روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 31 شهريور 1396 / 01 محرم 1439 / a 22 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه روز جهاني ايدز
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 10 آذر 1388 - ساعت 20:30
شماره خبر: 100924119607
هشدار
الکل و قرص‌هاي روانگردان مقدمه‌ساز ابتلا‌ به ايدز
در ماجرای اچ‌آی‌وی و بیماری ایدز، ما با دو لایه و دو سطح روبه‌رو هستیم: خود ویروس و بیماری و همچنین، مقدماتی که باعث ابتلا به آن می‌شوند. وقتی که از بیماری ایدز حرف می‌زنیم، معمولا این‌قدر روی آن متمرکز می‌مانیم که مقدمات را از یاد می‌بریم و به سایه‌‌ها سپرده می‌شوند؛ در حالی که ورود به همین سایه‌ها است که می‌تواند از ابتلا به ایدز جلوگیری کند. معمولا، رفتارهایی اتفاق می‌افتد که به عنوان پل و مقدمه ساز انتقال این ویروس می‌شوند؛ رفتارهایی که خطرناک تلقی می‌شوند یا مقدمه رسیدن به رفتارهایی خطرناک می‌شوند. از جمله این رفتارهای مقدماتی ابتلا به ایدز، می‌توان به مصرف الکل و قرص‌های روانگردان اشاره کرد. مصرف الکل و روانگردانان صنعتی، باعث اختلال در کنترل رفتارهای آدمی می‌شود. وقتی هم که رفتارهای آدمی کنترل نشوند، احتمال ختم آنها به رفتارهای خطرناک بالا و بالاتر خواهد رفت. یک مهمانی شبانه را فرض کنید که در آن، مصرف روانگردانان اتفاق می‌افتد و در نتیجه، کنترل رفتارهای متعارف از دست خارج شده و رفتارهای نامتعارف جنسی و هم‌چنین اعتیادی هم می‌تواند اتفاق بیفتد.

برای کنترل بیماری ایدز؛ کنترل و هدایت رفتارهای مقدماتی منجر به ابتلا هم باید از جمله راه‌های پیشگیری تلقی شود؛ امری که متاسفانه همیشه به سایه می‌رود و از دید متولیان و خانواده‌ها، دور می‌ماند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: