روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:10
شماره خبر: 100933775443
نوروز از زبان فرهنگياني که در استخدام آموزش و پرورش نيستند
ديد‌ و‌بازديد ‌همين ‌و‌ تمام
نوروز خود سنت بزرگ ایرانیان است که آیین‌های ویژه کوچک و بزرگش، شیرینی‌اش را دو چندان کرده است.
این که سفر می‌رویم یا در خانه می‌مانیم و میزبان بزرگ و کوچک فامیل و آشنا می‌شویم، یا در طبیعت گشت‌و‌گذار می‌کنیم، یا مثل بسیاری از آنان که با کتاب انس دارند، به میهمانی کتاب می‌رویم از سنت‌های نوروزی ما ایرانیان است که چه در ایران و چه خارج از مرزهایمان بخوبی اجرا می‌شود.

استفاده از هوای پاک بهاری و به در کردن خستگی‌ها و خمودی‌های یک سال رفته و تازه کردن دیدارهایی که 365 روز ممکن نمی‌شود و برای کودکان عیدی گرفتن و محبت دیدن، از ویژگی‌های بارز نوروز ایرانی است.

این که بزرگان و دنیا دیدگان هنر و فرهنگ به کدام یک از سنت‌ها ارزش بیشتری می‌دهند و به کدام علاقه دارند، جذابیت ویژه‌ای دارد. وقتی بدانید که مثلا فلان هنرمند نوروز را چه می‌کند و کجا می‌رود، شاید به پایبندی خود به سنت‌های نوروزی و ایرانی افتخار کنی. شاهین فرهت، همایون خرم، آهنگساز و نوازنده ، پایبندی به سنت خانوادگی در خانه ماندن و دید و بازدید اهالی موسیقی و فامیل و دوستان را مهم‌ترین برنامه نوروزی خود می‌داند.

می‌گوید: در سنت خانوادگی ما، ماندن در زادگاه و منزل در عید نوروز اولویت دارد. به اعتقاد من عید تهران بهترین ایام برای بازدید از محله‌های تهران و جذابیت‌های پنهان این شهر بزرگ است.

خرم می‌گوید: 3 روز اول نوروز ما صرف دید و بازدید از دوست و آشنا و هنرمندان می‌شود. دیدارهای ما تا پس از 13 نوروز هم ادامه می‌یابد. حتی بسیاری از اهالی هنر به ما لطف دارند و تا پایان فروردین هم به دیدار ما می‌آیند. سفر به شمال و تازه کردن هوا و تمدد اعصاب هم گاهی در برنامه‌های ما قرار می‌گیرد.

اما در این میان هستند هنرمندان و اهالی فرهنگی که دوست دارند به سنت فردی خود پایبند باشند و از آن چیزی نگویند؛ مثلا داوود رشیدی، هنرمند سینما و تلویزیون، ما را به سال‌های گذشته حواله می‌دهد که از سنت‌های نوروز گفته و در روزنامه‌ها چاپ شده است. او می‌گوید: چیز تازه‌ای نیست که نگفته مانده ‌باشد، جز دید و بازدید و گاهی هم سفر. جابر عناصر، پژوهشگر بزرگ فرهنگ عامه هم از سال‌های گذشته‌ای می‌گوید که بر فرهنگ مردم پژوهش کرده و از سنت نوروز نوشته است.

او از مدیران فرهنگی هم گله دارد که قدر اهالی فرهنگ را نمی‌دانند و به پژوهشگران فرهنگ و بویژه فرهنگ عامه توجهی ندارند. او از مقاله‌هایی می‌گوید که سا‌ل‌ها درباره نوروز نوشته و چاپ شده و کسی آنها را ندیده است.

اما علی نصیریان، بازیگر دیگر تئاتر و سینما با خنده همیشگی از دید و بازدیدها سخن می‌گوید و نوروزی  که زیباست (البته ترجیح می‌دهد زیاد حرف نزند).

غلامحسین امیرخانی، استاد مسلم خوشنویسی هم از پاسداشت بزرگان فرهنگ و هنر و احترام به آنان به عنوان سنت بزرگ ایرانی و بویژه نوروز یاد می‌کند. بسیاری از بزرگان هم بودند که ترجیح دادند چیزی نگویند و نوروز را برای نوروزیان با آرامش بخواهند و بگذارند مردم در این ایام آرام باشند و آرامش‌شان به هم نخورد.

رضا معصومی‌


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: