روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 05 اسفند 1395 / 26 جمادي الأول 1438 / a 23 Feb 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 16 آذر 1388 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100924629883
هنر در خانه
بلوز با دوميل
تا حالا مدل‌های ساده را شروع کرده‌اید و امیدوارم توانسته باشید همراه با آموزش‌های ما پیش بروید و مدل‌هایی که تاکنون در مورد آن خوانده‌اید، ببافید. شما معمولا برای بافت یک بلوز به 6 تا 7 کلاف کاموای عادی نیاز دارید. برای به دست آوردن اندازه دقیق‌تر از فروشنده بپرسید. کامواهای پرزدار نیاز به میل کلفت‌تری دارند و زود بالا می‌آیند و با هر کلافشان مقدار زیادی می‌شود بافت. اما همه این کلاف‌ها یک متراژ ندارند و سبک و سنگینی آنها نیز فرق می‌کند.

همیشه اگر 2 کلاف اضافه بگیرید کمتر ضرر می‌کنید، زیرا اگر کاموایتان کم بیاید معمولادیگر کلاف همرنگ پیدا نمی‌کنید.امروز می‌خواهم بافت بلوز با دومیل بافتنی را آموزش بدهم. برای این کار متناسب با بلندی بلوز دور کمر یا دور باسن را اندازه می‌گیرید و یک بار دیگر یادآوری می‌کنم برای این‌ که متوجه شوید چقدر باید سر بیندازید می‌توانید 10 دانه در 10 رج را مقیاس گرفته با متر در حالت کمی کشیده آن را اندازه کنید و به دست آورید که به چند دانه برای بلوز خود نیاز دارید.

برای درست کردن بلوز نصف دانه‌های موردنیاز خود برای دورتادور بلوز سر می‌اندازید و کار را از کشباف شروع می‌کنید.

برای این‌ که طرح شما از سادگی دربیاید می‌توانید از بافت جودانه استفاده کنید. این بافت زیبا بدین ترتیب ساخته می‌شود که بافت یکی از رو یکی از زیر را در رج بعدی معکوس می‌بافید یعنی دانه زیر را از رو می‌بافید و دانه از رو را از زیر می‌بافید.اگر حوصله متر کردن دائم را ندارید می‌توانید مثل مادران ما از وجب استفاده کنید. برای یک بلوز با بلندی متوسط دو وجب تا یک وجب و 4 انگشت باز برای بلندی کافی است. بعد شروع می‌کنید به درست کردن حلقه آستین. به این ترتیب که در رج اول متناسب با کلفتی کاموا (برای کاموای متوسط 4 دانه کور می‌کنید)‌. دو رج بعد سه دانه دو رج بعد دو دانه و دو رج بعد یک دانه. اگر هنوز کافی نبود 3 بار دیگر یک دانه یک دانه کم می‌کنید. درست در همین مرحله باید دانه‌های خود را به 3 قسمت مساوی تبدیل کنید. قسمت وسط نقشه شما برای یقه را پیاده خواهد کرد. قسمت چپ و راست سرشانه‌های شما خواهند بود.

وقتی بلندی حلقه آستین به یک وجب و 4 انگشت بسته رسید باید سرشانه را شروع کنید. دانه‌ها را به سه قسمت تقسیم کنید. حالا آن را در سه مرحله کور کنید.

اما قبل از آن شما باید یک کار دیگر کرده باشید. اگر یقه گرد می‌بافید یک وجب یا کمتر که از بافتن سرشانه‌تان گذشت باید درست از وسط قسمتی که برای یقه کنار گذاشته‌اید 10 دانه کور کنید (یا در میل یا سنجاق‌قفلی بیندازید. می‌توانید دانه‌های یقه را به 3 بخش تقسیم کنید و یک بخش آن را از وسط کور کنید و 2 بخش دیگر را در 3 یا 4 مرحله کور کنید) این کار بافتنی شما را به 2 قسمت تقسیم می‌کند و به این ترتیب باید یک کلاف کاموای دیگر نیز به اول بخش دیگر گره بزنید و سمت دیگر را ادامه دهید.

وقتی دانه‌های یقه تمام شد چند رج معمولی می‌بافید و سرشانه را درست می‌کنید و سمت دیگر یقه را دست می‌گیرید و یک طرف بلوز شما آماده است. پشت را نیز به همین ترتیب می‌بافید اما گودی حلقه آستین را کمتر می‌گیرید و به جای کور کردن

4 ‌- 3 ‌- 2 ‌ - 1 می‌توانید با الگوی 2 ‌- 2 -2- 1 -1 -1 حلقه آستین را ببافید.

برای بافت یقه نیز بیشتر مطلب را در وسط کور می‌کنید و کمی از دانه‌ها را در دو مرحله در چپ و راست کور کنید تا گود نشود. یقه انداختن را نیز در حدود 4 سانتی‌متری پایان کار انجام دهید.

بافت آستین و بافت تکمیلی یقه را در شماره بعد ادامه خواهیم داد. تا آن موقع پشت و جلوی بلوز را ببافید تا با هم یقه را سر بیندازید. در شماره بعدی همچنین بافت جادکمه و ژاکت را خواهید آموخت.

نظم و ترتیب با جعبه‌های جادویی

برخی وسایل خانگی را در جعبه‌های چوبی نسبتا محکمی خریداری می‌کنید که برای مصارف دیگری قابل استفاده است؛ مثلا برای گذاشتن وسایلی که کمتر مصرف می‌شود مثل مجله‌ها و کتاب‌هایی که کمتر به آنها مراجعه می‌کنید. برای گذاشتن میخ و چکش و انبردست و... که گاهی استفاده می‌شوند، طناب و چسب و حتی اسباب‌بازی‌های بچه‌ها که در کمد قرار نمی‌گیرند و از این گوشه و آن گوشه پراکنده شدن آنها خسته شده‌اید، می‌توانید از این جعبه‌ها استفاده کنید.

با کمی ذوق و سلیقه، می‌توانید این جعبه‌ها را زیباتر کنید. دستگیره‌هایی از طناب پلاستیکی یا کنفی برای آنها بسازید. برای محکم‌تر کردن آنها، گونیا‌های چوبی را در گوشه‌هایشان بچسبانید و اگر می‌خواهید برای وسایل کم‌مصرف از آنها استفاده کنید، می‌توانید آنها را گوشه انبار بگذارید. اگر قرار است برای نگهداری مجله‌ها یا مثلا خرد و ریز‌های خیاطی و وسایل بافتنی یا اسباب‌بازی‌های کودکتان استفاده کنید، می‌توانید متناسب با مصرفتان آنها را زینت دهید.

برای استفاده در جمع‌آوری وسایل خیاطی، کافی است تکه‌های زیبایی از دم قیچی‌های خود را به کمک چسب چوب روی آن بچسبانید و همه جای آن را با این تکه‌ها پوشش دهید. برای بافتنی‌ها نیز می‌توانید بعد از پوشش دادن جعبه با کاغذ رنگی یا کاغذ دیواری، روی آن با کمک چسب چوب و کامواهای رنگی تزئیناتی ایجاد کنید.

برای جعبه اسباب‌بازی‌های کودکان، جعبه را با یک کاغذ رنگی یا کاغذ دیواری متناسب با رنگ اتاق کودک پوشش دهید و از یک نوار رنگی با نقش کارتون‌هایی که کودک دوست دارد و در بازار برای تزئین اتاق کودک به کار می‌رود، برای تزئین آن استفاده کنید.

این جعبه‌ها را می‌توان براحتی زیر تخت‌های پایه بلند یا زیر میز تحریر قرار داد و اگر درپوش نیز داشته باشد، به عنوان میز یا صندلی استفاده کرد.

قرار دادن چند تا از این جعبه‌های چوبی دردار اتاق کودک شما را حتی از صندلی بی نیاز می‌کند.

یک جلیقه ابتکاری

معمولا از پارچه‌های ضخیم، دم قیچی‌های مناسبی باقی می‌ماند. مخمل‌های روکش مبل یا پارچه‌های شلوارهای کوتاه شده همسرمان. قطع‌هایی از شلوار لی یا چیزهایی از این قبیل برای این جلیقه که درست کردن آن را به شما توصیه می‌کنم مفید است.

برای درست کردن این جلیقه قطعه‌ها را به شکل لوزی ببرید و این لوزی‌ها را طوری بچینید که یک جلیقه را تشکیل دهند. برای پشت، 8 ردیف لوزی تا زیر حلقه آستین را تشکیل می‌دهد. از 2 طرف یک ردیف را برای حلقه آستین کم می‌کنید که می‌شود 6 ردیف و حالا دو ردیف برای هر سرشانه و 2 ردیف برای حلقه آستین در نظر بگیرید.

برای جلو هم به همین ترتیب. سپس این لوزی‌ها را با قلاب بافی به هم وصل کنید. می‌توانید روی لوزی‌های جلویی گل‌های قلاب بافی بدوزید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: