روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه روز جهاني ايدز
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 10 آذر 1388 - ساعت 20:30
شماره خبر: 100924117586
انجمن سيماي سبز رهايي با هدف پيشگيري و ايجاد روحيه سالم در مبتلايان به ايدز، به کارش ادامه مي‌دهد
با ما، در کنار مردم
بیماری ایدز، به جدی ترین دغدغه مردم دنیا تبدیل شده است بطوری که ژوئیه سال 2000 میلادی، صدای شورای امنیت سازمان ملل درآمد و برای اولین بار قطعنامه‌ای علیه یک بیماری،به عنوان تهدید کننده امنیت جهانی، صادر کرد. رفتارهای پرخطر، استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر و... هر روز به این دغدغه دامن می‌زنند. به همین دلیل،بسیاری از افرادی که دلشان برای همنوعانشان می‌تپد به فعالیتهای انساندوستانه در این زمینه روی آوردند تا داوطلبانه، سازمان‌های غیردولتی، (N.G.O) تشکیل بدهند. آنها در زمینه پیشگیری از بیماری ایدز فعالیت می‌کنند.

در حال حاضر در سطح کشور، سازمانهای غیردولتی زیادی، به فعالیت‌های بشردوستانه مشغول هستند. «انجمن سیمای سبز رهایی» هم با همکاری سازمان بهزیستی کشور و شهرداری تهران، با سرفصل‌های آموزش، پیشگیری و درمان پیشقدم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شد. حبیب بهرامی، موسس این انجمن در سال 85 می‌گوید: «افراد مبتلا به ایدز، جرمی مرتکب نشده اند و نباید به آنها به چشم یک گناهکار نگاه شود و انگ و برچسب به آنها زده شود. بسیاری از مردم نمی‌دانند ویروس بیماری ایدز از چه راه‌هایی منتقل می‌شود و فکر می‌کنند اگر با افراد مبتلا به این بیماری دست بدهند یا روبوسی کنند، به آنها هم منتقل می‌شود. اولین قدم برای کمک به این افراد این است که آنها را به میان خودمان بیاوریم.» ناآگاهی بعضی از مردم در مورد این بیماری به قدری زیاد است که اگر بفهمند فردی که درون استخر شنا می‌کند، مبتلا به ایدز است، هرگز وارد آب نمی‌شوند. خب، طبیعی است که افراد مبتلا به ایدز، با دیدن چنین واکنشی و ترس از انگ خوردن، بیماری شان را از مردم پنهان کنند. زمانی دنیا فکر می‌کرد، اگر بیماری ایدز را به شکل یک دراکولای ترسناک با دندان‌های خون‌آلود به مردم نشان بدهد، آنها دیگر سراغ رفتارهای پرخطر نمی‌روند، اما با یک نگاه واقع بینانه می‌بینیم که فقط صورت مساله پاک شد، ولی واقعیت مشکل، به قوت خودش باقی ماند، تا زمانی که نیروهای خودجوش مردمی تصمیم گرفتند سروسامانی به این آشفته بازار بدهند.

همه چیز به موقع و...

شاید در نگاه اول، فضای انجمن سیمای سبز رهایی، به خاطر نوع افرادی که به آن مراجعه می‌کنند، محیط یاس‌آور و ناامیدکننده‌ای به نظر برسد، اما فعالیت‌های این انجمن و تلاش‌هایی که برای توانمندسازی مبتلایان به ایدز، انجام می‌دهد، خلاف این موضوع را ثابت می‌کند. خدمات اولیه انجمن به بیمارانش، ارائه غذای گرم، چای، حمام، لباس و حتی آزمایش برای تشخیص بیماری است. انجمن برای تشخیص بیماری افراد معتاد و دارای رفتار غیر‌ایمن، از کلینیک‌هایی با عنوان کلینیک مثلثی، برای تشخیص هپاتیت ب، هپاتیت سی و عامل بیماری ایدز استفاده می‌کند. اما یکی دیگر از اقداماتی که بهرامی تلاش می‌کند آن را به مرحله بهره‌برداری برساند، راه‌اندازی خطوط تلفن مشاوره‌ای است: «طرح این ایده را به وزارت رفاه فرستاده‌، اما هنوز جوابی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم. همان‌طور که می‌دانید سلامت جسم و روح در گرو هم است و ما برای ایجاد روحیه سالم در مددجویان‌مان، از10روانشناس زبده استفاده می‌کنیم.»

اما ابتکار جالب مسوولان این انجمن که تا حد زیادی از شیوع بیماری ایدز جلوگیری می‌کند، وجود شش تیم دوازده نفره از معتادان بهبود یافته‌، با عنوان تیم امدادرسان سیار است. بهرامی در این‌باره می‌گوید: «این تیم‌ها با سر کشی به کلیه مناطق تهران، سرنگ‌ها و سوزن‌های آلوده را جمع‌آوری وسرنگ‌های یک بار مصرف در اختیار معتادان تزریقی قرار می‌دهند تا از سرنگ‌های مشترک برای تزریق مواد استفاده نکنند. وظایف این تیم به همین‌ها ختم نمی‌شود و حتی جراحت‌های معتادان را نیز، پانسمان می‌کنند و در صورتی که افراد دارای رفتار پرخطر ببینند، وسایل پیشگیری در اختیارشان قرار می‌دهند.» بحث آموزش مهارت‌های زندگی به مددجویان هم، از چشم کارشناسان این انجمن، دور نمانده. یکی از مهارت‌های مهم، جرات نه گفتن به وسوسه‌های ناشی از مصرف مواد یا تمایل به انجام رفتارهای پر خطر است. بیماران یاد می‌گیرند در شرایط بحرانی، چطور استرسشان را مدیریت کرده و بهترین تصمیم را بگیرند. سازمانی موفق است که از تجربه‌های مفید هم کیشان خود استفاده کند. انجمن سیمای سبز رهایی هم فقط به برنامه‌ها و کارشناسانش بسنده نکرده و با یک سازمان غیردولتی بین‌المللی به‌نام N.A قراردادی امضاء کرده. در این سازمان بین‌المللی از افراد معتاد به عنوان همسان استفاده می‌کنند تا سرنگ و سوزن یک بار مصرف را به دست افرادی مثل خودشان برسانند. در انجمن سیمای سبز رهایی نیز، از افراد مبتلا به ایدز یا معتاد، در کمک به همسانان یا جمعیت هدف، یعنی افرادی مثل خودشان، کمک می‌گیرند. دوره آموزش هر کدام از آموزشگران همسان، چهار ساعت است. آنها یاد می‌گیرند چطور با افراد دارای رفتارهای پر خطر جنسی، برخورد کنند، چون این افراد معمولا به کسی که مثل خودشان معتاد نیست و رفتارپرخطر ندارد، اعتماد نمی‌کنند. در حال حاضر، بسیاری از کسانی که جزء جمعیت هدف بودند، داوطلبانه و به خاطر آسیب نرساندن به خود و دیگران، به انجمن می‌آیند و سرنگ وسوزن یک بار مصرف و وسایل پیشگیری دریافت می‌کنند. اگر شما هم جزء یکی از این دو گروه در معرض خطر بیشتر هستید و می‌خواهید جسم و روحتان را یک خانه تکانی اساسی بکنید، انجمن سیمای سبز رهایی منتظر شماست.

بیماری ایدز و ورزش

هدف انجمن، پیشگیری و نجات افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی است و برای معتادان و افراد با رفتار پرخطر احترام قائل است، این دیدگاه آنهاست که همه انسانها حق زندگی دارند. به همین خاطر حتی برای افراد دارای رفتار غیر ایمن هم، سرپناه ایجاد کرده. بهرامی می‌گوید: «شهرداری منطقه 22 خانه چهار طبقه‌ای در اختیارمان قرار داده که آن را به خانم‌های بی سرپناه اختصاص داده‌ایم. علاوه بر آن، یک کارگاه آموزشی نیز داریم که خانم‌ها با بسته‌بندی لباس و خیاطی کردن، مخارج زندگی شان را تامین می‌کنند.» البته شهرداری منطقه 5 تهران نیز در اقدام مشابهی وسایل ورزشی، مثل میز پینگ‌پنگ، در اختیار این انجمن قرار داده است. این انجمن، توجه زیادی به ورزش دارد: «ما باشگاه ورزشی هم داریم. امکاناتی مثل دارت، شطرنج، پینگ‌پنگ، بدمینتون و... گاهی هم با بیماران جلساتی برگزار و با آنها درباره سفر به مکان‌های زیارتی یا تفریحی مشورت می‌کنیم.» البته برخی از مردم در مواجهه با برخی از شعبه‌های انجمن، واکنش‌های منفی هم نشان دادند: «وقتی مردم فهمیدند بیماران خاصی به شعبه مان در اسلامشهر مراجعه می‌کنند، جبهه گرفتند. اما زمانی که از نیت و هدفمان باخبر شدند، خواستند تا برای آنها هم کلاس‌های آموزشی پیشگیری و درمان در مساجد برگزار کنیم.»

بد نیست بدانید که فعالیت‌های ورزشی مبتلایان به ایدز به سالن و باشگاه انجمن محدود نمی‌شود، برنامه‌هایی مثل دوچرخه‌سواری در پیست چیتگر و در اختیار گذاشتن سالنی برای بازی‌های دارت، طناب‌کشی، پینگ‌پنگ و... از سوی شهرداری هم، می‌توان به این برنامه‌ها اضافه کرد؛ برنامه‌هایی که در برگرداندن امید به زندگی بیماران، می‌تواند مفید باشد.

لیلا حسین‌زاده


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: