روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه روز جهاني ايدز
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 10 آذر 1388 - ساعت 20:30
شماره خبر: 100924117109
زنگ‌ها براي ما به صدا در مي‌آيند
اولین بار، سال 65 بود که بیماری ایدز وارد ایران شد: از راه انتقال خون. بعدها فهمیدیم که از راه سرنگ‌های آلوده، انتقال این بیماری سریع‌تر شده است. برخوردهای قهری‌ای هم صورت می‌گرفت که بعدها، حذف شد.

از سال 74 به بعد، سالانه سی تا چهل برابر افزایش ابتلا به بیماری ایدز را داشته‌ایم. اولین سرعت بالا در رشد این بیماری را هم در زندان‌ها داشتیم: اوایل افراد در معرض بیشترین خطر را از دیگران جدا می‌کردند و بعد، فکر می‌کردند که مشکلی نیست. درباره بیماری ایدز و حواشی آن، نکته‌هایی به ذهنم می‌رسد که به آنها اشاره می‌کنم:

* آمارها نشان می‌دهند که برخلاف همه جای دنیا، راه مبتلا شدن به ایدز، در ایران متفاوت است. در همه جای دنیا، بیشتر افراد از راه فعالیت‌های جنسی محافظت نشده دچار این بیماری می‌شوند؛ اما هفتاد درصد مبتلایان در ایران، از راه اعتیاد به این ویروس مبتلا شده‌اند. خطر کجا است؟ ما الان دویست هزار معتاد تزریقی داریم. اعتیاد در جامعه ما، دارد به سمت پرخطر و تزریقی می‌رود. دیگر تریاک مصرف نمی‌کنند، کراک و... مصرف می‌کنند. اعتیاد به مواد روانگردان را هم به این لیست اضافه کنید؛ که خطر ارتکاب اعمال جنسی پرخطر را به شدت افزایش می‌دهد.

* ما در کنترل بیماری ایدز از راه اعتیاد موفق بوده‌ایم، اما الان مساله ما، چیز دیگری است: ابتلا از راه جنسی. انگار همان اتفاقی که سال هشتاد و با بروز ویروس عامل ایدز زندان‌ها اتفاق افتاد، در حال افتادن است. یک جور افزایش انتقال و ابتلا به آن را از راه‌های جنسی خواهیم داشت که در حال خارج شدن از کنترل هم هست. البته الان تنها هشت درصدمبتلایان به بیماری ایدز را رفتارهای پرخطر جنسی تشکیل می‌دهند. این جا دیگر با مساله سرنگ رایگان و اعتیاد روبه رو نیستیم، با یک مساله رفتاری مواجه هستیم. در حالی که اعتیاد یک نیاز اساسی زندگی نیست، اما نیاز جنسی بخشی از زندگی آدم به شمار می‌رود. جوان، دوست دارد که رفتارهای پرخطر را تجربه کند، حس ماجراجویی دارد. شاید رفتار جنسی پرخطر هم بخشی از این ماجراجویی‌های او باشد یا بشود. کنترل این موج جدید، نیاز به همکاری سایر متخصصان و متولیان اجتماعی و روانی کشور دارد و هم چنین نیاز به یک فرهنگ‌سازی عمیق. عدم تربیت جنسی جوانان در خانواده‌ها و آمارهای نگران‌کننده‌ای که در این زمینه‌ها وجود دارد، بشدت ما را نگران می‌کند. این نگرانی، باید به مسوولان تاثیرگذار ما هم منتقل شود.

* نیازی نیست ما از مبتلایان یا ناقلان ویروس عامل ایدز بترسیم. ما باید از خودمان بترسیم و از رفتارهای پرخطر خودمان. بالاخره آنها هم حق زندگی دارند و ابتلا شدن‌شان، بیشتر به علت فقر علمی یا مادی بوده.

* خوشبختانه بین مسوولان ما، دغدغه رسیدگی به این ماجرا وجود دارد. البته باید حواسمان باشد که این بار، ماجرا حادتر و پیچیده‌تر است. کشور ما، جامعه‌ای دین‌مدار دارد ولی هنوز راه‌های عملیاتی کردن کاهش آسیب رفتارهای پرخطر از منظر دینی مشخص نشده. علمای دینی، این جا باید به کمک متولیان اجتماعی بیایند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: