روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 28 مرداد 1396 / 26 ذی القعدة 1438 / a 19 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:01
شماره خبر: 100933609884
محمدرضا شريفي‌نيا
سيما از سينما سبقت گرفت‌
به نظرم تلویزیون نسبت به سینما در دو، سه ساله اخیر جلوتر بوده است. آن هم به خاطر نوع کارهایی که انجام داده. نمی‌گویم که سینما عقب مانده نه، سینما کار خودش را انجام داده؛ ولی تلویزیون در چند ساله اخیر قدم‌های خوبی به جلو برداشته و موقعیتی ایجاد کرده که مخاطب بیشتری جذب تلویزیون شود. مردم بخش زیادی از وقتشان را برای تلویزیون می‌گذارند حتی افرادی که در اطراف مرزها هستند و دسترسی به ماهواره هم دارند به تلویزیون خودمان معطوف شده‌اند.
 این علاقه به تلویزیون و آثار وطنی نوید خوبی است برای مسوولان و مدیران تلویزیون و نشان‌دهنده این است که آنها کارشان را درست انجام داده‌اند و مردم را راضی نگه داشته‌اند.

پرداختن به مشکلات و معضلات جامعه وظیفه تلویزیون است و تلویزیون در این زمینه به خوبی ایفای نقش کرده است. ما در این زمینه ابایی نداریم که بعضی از سختی‌هایی که در جامعه وجود دارد را نمایش دهیم؛ چرا ما باید ابا داشته باشیم؟ ما باید تلاش کنیم مشکلات جامعه را حل کنیم و همه این مسائل لازمه‌اش آن است که بتوانیم به خوبی طرح مساله کنیم و آن درد و مشکل را بشناسیم. اگر ما مشکلات را بشناسیم خودش بخشی از مشکلات را رفع می‌کند.

تعبیری وجود دارد که می‌گوید وقتی ما به مساله‌ای می‌پردازیم، معنی‌اش این است که این مساله گریبانگیر کل جامعه است در حالی که این گونه نیست. ما وقتی به موضوعاتی مثل ایدز، سرطان و دختران فراری می‌پردازیم، فقط درباره همان موضوع طرح مساله می‌کنیم و این دلیل نمی‌شود که بگوییم این موضوع را به کل جامعه تعمیم دهیم.

من چند وقت پیش فیلم مستندی از تلویزیون دیدم درباره کراک و شیشه. این نشان‌دهنده این است که تلویزیون خودش را موظف دانسته درباره همه آسیب‌های جدیدی که ممکن است به جامعه آسیب بزند، برنامه‌ تولید کند تا اندازه خطر را به مخاطبان گوشزد کند. یکی از وظایف تلویزیون هوشیار کردن خانواده‌ها در برابر آسیب‌هاست. به نظر من مسوولان باید به تلویزیون کمک کنند. کسانی که از بیرون نشسته‌اند و انتقاد می‌کنند، اگر مقداری معضلات جامعه را تشخیص بدهند باید از موقعیت‌ تلویزیون حمایت بکنند و خوشحال باشند که تلویزیون به این مسائل می‌پردازد و ما خوشحالیم آن بخشی که مربوط به مشکلات جامعه است، تلویزیون روی آن انگشت گذاشته و آنها را به زیباترین نحو ممکن مطرح می‌کند. اصلا به نظر من این قدرت جمهوری اسلامی است که شما معضلات مردم را به خوبی نشان دهید تا بتوانید برای آن راه‌حل پیدا کنید.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: