روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 31 شهريور 1396 / 01 محرم 1439 / a 22 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه روز جهاني ايدز
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 10 آذر 1388 - ساعت 20:30
شماره خبر: 100924118832
بيماري ايدز به روايت اخبار يک سال گذشته
از کلينيک‌هاي مثلثي تا جرح و تعديل‌هايي سيمايي!
از دهم آذر سال گذشته تا دهم آذر امسال چه خبر؟ ما هم کنجکاو شدیم که جواب این سوال را بدانیم. برای همین، همه خبرهایی را که به بیماری ایدز مربوط می‌شد، مرور کردیم. دیدیم که خبرهای زیادی درباره این بیماری اتفاق افتاده است. مهم‌ترین این خبرها را، برایتان کنار گذاشتیم تا بدون هیچ حرف و حدیثی، در جریان باشید که توی این یک سال، در حوزه بیماری ایدز چه گذشته است.

1

سردار احمدی مقدم، به اولین نشست تخصصی ستاد مبارزه با مواد مخدر رفت تا حرف‌هایی برای خبر شدن بزند. او، از طرح ویژه پیشگیری از اعتیاد تا پایان امسال خبر داد تا این جوری، خیال مان از بابت اعتیاد و راه‌های ابتلا به بیماری ایدز از این طریق راحت تر از گذشته شود. او همچنین، زندانی کردن معتادان را سیاستی نادرست و اشتباه دانست و گفت که عدم همگرایی باعث بعضی از تصمیمات اشتباه شده، مثل همین به‌زندان انداختن معتادان که باعث و بانی زیادتر‌شدن افراد مبتلا به ویروس عامل ایدز می‌شود.

23/08/88

2

این بار یک تهیه کننده بود که خبرهایی درباره بیماری ایدز داد. این تهیه کننده، سید امیر سیدزاده بود که مجموعه تلویزیونی روزهای زیبا را جمع و جور کرده. او گفت:«می خواستیم مجموعه مناسب با نگاهی به معضلات اجتماعی تهیه کنیم. طرح را به صدا و سیما دادیم. متاسفانه پرداختن به سوژه‌هایی خاص از جمله بیماری ایدز رد شد.» این تهیه کننده، گفت که اگر می‌توانست به این سوژه‌ها بپردازد، اقبال مخاطبان به برنامه اش بیشتر می‌شد.

06/08/88

3

این بار آموزش و پرورش محور خبری درباره بیماری ایدز شد. دیگر همه می‌دانند که این وزارتخانه، می‌تواند یکی از مهم‌ترین بازیگران این حوزه باشد. مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی این وزارتخانه، از آموزش پیشگیری از بیماری ایدز و اعتیاد به پانصد هزار دانش آموز در سال جاری خبر داد.

ضیاء الدینی گفت که دارند جزوه‌های پیشگیری از بیماری ایدز و اعتیاد را در سازمان پژوهش و برنامه ریزی این وزارتخانه بررسی می‌کنند تا نسخه بازنگری شده و نهایی اش را چاپ و استفاده کنند. این جزوه، سه سالی هست که در مدارس دبیرستانی و پیش دانشگاهی آموزش داده می‌شود و اصرار کارشناسان ستاد مبارزه با مواد مخدر باعث آموزش آن شد.

26/07/88

4

کشور، نوزده هزار و 700 بیمار مبتلا به بیماری ایدز شناسایی شده دارد که سه هزار نفرشان هم فوت کرده‌اند. این خبر را هم رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت اعلام کرد. البته این سه هزار نفر، در یک دوره زمانی بیست ساله فوت کرده‌اند. الان هم هزار و هشتصد نفر در مرحله نهایی بیماری قرار دارند که البته تحت مراقبت‌های ویژه هستند. گویا، سرنگ‌های آلوده را بیشترین عامل مبتلا کننده ذکر کرد و البته گفت که تماس‌های جنسی هم دارند زیاد می‌شوند.

24/07/88

5

«ایدز فقط برای دیگران نیست»! این عنوان، متعلق به کتابی است که به نوعی راهنمای ویروس عامل ایدز برای رسانه‌های همگانی است و در مقر سازمان ملل متحد در تهران رونمایی شد. این کتاب، شامل تاریخچه بیماری ایدز، همه‌گیری بیماری ایدز در ایران، نیاز به پوشش رسانه‌ای دقیق و... است. سفارش تهیه‌اش را هم مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت داده و چاپش را هم دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد تقبل کرده.

21/7/88

6

زندان ها، جایی بودند که در سال هشتاد، شیوع بیماری ایدز در آنها سرعت زیادی به خودش گرفت، به خاطر همین، نیازمند مراقبت‌های خاصی هستند.

اسماعیلی، دبیر شورای تحقیقات زندان‌های استان تهران، خبر داد که 52 مرکز کلینیک مثلثی در زندان‌های کشور تاسیس شده است، آن هم تا پایان سال 87. کلینیک مثلثی یعنی چه؟ در این کلینیک ها، به معتادان تزریقی و بیماری‌های مقاربتی، خدمات ارائه می‌شود.

13/06/88

7

خبر بعدی هم، خبری هنری بود: ساخت یک مستند 8 قسمتی با عنوان روبان قرمز. این مجموعه، برای شبکه دو تولید می‌شود و بیماری ایدز، موضوع آن است. در این روز از سال، مراحل تحقیق و نگارش این مستند تمام شده بود و باید وارد مراحل تولید می‌شد.

می‌گفتند که این مستند، راوی هم دارد و یکی از بازیگران مشهور، قرار بود که راوی این ماجراهای مستند باشد. لوکیشن هایش هم بیمارستان بود و پارک و زندان و جاهای دیگر. گفتگو با بیماران، خانواده هایشان، جامعه‌شناسان، روانشناسان و مسوولان از بخش این مستند خواهد بود.

02/06/88

8

آخرین آمار از مبتلایان ویروس عامل بیماری ایدز هم منتشر شد: نوزده هزار و 774 بیمار. ضمن این که فوت شدگان این بیماری، در سه ماهه اول امسال، 79 مورد بیشتر از سه ماهه آخر سال گذشته بوده است. تعداد مبتلایان هم، تا اول تیر ماه سال جاری، در مقایسه با سه ماه قبل از آن، 339 مورد افزایش داشته. 75 درصد از این مبتلا شدگان هم، بین 20 تا 49 سال و دوباره، نیمی از این درصد در بازه سنی 25 تا 34 قرار دارند.

28/5/88

9

سازمان ملل، نامه‌ای نوشت و توی این نامه، از برنامه‌های کنترل گسترش بیماری ایدز ایران تقدیر کرد. این تقدیر، خطاب به وزارت بهداشت صادر شد. میشل سیدیبه، مدیر اجرایی دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد، توی این نامه نوشت که، «ابتکار اخیر شما در بیمه نمودن افراد مبتلا و خانواده هایشان، بیانگر گامی چشمگیر در بهبود سلامت و کرامت اقشار آسیب پذیر جامعه بوده است.» نامبرده، این برنامه را الگویی برای دیگر کشورها دانست.

13/5/88

10

تمام مبتلایان به بیماری ایدز و خانواده هایشان، بیمه می‌شوند و بابت این بیمه شدن هم لازم نیست که مبلغی پرداخت کنند. بر اساس این طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته امداد و سازمان بیمه خدمات درمانی، موظف هستند تا طبق دستورالعمل اجرایی بیمه همگانی، مبتلا‌یان به بیماری ایدز را هم بیمه کنند.

27/04/88

11

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس خبر داد که علی رغم موفقیت جهانی که کشورمان در مبارزه و کنترل بیماری ایدز داشته، ولی باز هم مبتلایان به آن، در حال زیادتر شدن هستند. امیدوار رضایی، گفت که کم شدن سن کسانی که مبتلا می‌شوند، افزایش آن بین خانم‌ها و... باعث می‌شود که کمی نگران بشویم. این نماینده، البته گفت که آمار ثبت شده، عدد 20 هزار را نشان می‌دهد، ولی تخمین ها، عددی بالای 90 هزار را!

12/09/87


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: