روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 28 دي 1397 / 11 جمادي الأول 1440 / a 18 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:01
شماره خبر: 100933610394
يک روز در پشت صحنه سريال طنز‌ «سه در چهار»
باجناق‌ها در نوروز آشتي مي‌کنند
مجموعه طنز تلویزیونی «سه در چهار» دومین کارگردانی مجید صالحی پس از ساخت مجموعه «آشتی‌کنان» است که آخرین مراحل تولید را پشت سر گذاشته و قرار است به عنوان یکی از مجموعه‌های طنز نوروزی در ایام عید از تلویزیون پخش شود. مجموعه طنز تلویزیونی «سه در چهار» ماجرای دو باجناق به نام رحمان با بازی محمد کاسبی و سیروس با بازی مهران رجبی است که دچار مشکلات مالی و معیشتی هستند و تصمیم می‌گیرند برای رهایی از این معضل، شرکت خدمات نظافت منزل تاسیس کنند. آنها از طریق این شرکت، با خانواده‌های مختلف و معضلات آنها آشنا می‌شوند.اگر این سریال به پخش نوروزی برسد نتیجه تلا‌ش گروه را می‌بینید.

گروه تهیه و تولید «سه در چهار» روزهای پایانی تصویربرداری را پشت‌سر گذاشته‌اند و به همین دلیل بود که در آخرین شب کار سراغ این گروه رفتم تا از نزدیک شاهد تلاش آنها برای به سرانجام رساندن این مجموعه باشم. از زمستان در میدان گل‌ها خیابان فاطمی به طرف میدان گل‌ها که رفتم از بن‌بست سوم به داخل کوچه پیچیدم، ریسمان‌های رنگی در انتهای کوچه از دور خودنمایی می‌کرد و این جا بر خلاف همیشه نه سینه موبیلی بود و نه نشانه‌ای از یک گروه فیلمسازی. نزدیک چراغ‌ها که رسیدم، به داخل حیاط خانه سرک کشیدم و پژو شش در گل زده‌ای را دیدم، پژویی که نشان دهنده مراسم شادی و عروسی بود، هنوز مطمئن نبودم که نشانی را درست آمدم یا نه، اما با پرس و جو وارد شدم و خودم را به تهیه‌کننده کار رساندم. ساعت از 7 شب گذشته بود، اما هنوز فضا برای فیلمبرداری کار آماده نبود.

به گفته روستایی  تهیه‌کننده  سکانس عروسی  آخرین سکانس این مجموعه خواهد بود و تیتراژ پایانی روی این سکانس تمام خواهد شد. به همین دلیل سکانس بسیار سختی به لحاظ حجم هنرور و تعداد بازیگران است. این تهیه‌کننده که نخستین تجربه تهیه و تولید خود را پشت‌سر می‌گذارد، درباره کم و کیف این مجموعه طنز تلویزیونی گفت: محوریت قصه براساس مساله بیکاری در خانواده‌ها شکل گرفته است.

فامیل که هر یک به نوعی دچار معضل بیکاری هستند، تصمیم می‌گیرند به اتفاق یکدیگر شرکت خدمات منزل راه‌اندازی کنند و از این طریق وارد منازل می‌شوند و پس از آن دزد به شرکت می‌زند و از آن پس با یک باند مواد مخدر آشنا می‌شوند و داستان وارد ماجرای پلیسی می‌شود.
در نهایت خانواده به یک پوست‌اندازی اساسی می‌رسند و خودشان را پیدا می‌کنند و روحیه کارآفرینی در خانواده‌ها تقویت می‌شود.

رضا عطاران وارد می‌شود

وی همچنین درباره روند تهیه و تولید «سه در چهار» گفت: بهتر است کمی به عقب برگردم. طرح این کار را به اتفاق محمدحسین لطیفی برای گروه خانواده شبکه یک سیما نوشتیم و طرح تصویب شد. در آن دوران منتظر ماندیم تا آقای لطیفی پروژه‌های صاحبدلان و روز سوم را به پایان برساند و در نتیجه  آن سال نتوانستیم کار را کلید بزنیم. منتها امسال بار دیگر با لطیفی کار را شروع کردیم و مجید صالحی هم از آغاز همراه ما بود؛ اما لطیفی به سفارش سازمان برای ادامه پروژه «شهر آشوب» یدالله صمدی فراخوانده شد تا ادامه این مجموعه را با نام «نردبانی به آسمان»‌کارگردانی کند. بنابراین از مجید خواستیم برای کارگردانی کار بیاید و رضا عطاران هم به عنوان مشاور کنار کار قرار گرفت و حدود 4 ماه به طور مستمر کار کردیم تا به اینجا رسیدیم. تولید «سه در چهار» موضوع خانه و خانواده را مطرح می‌کرد و ما مجبور بودیم از آغاز طرح تا آخر حجم زیادی از بازی‌های خانواده را با خودمان داشته باشیم که همین مساله تولید را سخت کرد اما به هر تقدیر بالاخره به پایان رسید.

مجموعه طنز تلویزیونی «سه در چهار» دومین کارگردانی مجید صالحی پس از ساخت مجموعه «آشتی‌کنان» است که آخرین مراحل تولید را پشت سر گذاشته و قرار است به عنوان یکی از مجموعه‌های طنز نوروزی در ایام عید از تلویزیون پخش شود

پس از پایان صحبت‌های این تهیه‌کننده سری به حیاط لوکیشن عروسی زدم و با صحنه زیبایی مواجه شدم ، زنان و دختران کوچک همسایه به عنوان مدعوین عروسی با لباس‌های رنگارنگ و چادرهای گلدار داخل حیاط جمع بودند تا شاید بتوانند به عنوان مهمانان ناخوانده گرمابخش بزم شادی‌آور «سه‌در چهار» باشند.

یکی از نکات جالب و دیدنی در حاشیه تصویربرداری این مجموعه، حضور مهران رجبی در میان دوستدارانش بود که با گرفتن عکس‌های یادگاری خاطره خوشی از «سه‌در چهار»‌را در ذهن‌ها باقی می‌گذاشت. از این بازیگر خوش‌قریحه که نقش سیروس را بازی می‌کند، خواستم در خصوص کم و کیف نقشی که به عهده دارد، بگوید: مجموعه تلویزیونی «سه در چهار» دومین کار طنز بنده و نتیجه 5 ماه زحمت جمعی است که امیدوارم خوش بدرخشد. درباره کاراکتر سیروس باید بگویم این شخصیت آدمی ساده و گیج است که از رحمان، باجناق بزرگ‌تر از خود بسیار حساب می‌برد. اما در نگاه کلی سیروس در باغ نیست در واقع همه شیرینی نقش سیروس در همین تو باغ نبودنش خلاصه می‌شود و در یک نگاه کلی، «سه در چهار» مبین یک معضل اجتماعی به نام بیکاری است. خانواده‌‌ای به خاطر طمع گرفتار می‌شوند مجموعه این درگیری‌ها به زبان طنز روایت‌می‌شود تا کار آموزش اجتماعی هم داشته باشد .

بازیگر نقش سیروس در ادامه زمان پخش این مجموعه را نامناسبت دانست و گفت: «این مجموعه تلویزیونی 26 قسمتی است که قرار است در ایام عید روی آنتن برود که من با پخش آن در لابه‌لای مسابقه، فیلم‌ها و سریال‌های طنز ایام نوروز بشدت مخالفم؛ چرا که معتقدم اگر این فیلم در ایام نوروز پخش شود، بدرستی دیده نمی‌‌شود».

مریم سلطانی یکی از بازیگران اصلی مجموعه سه در چهار است. او درخصوص نقش خود در این مجموعه گفت: «مریم دختر رحمان است که در شرایط متزلزلی به لحاظ خانوادگی به سر می‌برد. شوهر این دختر جوان برای کار به عسلویه رفته و مریم همراه با دختر کوچکشان از راه خیاطی زندگی می‌‌گذراند که با مسائل بسیاری روبه‌رو می‌شود».

مریم سلطانی در پایان کار با مجید صالحی، کارگردان مجموعه تلویزیونی «سه در چهار» اشاره کرد؛ «صالحی علاوه بر بازیگری، کارگردان خوبی نیز هست و به دلیل سابقه خوبی که در بازی کارهای طنز دارد، بسیار کمکم کرد تا به بازی درستی در قالب طنز دست یابم و خوشبختانه پس از 4 ماه کار از نتیجه کار در این مجموعه رضایت دارم».

پس از صحبت با مریم سلطانی، بازیگر نقش مریم بار دیگر به حیاط‌خانه برگشتم تا شاهد تصویربرداری صحنه عروسی باشم به دلیل حساسیت صحنه هنوز کار آماده نبود و مجید صالحی و رضا عطاران مشغول گفتگو با هم درخصوص چگونگی چیدمان صحنه بودند. ساعت از 10 شب گذشته بود و باید می‌رفتم و گروه را با شب عروسی «سه در چهار» تنها گذاشتم.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: