روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:07
شماره خبر: 100933772714
هنوز برف ‌مي‌بارد
اولین برف زمستانی در تهران که بارید، برفی که مردم مشتاقانه آمدنش را تماشا می‌کردند و هنوز نمی‌دانستند که این گلوله‌های سفید که آمده اند به این زودی‌ها و سادگی‌ها رفتنی نیستند، نمایش بهرام بیضایی؛ «افرا یا روز می‌گذرد» در تالار وحدت به روی صحنه رفت. مردم در صف خرید بلیت ایستاده بودند و دلشان نمی‌آمد که برفی را که روی سرشان می‌نشست بتکانند. فکر می‌کردند روزهای برفی در تهران تکرار نخواهد شد.

چه خیال خامی. کارگردان محبوب تئاتر بعد از اجرای نمایش مجلس شبیه در ذکر مصائب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین در سال 1384در تالار اصلی تئاتر شهر، نمایشی را به روی صحنه نبرده بود.  افرا جانی دوباره به فضای دلمرده تئاتر ایران بخشید و خیلی از دوستداران تئاتر را با صحنه آشتی داد.


بهرام بیضایی پس از انقلاب از مرگ یزدگرد «تا افرا یا روز می‌گذرد» در مجموع 6 نمایش را به صحنه برده است که این رقم با توجه به توانمندی‌های او در زمینه کارگردانی و نگارش نمایشنامه‌های بیشتر از این رقم، خبر از حضور کمرنگش در صحنه می‌دهد.

بهرام بیضایی در سال 58 «مرگ یزدگرد» را کارگردانی و اجرا کرد. بعدها همین نمایش تبدیل به یک فیلم بلند سینمایی شد. 19 سال گذشت تا دوباره بیضایی پا به صحنه تئاتر گذاشت. او درسال 76 نمایش کارنامه بندار بیدخش را در تالار چهارسوی تئاترشهر به روی صحنه برد و اجرای این نمایش در بهار سال 77 هم ادامه یافت. بیضایی در سال 77 به اتفاق همسرش موفق به اجرای نمایش ژاپنی بانو آئویی شد. این اثر نوشته میشیما یوکیو و تنها اثری است که بیضایی بدون آن که نمایشنامه آن را خود نوشته باشد، بر صحنه  برده است .

این هنرمند در سال 82 نمایش «شب هزار و یکم »‌را در تئاتر شهر اجرا کرد، در سال 1384«مجلس شبیه در ذکر مصائب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین »‌را به روی صحنه بود و امسال هم نوبت به افرا رسید.

افرا یا روز می‌گذرد یکی از نمایشنامه‌های بیضایی است که در سال 77 نوشته شد و در سال 81 توسط انتشارات روشنگران منتشر شده است، در افرا شخصیت‌های داستان با هم دیالوگی رد و بدل نمی‌کنند و همه چیز بر پایه مونولوگ است. زمانی که افرا در تالار وحدت به روی صحنه می‌رفت برف‌ زیادی بر سر تهران بارید اما در سالن همه صندلی‌ها پر بود و گرم.