روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:07
شماره خبر: 100933773258
ملا‌قات با استاد در‌تئاتر شهر
اهالی گولن اولین کسانی بودند که بعد از بازسازی تئاترشهر و سالن اصلی‌اش ساکن آن شدند. در شهری که تئاتر از آن ماهها رخت بر بسته بود، دی ماه امسال حمید سمندریان «ملاقات با بانوی سالخورده» نوشته فردریش دورنمات نویسنده سوئیسی را به روی صحنه آورد و هم جانی دوباره به تئاتر شهر بخشید و هم به اهالی شهر گولن که در دهه 50 برای آخرین بار در تهران و روی صحنه تئاتر ظاهر شده بودند.داستان این نمایش مثل نمایش بهرام بیضایی مردمی را به تصویر می‌کشید که زود رنگ عوض می‌کردند و ریاکار بودند.

 داستانی که شخصیت‌های آن در عالم واقعیت فراوانند.حمید سمندریان پس از انقلاب 5 نمایش صحنه‌ای، یک نمایش تلویزیونی و یک فیلم سینمایی تولید کرده است. او در سال 58 برای دومین بار نمایش مرده‌های بی‌کفن و دفن ژان پل سارتر را در تالار وحدت اجرا کرد.  در سال 68 نمایش دیگری از فریدریش دورنمات یعنی ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی را در سالن اصلی تئاتر شهر به روی صحنه برد.در سال 69 فیلم سینمایی تمام وسوسه‌های زمین را با بازی هما روستا، احمد آقالو، رضا کیانیان، علی اصغر گرمسیری و... ساخت که تجربه‌ای نه چندان موفق در عرصه سینما بود و باعث شد که دیگر سمندریان به فکر ساختن فیلم نیفتد.  بعد از نه سال دوری از صحنه، در سال 77 نمایش دایره گچی قفقازی را در سالن اصلی تئاتر شهر اجرا کرد.

سال 80 نمایش به سوی دمشق آگوست استریندبرگ را برای تلویزیون و شبکه 4 تولید کرد. اجرایی که به دلیل پخش چند قسمتی و بهره‌مندی از طراحی صحنه انتزاعی و ریتم نسبتاً کند نتوانست در دل و دیده تماشاگران بنشیند و باز هم از حمید سمندریان یک چهره خاطره‌ساز بسازد.نمایش ملاقات بانوی سالخورده که از اولین اجرای آن بیشتر از 30 سال می‌گذشت بازیگران متفاوتی از اجرای اول داشت.البته حضور غیر منتظره او در برنامه دو قدم مانده به صبح و برپایی کلا‌س درس در این برنامه برای صالح علا‌ و رحمانیان هم در جای خودش جالب بود .


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: