روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:07
شماره خبر: 100933773040
صد ‌سال به اين سال‌ها
بالاخره بعد از سال‌ها میرحسین موسوی یکبار دیگر به میدان آمد تا نور فلاش دوربین‌ها صورتش را روشن کنند. اما آخرین نخست وزیر ایران، این بار هم کاری به کار سیاست نداشت. او در آذر 86 نمایشگاهی را در مجموعه فرهنگی صبا افتتاح کرد که به نقاشی و عکس‌هایی از آثار معماری او اختصاص داشت.

هر چند در سال‌های اخیر گروه‌های سیاسی چندین بار امیدوار شدند که این چهره سیاسی سال‌های بعد از انقلاب را به عرصه فعالیت‌های گذشته‌اش بازگردانند اما به نظر می‌رسد موسوی چندان علاقه‌ای به این موضوع ندارد و ترجیح می‌دهد به عنوان یک هنرمند به صحنه بیاید.

مهندس میرحسین موسوی  در طول سال‌های حضور خود در عرصه سیاست به  عنوان نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه،‌ عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ... به فعالیت پرداخت اما از سال 1377 با بر عهده گرفتن ریاست فرهنگستان هنر به فعالیت در این حوزه مشغول شد.موسسه فرهنگی هنری صبا در روز افتتاحیه نمایشگاه حسابی شلوغ شد و عکاس‌ها هم که فرصتی برای تکمیل آرشیو عکس‌های خود پیدا کرده‌ بودند از سر و کول هم بالا می‌رفتند.میرحسین‌موسوی در این نمایشگاه ،170 تابلوی نقاشی و 165 عکس از آثار معماری خود را به نمایش گذاشت. البته عکس‌ها کار کامران عدل بودند که به شکل کتاب هم منتشر شدند. در ایام برگزاری نمایشگاه، نشستی هم با حضور عده‌ای از هنرمندان و اعضای فرهنگستان هنر برگزار شد و همگی از آثار هنری موسوی تعریف کردند.هر چند میرحسین موسوی هنر نقاشی را از همان سال‌های جوانی آغازکرد و علاوه بر خواندن درس‌های معماری و دریافت مدرک مهندسی در این رشته به هنر نقاشی نیز توجه داشت اما واقعیت این است که نگاه به تابلوهای او که در سال‌های اخیر به نمایش گذاشته می‌شوند - هیچ وقت از زیر بار سنگین سمت‌های سیاسی او خارج نشده است. در واقع به همان اندازه که مردان سیاست در ایران از هر حزب و جناحی که باشند در زمان اظهار نظر درباره میرحسین موسوی، خط‌کشی‌های سیاسی را فراموش می‌کنند و دوران نخست وزیری او در سخت‌ترین دوره‌های تاریخ معاصر ایران را به خاطر می‌آورند، چهره‌های فرهنگی نیز در زمان اظهار نظر درباره آثار هنری او، قدم در همان راه می‌گذارند.البته میرحسین موسوی آن طور که عده‌ای فکر می‌کنند در این سال‌ها فقط به نقاشی کشیدن مشغول نیست. او ریاست یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های فرهنگی کشور را بر عهده دارد که در طول یک دهه گذشته توسعه فراوانی پیدا کرده است. فرهنگستان هنر در سال‌های اخیر با توسعه فضاهای نمایشگاهی خود و برپایی همایش‌های مختلف در حوزه‌های گوناگون هنری به اجرای برنامه‌های مختلفی پرداخته است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: