روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:04
شماره خبر: 100933771054
غافلگيري در زمستان‌
سال‌ها بود که چشم مردم ایران، علی‌الخصوص تهران، در ایام زمستان به سوی آسمان می‌ماند تا مگر برف ببارد. برفی مانند آن سال‌های دور که تمام کوچه‌ها را پر می‌کرد و خیابان‌ها را می‌بست و آدم‌ها را وادار می‌کرد پارو به دست راهی پشت بام‌ها شوند برای برف تکانی.
اما این، انتظاری بود که انگار بیش از پیش طولانی می‌شد اگر زمستان 86 هم بر همان وضعیت سابق می‌آمد و می‌گذشت. این اتفاق نیفتاد و برف، ناگهان همه را شگفت زده کرد.هیچ کس گمان نمی‌کرد برفی که در اوایل بهمن ماه، آرام آرام شروع به باریدن کرد چندین و چند روز ادامه پیدا کند و کار را به جایی برساند که بیش از 30 جاده در کشور بسته شود و گاز مناطق شمالی و غربی کشور هم قطع شود.

در واقع همه از جمله مسوولان مملکت گمان می‌کردند این برف سفید، از جنس همان برف‌هایی که سال‌های پیش باریده بود و هنوز ننشسته روی زمین آب می‌شد تا اشک بچه‌ها در بیاید. اما چنین نشد. برف بارید و بارید و تمام ایران را سفید پوش کرد.

کار به جایی رسید که حتی کویر لوت هم تور سپید بر سر انداخت تا شگفتی به عجایب  زمستان 86 اضافه کند. همه اینها اگرچه باعث خوشحالی مردم و بخصوص بچه مدرسه‌ای‌ها شد ولی موجب شکل‌گیری بحرانی گردید که حل آن اگر نه ناممکن که بسیار سخت به نظر می‌رسید. بیشتر استان‌های شمالی مثل گلستان و گیلان با قطعی گاز روبرو شد و سایر نقاط کشور نیز با افت فشار گاز دست و پنجه نرم می‌کردند. چنین شد که بخاری‌های نفت سوز دوباره از ته انباری‌ها و زیرزمین‌ها بیرون کشیده شد و قیمت بخاری برقی سر به آسمان گذاشت. صدا و سیما هم وارد میدان شد و با ساخت انیمیشن‌هایی راه‌های جلوگیری از اتلاف انرژی را در قالب آقای ایمنی به مردم آموخت.برف امسال چندین هزار نفر را در جاده‌ها گرفتار کرد و راه‌های ارتباطی روستاهای کوهستانی بسیاری را مسدود ساخت. با همه این حرف‌ها اما این برف، مثل همان قدیم‌ها بود. قدیم‌هایی که بزرگترها با توصیفش همیشه دل بچه‌ها را آب می‌کردند، این برف مثل قدیم بود اما گرفتاری هایش بیش از آنچه تصور می‌شد امروزی و اینجایی!

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: