روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 شهريور 1396 / 30 ذی القعدة 1438 / a 23 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 11:53
شماره خبر: 100933606662
محسن ماندگاري
آغازي دوباره‌
بلوار زیبای میرداماد در شمال تهران دوباره شلوغ و پرترافیک شده بود. 14 فروردین 1386 هنگامی که پس از دوهفته تعطیلی پا به روزنامه گذاشتیم، با محیط جدیدی روبرو شدیم؛ تحریریه قدیمی چند تکه و رنگ و رو رفته روزنامه که خمودگی و رخوت را به همکاران القا می‌کرد چهره‌ای متفاوت یافته بود. مدیریت جدید روزنامه در تعطیلات دو هفته‌ای عید، فرصت را غنیمت شمرده و با تلاش شبانه‌روزی افرادی که تعطیلات نوروز خود را در ساختمان روزنامه گذرانده بودند، دست به بازسازی طبقات مختلف زده بود.

اکنون ما با فضای جدید، زیبا و یکپارچه‌ای روبرو بودیم که بوی «تغییرات» می‌داد، تغییراتی مبتنی بر «بازسازی» برای بهره‌وری بیشتر و ایجاد فضایی یکدست‌تر، شاداب‌تر و زنده‌تر.

روزنامه «جام‌جم» پس از گذشت 7 سال از تاسیس آن با تکیه بر روزنامه‌نگاران کارکشته که تجارب سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خود را برای انتشار «روزنامه‌ای برای همه» به ساختمان قدیمی میرداماد آورده بودند، از مدت‌ها پیش جایگاه خود را به عنوان «پرتیراژترین روزنامه ایرانی» تثبیت کرده بود و اکنون آماده می‌شد تا در اردیبهشت‌ماه، انتشار دوهزارمین شماره خود را جشن بگیرد.

اصلاحات تنها به بازسازی ساختمان محدود نشد، از همان آغاز سال،‌ تغییر سایت اینترنتی روزنامه (جام‌جم آنلاین) که مخاطبان بسیاری در داخل و خارج از کشور دارد،  کلید خورد و در بهمن ماه، همزمان با بیست و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب، وب‌سایت تازه با طراحی جدید، مدرن و انعطاف‌پذیر رونمایی شد.

جام‌جم آنلاین اگرچه اولین روزنامه آنلاین ایرانی بود که 24ساعته به ارائه اخبار و گزارش‌هایی از ایران و جهان می‌پرداخت، اما ساختار فنی مناسب و به روزی نداشت. اکنون در وب‌سایت جدید که حاصل ماه‌ها تلاش همکاران ما  در بخش انفورماتیک روزنامه است، امکانات و ظرفیت‌های جدیدی اضافه شده و هر روز علاوه بر اخبار و گزارش‌هایی که لحظه به لحظه بر روی خروجی وب‌سایت مخابره می‌گردد، مطالب روزنامه نیز، هر نیمه‌شب در دو نسخه‌HTML  وPDF  برای مخاطبان عرضه می‌شود. همچنین در وب‌سایت جدید، بخش عکس، نقش ممتازی یافته و گزارش‌های تصویری عکاسان روزنامه به همراه تازه‌ترین عکس‌های خبری خبرگزاری‌های داخلی و خارجی برای استفاده مخاطبان ارائه می‌شود. جام‌جم آنلاین همچنین فرصتی فراهم کرده تا عکس‌های ارسالی خوانندگان نیز با نام آنها روی خروجی وب‌سایت قرار گیرد. علاوه بر این از سال 87، سرویس جدید «صدا و تصویر» در سایت روزنامه راه‌اندازی خواهد شد  تا فایل‌های صوتی و ویدئویی را برای مخاطبان تهیه و ارسال نماید.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روزنامه جام‌جم ارائه ضمایم روزانه  است. خوانندگان جام‌جم، شنبه‌ها را با «قاب‌کوچک»، ویژه رادیو و تلویزیون و سینما آغاز می‌کنند. یکشنبه‌ها «کلیک» ضمیمه تخصصی اینترنت و انفورماتیک، دوشنبه‌ها «چاردیواری» ویژه خانه و خانواده، سه‌شنبه‌ها «نسل سوم» مختص جوانان و چهارشنبه‌ها ضمیمه «تپش» را که به حوادث می‌پردازد همراه با روزنامه دریافت می‌کنند.

پیش از این پنجشنبه‌ها ضمیمه فرهنگی «دیدار» منتشر می‌شد اما از سال گذشته، این ضمیمه جای خود را به «سیب» ویژه دانش و سلامت داده است. در سال‌های اخیر و با رشد آگاهی‌های علمی و پزشکی مردم و توجه بیشتر آنها به راه‌های حفظ تندرستی، علاقه مخاطبان روزنامه به دریافت مطالبی در حوزه سلامت افزایش یافته است. از این رو همکاران ما در ضمیمه «سیب» تلاش دارند تا خوانندگان روزنامه را در داشتن یک زندگی سالم‌تر و جسم و روحی شادتر همراهی نمایند.

علاوه بر ضمیمه سیب، قرار است صفحه 5 روزنامه را که تا مدتی قبل به اخبار«بورس» می‌پرداخت در سال 87 به موضوع سلامت و تندرستی اختصاص دهیم. واقعیت آن است که برخلاف سال‌های قبل که با رونق بورس و سرمایه‌گذاری اقشار مختلف مردم در این بازار مالی، اخبار و تحولات این حوزه، مورد توجه خوانندگان روزنامه بود، اکنون به دلیل شرایط اقتصادی خاص حاکم بر بورس و خروج سرمایه‌های مردم عادی از آن، دیگر این موضوع برای عموم خوانندگان جذابیت چندانی ندارد. از این رو تصمیم‌گیری برای اختصاص صفحه 5 به موضوع سلامت چندان سخت نبود.

یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که مدیران روزنامه در جلسات مختلف خود در سال گذشته با آن مواجه بودند این بود که آیا لازم است جام‌جم صفحات و ویژه‌نامه‌هایی برای مخاطبان خاص منتشر نماید و آیا در صورت نیاز ضرورت دارد، آن را در تیراژ بالا همراه با روزنامه توزیع کند؟ شاید شما هم جزو آن دسته از خوانندگان روزنامه باشید که گاهی این سوال برایتان پیش آمده است که این ضمیمه یا آن صفحه روزنامه برای مخاطبان جام‌جم که عموم مردم را دربرمی‌گیرد چه کاربردی می‌تواند داشته باشد. در پاسخ به این سوال، سال گذشته دو ضمیمه تخصصی ماهانه «نقطه» و «سپیده» که ویژه فلسفه  و فرهنگ و ادبیات بود تعطیل شد و امید می‌رود ‌به جای این دو ضمیمه، در سال 87 ماهنامه جدیدی علا‌وه بر ماهنامه ایام، همراه با روزنامه به خوانندگان عرضه شود.

روزنامه جام‌جم در سال 86 علاوه بر ضمایم هفتگی و ماهانه خود، دو ویژه‌نامه موضوعی «بهائیت» و «کژراهه» را هم در تیراژی گسترده منتشر و همراه با روزنامه توزیع کرد که با استقبال کم‌نظیر و غیرمنتظره خوانندگان روبرو شد، به گونه‌ای که این ویژه‌نامه‌ها برای دومین و سومین بار نیز تجدید چاپ شد. در ویژه‌نامه «بهائیت» به بررسی ریشه‌های شکل‌گیری این فرقه انحرافی و ارائه اسنادو تصاویر منحصر به فردی از وابستگی این فرقه به استعمار انگلیس و هدایت آن توسط این کشور پرداخته شده بود و «کژراهه» نیز پرده از نقاب عرفان‌ها و شبه‌عرفان‌های دروغین کنار می‌زد. روزنامه جام‌جم در نظر دارد انتشار چنین ویژه‌نامه‌هایی را در سال 87 بصورت جدی‌تر دنبال نماید.

از اواخر سال گذشته و به همت معاونت فرهنگی موسسه جام‌جم، سلسله برنامه‌هایی با عنوان «نشست ماه» در روزنامه آغاز شده و انشاءالله قرار است در سال 87 به صورت جدی‌تر و منظم‌تری ادامه یابد. تاکنون در این نشست‌ها از حضور آقایان محسن رضایی دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدحسین صفارهرندی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلا‌می و محمدباقر قالیباف شهردار محترم تهران بهره بردیم و زمینه مناسبی برای گفتگوی رودرروی همه همکاران با مدیران و مسوولا‌ن کشور فراهم شده است.

سال 1386 با همه شیرینی‌ها و تلخی‌های آن به پایان رسید و ما اکنون در آستانه سال 1387 خورشیدی ایستاده‌ایم.
بار ترافیکی آخر سال بلوار زیبای میرداماد رو به کاستی نهاده و با خلوت‌تر شدن خیابان‌ها، تهران، پایتخت ایران، پس از یک‌سال تلا‌ش می‌رود تا در تعطیلا‌ت  دوهفته‌ای نفسی تازه کند. در آخرین روزهای سال، بار دیگر صداهای جدیدی در طبقات روزنامه به گوش می‌رسد،‌گویا بازسازی امسال هم ادامه دارد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: