانند که دارند چه کار می‌کنند و بازیگران هم بخوبی توانسته‌اند در نقش‌هایشان بنشینند. او از گریمش راضی است و می‌گوید. حمید مهین‌دوست به عنوان چهره‌پرداز زحمت زیادی برای این شخصیت کشید.

قصه به پایان رسید، اما...

جای صحبت‌های سحر دولتشاهی (ناهید)‌، محمدحسن معجونی‌ (بهرام)‌، نصرالله رادش (شهاب)‌ و حمید لولایی (فرخ)‌ در این گزارش بسیار خالی است، اما هیچ کدام از این افراد بنا به دلایل خاص خودشان حاضر به گفتگو نشدند. حالا چرا، ما هم نمی‌دانیم.

اما در آخر این خبر را بدهیم که پخش این مجموعه پس از ماه رمضان ادامه خواهد داشت، آن هم با تغییرات اساسی.

محبوبه ریاستی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: