روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:10
شماره خبر: 100933774888
جشن کتابخواني در نوروز
فرصت تعطیلات نوروزی را قدر بدانید. نمی‌گوییم به سفر نروید یا به آشنایان و دوستانتان سر نزنید. می‌گوییم در این دو هفته با کتاب قهر نکنید و در آغاز سالی ان‌شاءالله پربرکت برکت‌های کتابخوانی را به زندگی خود اضافه کنید.
گروه فرهنگی «جام‌‌جم» در آغاز سال جدید به سراغ جمعی از شاعران و داستان‌نویسان رفت و از آنان 2 سوال پرسید. یکی این که بهترین کتابی را که در سال 86 خوانده‌اند به خوانندگان ما معرفی کنند و دیگر این که به خوانندگان پیشنهاد کنند در فرصت تعطیلات نوروز 87 چه کتابی بخوانند.
پاسخ‌های شاعران و داستان‌‌نویسان و هنرمندان را به این دو پرسش با هم می‌خوانیم.

دکتر سیدعلی موسوی گرمارودی (شاعر، منتقد و استاد دانشگاه): این شاعر و استاد دانشگاه در پاسخ به این که بهترین کتاب سال گذشته از دید او چه بوده است بی‌درنگ می‌گوید: «دستورزبان عشق» سروده زنده‌یاد دکتر قیصر امین‌پور.

وی همچنین کتاب «تفسیر مایکل بری بر هفت‌پیکر نظامی» با ترجمه جلال علوی‌نیا را به خوانندگان پیشنهاد می‌کند و می‌افزاید: مایکل بری که یک ایران‌شناس اصالتا امریکایی است متولد فرانسه بود. پدرش افسری بود که در جنگ جهانی دوم برای آزادی فرانسه به این کشور اعزام شد و در همان کشور ماند. مایکل بری عطش سیری‌ناپذیری به آموختن داشت و به چند زبان مسلط بود و تفسیر او بر هفت‌پیکر کتاب بسیار خوبی است که آن را با لذت خواندم و به خوانندگان شما نیز پیشنهاد می‌کنم.

دکتر مرتضی کاخی (شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه): دکتر کاخی ابتدا به خبرنگار ما تاکید کرد که این پرسش‌ها را چندان صحیح نمی‌‌داند، چرا که برای میزان لذت‌بردن از یک کتاب خاص معیار اندازه‌گیری مشخصی وجود ندارد و برای پیشنهاد کردن کتاب باید سلیقه، شغل و علایق افراد را مورد توجه قرار داد، اما در نهایت کتاب «قلندریه در تاریخ» نوشته دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی را به عنوان بهترین کتابی که در سال گذشته خوانده معرفی کرد و گفت: درباره پیشنهاد کتاب، می‌گویم هر شخصی هر کتابی را که دوست دارد، بخواند.

دکتر کاوس حسنلی (شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه): به نظر این استاد ادبیات دانشگاه شیراز، بهترین کتابی که سال گذشته خوانده «طلیعه تجدد در شعر فارسی» نوشته دکتر کریمی حکاک بوده است، اما او نیز کتاب خاصی را برای مطالعه به خوانندگان پیشنهاد نمی‌کند و در این خصوص همه چیز را به سلیقه مخاطبان وامی‌گذارد.

علی باباچاهی (شاعر و منتقد ادبی): باباچاهی از میان کتاب‌های متنوعی که خوانده است نمی‌تواند یک کتاب را به عنوان بهترین کتاب سال گذشته انتخاب کند، ولی برای مطالعه در نوروز کتاب «پاره‌های انسان‌شناسی» اثر ناصر فکوهی را که مجموعه‌ای از مقالات کوتاه است، پیشنهاد می‌کند؛ البته او با خنده و به مزاح برای مخاطبان پیشنهاد دیگری هم دارد: گزینه اشعار خودش که سال گذشته چاپ شده است!

محمدعلی سپانلو (شاعر و منتقد ادبی): به اعتقاد این شاعر رمان «کافکا در ساحل» نوشته موراکامی و به ترجمه گیتا گرکانی اگرچه در مقابل رمان‌های درجه اول جهان قدرت عرض اندام چندانی ندارد، اما در میان آثاری که سال گذشته منتشر شده کتاب خوبی بوده است. او به خوانندگان علاقه‌مند به شعر خواندن گزیده‌های شعر آتشی، رحمانی و خودش را پیشنهاد می‌کند.

پرویز بیگی حبیب‌آبادی (شاعر): او که امسال درگیر تالیف و پژوهش بوده و آثاری چون تلخیص و ساده‌نویسی تذکره‌های نصرآبادی، سامی و روز روشن، زندگینامه استاد مشفق کاشانی، همگام با حماسه و سیمای امام(ره) در شعر معاصر را در آستانه انتشار دارد، از میان آثار تالیفی منتشر شده در سال گذشته کتاب «شعر و کودکی» زنده‌یاد قیصر امین‌پور را از نظر فضاهای روشن و تازگی نگاه برجسته می‌داند. وی همچنین مجموعه شعرهای خانم نصر، شاعره اصفهانی را از آثار شاعران جوان، بیشتر پسندیده است.

مترجم هری پاتر پیشنهاد کرد کلیله و دمنه بخوانید

پیشنهاد امسال بیگی برای مطالعه در تعطیلات کتاب «سنت و نوآوری در شعر معاصر» از قیصر امین‌پور و پیشنهاد همیشگی برای مطالعه کتاب «صور خیال شعر فارسی»‌ دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی است.

سیدضیاءالدین شفیعی (شاعر): سیدضیاءالدین شفیعی از میان کارهایی که خوانده است، اثری را به‌عنوان بهترین کتاب معرفی می‌کند
که هنوز از چاپ خارج نشده است؛
مجموعه شعر «پایان معجزات» سروده حمیدرضا شکارسری. وی همچنین برای تعطیلات نوروز پیشنهاد می‌کند خوانندگان دیوان فیاض لاهیجی را با تغزل‌های شیرین و روانش فراموش نکنند.

عرفان نظرآهاری (شاعر و مدرس دانشگاه):   به گفته نظرآهاری 3 کتاب برای وی از میان کتاب‌هایی که سال گذشته منتشر شده، مهم و تاثیرگذارتر بوده است: «درد جاودانگی» نوشته اونامونو به ترجمه بهاءالدین خرمشاهی، «معمای زندگی» اثر ساباتر به ترجمه نیما اعظامی و «شجاعت بودن» از پل تیلیش به ترجمه مراد فرهادپور.

وی همچنین کتاب «فلسفه به زبان ساده» ترجمه اسماعیل سعادتی را که به موضوعاتی نظیر آزادی، خیر و شر و دیگر پرسش‌های مورد توجه جامعه ما می‌پردازد به خوانندگان پیشنهاد می‌کند.

آیدین آغداشلو (نقاش): مجموعه مقالات این هنرمند نام‌آشنا که نوشته‌های سال 1381 تا 1384 او را درباره نقاشی و ادبیات دربرمی‌گیرد، آماده چاپ است و خود او امیدوار است در نمایشگاه کتاب 1387 شاهد انتشار آن باشیم. آغداشلو که قول برگزاری نمایشگاه انفرادی آثارش را در سال آینده به خوانندگان جام‌جم می‌دهد، بهترین کتابی را که در سال گذشته خوانده است، مجموعه شعرهای احمدرضا احمدی بوده است که سال 86 هم کتاب جدیدی منتشر کرده است.

پیشنهاد آغداشلو برای نوروز 87 مجموعه ماندگاری از هنرهای سنتی ایران ویژه همایش اصفهان است که انتشارات فرهنگستان هنر آن را منتشر کرده است.

اسدالله امرایی (مترجم): این مترجم پرکار ادبیات برای سال آینده یک مجموعه 2 جلدی با نام‌های «برج بلور» و «برج آیینه»  که ترجمه یکصد داستان مردان و زنان امریکای لاتین است  را آماده انتشار دارد. او در این دو کتاب سعی کرده است‌ نویسندگانی را که کمتر معرفی شده‌اند، معرفی کند.

امرایی در خصوص پیشنهادی که برای نوروز به خوانندگان ارائه می‌کند، می‌گوید: خود من در تعطیلات نوروز امسال قصد بازخوانی کتاب‌هایی را دارم که قبلا آنها را خوانده بودم که از آن میان می‌توانم به رمان «آبلوموف» با ترجمه جدید سروش حبیبی اشاره کنم؛ اما کتابی را که به خوانندگان پیشنهاد می‌کنم، «یک مشت داستان کوتاه» نوشته محمدحسن شهسواری است و دیگری مجموعه داستان‌های ایتالو کالوینو نویسنده نامدار ایتالیایی است.

دکتر حبیب‌الله صادقی (هنرمند هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران): مشغله‌های مدیریتی این نقاش هنرمند باعث نشده که از فعالیت‌هایش در زمینه هنر غفلت کند، چنان‌که او به خبرنگار ما می‌گوید: اردیبهشت 87 نمایشگاهی در انگلیس خواهم داشت و 2 کتاب هم آماده چاپ دارم. کتاب اول «ربع قرن نقاشی» است و دیگری مجموعه مقالات که در 2 سال گذشته درباره آسیب‌شناسی نقاشی معاصر نوشته‌ام.
اما پیشنهاد نوروزی این نقاش مطالعه شعر شاعران معاصر است؛ اگرچه او خود این روزها دیوان «بیدل دهلوی» را می‌خواند. صادقی می‌گوید: اگر در عید مخاطبان شما می‌خواهند بیدل بخوانند حتما به سراغ آثار مرحوم سیدحسن حسینی بروند که بسیار عالی درباره بیدل سخن گفته است؛ همچنین «پله‌پله تا ملاقات خدا» از استاد زرین‌کوب نیز از جمله آثاری است که رمزگشایی مناسبی از شعر مولانا دارد.

راضیه تجار (داستان‌نویس): این نویسنده مشغول نگارش زندگینامه داستانی شهیده محبوبه دانش است که در 17 شهریور شهید شده است. او همچنین چند سفرنامه به کربلا، مکه، لبنان نوشته است که ویرایش نهایی لازم دارد و امیدوار است در سال 87 به سرانجام برسد.
او برای نوروز این پیشنهادها را به مخاطبان ارائه می‌کند: برای نوروز «شرح جامع مثنوی» از کریم زمانی را در 6 جلد پیشنهاد می‌کنم؛ همچنین گزیده داستان‌های نویسندگان معاصر ایتالیا با ترجمه کامران شیردل و برای جوانانی که خودشان اهل قلم هستند کتاب «گام به گام» از حسین فتاحی که درباره آموزش داستان‌نویسی است، می‌تواند جذاب باشد.

محمد احصایی (خوشنویس): این هنرمند که سال 87 چاپ خوشنویسی «دیوان حافظ» را به انجام خواهد رساند 2 نمایشگاه خارجی را در دبی و تورنتو نیز برگزار خواهد کرد.

او به هنرمندان نسل جوان توصیه می‌کند کتاب آثار کلاسیک را در نوروز حتما بخوانند و از فردوسی و مولانا غفلت نکنند.

مسعود ده‌نمکی (روزنامه‌نگار و فیلمساز): به گفته کارگردان فیلم پرفروش «اخراجی‌ها» او کتاب 10‌جلدی «اسارت و آزادگان در جنگ تحمیلی» را در دست دارد که کار نگارش آن امسال تمام خواهد شد.

وی مطالعه رمان «لحظه‌های انقلاب» اثر محمود گلاب‌دره‌ای را به مخاطبان پیشنهاد می‌کند؛ هرچند ذائقه‌های مخاطب متنوع و تفاوت است.

شیوا ارسطویی (داستان‌نویس): این هنرمند داستان‌نویس و مدرس داستان‌نویسی که کتاب «بوسه‌ای برای بوداپست» را در حدود 200 صفحه آماده انتشار دارد، می‌گوید: مهمترین توصیه به مخاطبان و مردم این است که در نوروز و در مسافرت‌های نوروزی کتاب را فراموش نکنند. پیشنهاد من هم کتاب «نزدیکی» نوشته حنیف قریشی است که خانم نیکی کریمی آن را بخوبی ترجمه کرده است.

محمد میرکیانی (داستان‌نویس و نویسنده کتاب‌های کودکان و نوجوانان): میرکیانی در ابتدای صحبت به طنز می‌گوید بهترین کتابی که در سال‌86 خوانده است کتاب خودش بوده که برگزیده کتاب سال نیز شده است!

اما گذشته از این طنز، میرکیانی کتاب «تکامل فرهنگ» نوشته لسی وایت را به عنوان بهترین کتابی نام می‌برد که در سال گذشته خوانده است. به گفته وی، این کتاب و نویسنده آن اگرچه در ایران شناخته‌شده نیستند، ولی بحث بسیار جالبی در خصوص فرهنگ، تمدن و ارتباط آنها با نمادها دارد که ما نیز به دانستن بیشتر در خصوص این بحث‌ها نیاز داریم.

میرکیانی یکی از نیازهای امروز مخاطبان را آگاهی بیشتر به زبان فارسی، ارتباط موثر و زمینه‌های اجتماعی مستتر در آثار بزرگان ادبیات فارسی می‌داند و به مخاطبان پیشنهاد می‌کند هر چقدر از حکایات بوستان و گلستان سعدی را که در تعطیلات فرصت کنند، بخوانند.

سوسن طاقدیس (نویسنده کودک و نوجوان): خانم طاقدیس در ابتدا با بیان این که در سال گذشته کتابی که واقعا از آن خوشش بیاید، نخوانده است، می‌گوید: این اتفاق شاید به چند دلیل روی داده باشد. یا سلیقه من قفل کرده، یا کتاب کم خوانده‌ام یا کتاب‌هایی که در سال گذشته منتشر شده به آن شکل جذاب و خوب نبوده است.

وی در عین حال بهترین کتابی را که سال گذشته خوانده است، کتاب‌های «نیروی اهریمنی‌اش» نوشته فیلیپ پول‌من با ترجمه فرزاد فربد می‌داند و البته توضیح می‌دهد: تعریف این کتاب را زیاد شنیده بودم، اما این کتاب از آن کتاب‌هایی است که در برخورد اول بسیار پیچیده است و بعد که به آخر کتاب می‌رسی، می‌بینی نویسنده آن را بی‌دلیل پیچیده کرده است.طاقدیس در توضیح خود درباره این کتاب می‌گوید: در غرب هر چند گاه یک مساله به مساله روز تبدیل و در خصوص آن بحث می‌شود و امروز نیز موضوع قضیه جهان‌های موازی در غرب مورد توجه قرار گرفته است؛ موضوعی که در قرآن و متون مذهبی ما به آن اشاره شده و آمده است که اجنه در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند، اما میان آنها پرده‌ای قرار گرفته که نمی‌توانند بر انسان‌ها غالب شوند.این نویسنده به مخاطبان بویژه بچه‌ها پیشنهاد می‌کند در ایام تعطیلات نوروزی هر چقدر فرصت کردند ترجمه فارسی قرآن را بخوانند یا ببینند چه بخش‌هایی از آن برایشان راحت قابل درک است و چه قسمت‌هایی قابل درک نیست و چه شگفتی‌هایی در آن وجود دارد.

وی می‌گوید: من دلم می‌خواهد بدون پیشداوری مثبت یا منفی به مذهب به عنوان یک مورد تحقیقی نگریسته شود و بویژه بچه‌ها در این خصوص اطلاعات خود را بیشتر کنند.

مجید قیصری: مجید قیصری می‌گوید: امسال کتاب «زندگی مطابق خواسته تو پیش می‌رود» را از امیرحسین خورشید‌فر خواندم که بسیار از آن لذت بردم.

غیر از این کتاب‌ خواندنی به نظرم کتاب باغ تلو که آن را نگاشته‌ام و انتشارات علم آن را منتشر کرده، می‌تواند برای نوروز خواندنی باشد.

احمد دهقان: احمد دهقان، نویسنده بااستعدادی است که از شادابی صدایش می‌توان به حس جوانانه‌اش پی برد.
دهقان می‌گوید: خواهش می‌کنم من را از تهران به کرج و بالعکس کنار جاده سینه‌خیز ببرید، اما پرسش‌های سخت نپرسید و بالاخره نمی‌گوید کدام کتاب را پسندیده است. او توصیه می‌‌کند هر کس به ادبیات علاقه دارد به ویژه در فراغت نوروزی کتاب «زندگی پیش رو» اثر رومن گاری را مطالعه کند.

رضا امیرخانی: رضا امیرخانی این روزها خیلی زیاد درگیر پایان‌بندی و کارهای تکمیلی داستان «بی‌وتن»‌ است که خیلی‌ها منتظرش هستند. رئیس سابق انجمن قلم می‌گوید بهترین کتابی که امسال خوانده، «آخرین پدرخوانده» نوشته ماریو پورو است که به وسیله حبیب شهبازی ترجمه شده است. وی که طرفدار گنجینه‌های ادبی ایران هم هست، توصیه می‌کند داستانی از خسرو و شیرین یا لیلی و مجنون را در نوروز به پایان رسانیم و یا یکی از سه‌گانه «پارسیان و من» نوشته آرمان آرین را مزمزه کنیم.

محمدکاظم مزینانی: محمدکاظم مزینانی می‌گوید: بهترین کتابی که خوانده «شمایل مانا» است. وی برای نوروز توصیه می‌کند اثر خواندنی نویسنده خانم ایرانی مقیم امریکا با عنوان عطر سنبل، بوی کاج را مطالعه کنیم.

وی معتقد است این کتاب به دل هر کسی که بخواند، خواهد نشست.

داوود امیریان: داوود امیریان از کتاب خاصی نام نمی‌برد؛ اما بشدت آخرین قسمت هری‌پاتر را مهم می‌داند و به خانم رولینگ از هزاران کیلومتر دورتر تبریک می‌فرستد. او توصیه می‌کند نوروز را با «در کوچه و خیابان» نوشته بسیار وزین دکتر عباس منظرپور سر کنیم.

حبیب‌ احمدزاده : حبیب احمدزاده که امسال داستانش در ایالات متحده ترجمه و چاپ شده و موفقیت خوبی را کسب کرده انگار مرغش یک پا دارد.

او موفق‌ترین کتاب را «قطار 57» نوشته رضا رئیسی می‌داند.

توصیه او این است که در نوروز باستانی این کتاب را بخوانیم.

رضا رئیسی : خود رضا رئیسی که نویسنده قطار 57 است، از کتاب «بر جاده‌های آبی سرخ» نادر ابراهیمی بسیار راضی است، اما باز هم اگر خودتعریفی نباشد پیشنهاد می‌کند که با کتاب قطار 57 مهمان خوانندگان شود.

منیژه آرمین: خانم منیژه آرمین که خود از نویسندگان پیشکسوت است، سال 86 را با «قطار 57» و «اسماعیل» اثر رضا رئیسی و امیرحسین فردی گره می‌زند و دوست دارد خوانندگان با مطالعه کتاب «شب و قلندر» اثر ایشان که به همت سوره مهر به زیور طبع آراسته شده، به میهمانی خوانندگان برود.

ویدا اسلامیه: ویدا اسلامیه، مترجم مجموعه کتاب‌های هری‌ پاتر نیز در سال 86 بیشتر از همه از خواندن منطق‌الطیر، اثر جاودانه عطار حظ برده و پیشنهاد می‌کند خوانندگان نوروز را با خواندن بازنویسی‌ها و داستان‌های کلیله و دمنه بگذرانند و از ادبیات غنی ایرانی لذت ببرند.

نادر قدیانی (مدیر انتشارات قدیانی): نادر قدیانی، مدیر انتشارات خصوصی اما پرکار قدیانی است. این انتشارات در سال 86 بالغ بر 130 جلد کتاب چاپ نخست را در کنار تجدید طبع کتاب‌های دیگر تجربه کرده و حال مانند انتخاب یک فرزند در میان فرزندان، برای انتخاب بهترین نوشته ادبی سال 86 گیر افتاده است. قدیانی می‌گوید مجموعه 365 قصه برای شبهای سال، نوشته مژگان شیخی با تصویرگری خانم سهرابی، نقطه اوج فعالیت‌هایش در این سال برای خدمت به فرهنگ ایرانی است. وی مجموعه سه جلدی چرخ گردون، ترجمه مرحوم حسین ابراهیمی الوند، اثر جمیله گوین را که امسال کتاب سال جمهوری اسلامی شده و شامل «جاده سفید» چشم اسب و رد پای باد است، در کنار «آوازهای ممنوع» قاسم‌علی فراست به خوانندگان توصیه می‌‌کند.

آرش شفاعی-  سینا علیمحمدی‌


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: