روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:11
شماره خبر: 100933777324
ساخت ناي و نايچه مصنوعي
نایچه مصنوعی برای نخستین بار در دنیا در ایران ساخته شده و در حال حاضر مرحله تحقیقات حیوانی آن با موفقیت به پایان رسیده است و بزودی مراحل آزمایش‌‌های انسانی آغاز می‌شود. به طورکلی افرادی که در حادثه‌ها و تروماها دچار آسیب شده و مجبور به استفاده از لوله تنفسی پلاستیکی شده‌اند و نای آنها دچار آسیب شده است، جانبازان شیمیایی 8 سال جنگ تحمیلی و افرادی که نای آنها دچار مشکل شده و راه تنفسی آنها مسدود شده، افرادی هستند که می‌توانند مورد پیوند این نایچه مصنوعی قرار گیرند.

دکتر جلال‌الدین غنوی، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی و مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مراحل تولید این نای می‌گوید: تراشه کاداو (نای گرفته شده از جسد) را برای مراحل اولیه کار دریافت کردیم و برای از میان بردن سلول‌های داخلی آن ساختار بدون سلول آن را در دو مرحله از غضروف‌های خود نای فرد گیرنده گرفتیم و به دو روش رشد دادیم و آن را در درون پرده چادرینه و پرده صفاقی پیچیدیم، سپس در درون شکم بیمار قرار دادیم. پس از عمل تکه‌برداری و اطمینان از تکامل و رشد مجموعه ماتریکس یا داربست سلولی مورد نظر، سلول‌های غضروفی تکثیر یافته و شکل نای به خود گرفت و داربست از میان رفت. در واقع این آزمایش‌ ما را به این سوی کشاند که سلول زنده در تقابل با یک ساختار غیر زنده به سمتی سوق پیدا می‌کند که محقق می‌خواهد. غنوی یادآور شد: در حال حاضر ما توانسته‌ایم داربست یا همان ماتریکس را به کمک مهندسی بافت به همان شکل یک ساختار نای که از یک فرد مرده دریافت کرده‌ایم بسازیم و سلول‌های غضروفی را در آن ساختار تکثیر دهیم و توانستیم نای و نایچه مصنوعی را به کمک سلول‌های خود فرد بیمار بسازیم.

سلول‌های مورد نیاز برای رشد را می‌توان از پرده امینیوتیک، مغز، قرنیه و هر بافت دیگری که بتوان از آن کلاژن گرفت، دریافت کرد و در واقع نوع حفره‌های داربست تعیین کننده تراکم و شکل غضروفی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی و مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: از 6 گوسفند پیوند شده به کمک نای مصنوعی،4 گوسفند ادامه حیات داده‌اند و 2 گوسفند از دست رفته‌اند و به طورکلی میزان موفقیت در حدود 60 درصد بوده است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: