روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:12
شماره خبر: 100933856385
يک کشف شگفت انگيز
محقق ایرانی دانشگاه نیوکاسل انگلیس موفق شد به نتایج شگفت‌انگیزی در تولید اسپرم از مغز قرمز استخوان زنان دست یابد. پروفسورکریم نیرنیا، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه نیوکاسل با تحقیقات شگفت انگیز خود موفق شد از سلول‌های مغز قرمز استخوان زنان، سلول‌های جنسی مرد (اسپرم) را به دست آورد و این موفقیت بزرگ البته بدون ذکر ملیت اصلی پروفسور نیرنیا مدت‌های طولانی در صدر اخبار علمی ‌جهان قرار داشت، اما ما آن را از بزرگ‌ترین دستاوردهای ایرانیان طی سال گذشته می‌دانیم. این دانشمند برجسته ایرانی در واقع روشی را کشف کرده که به کمک آن می‌توان سلول‌های بنیادی مغز قرمز استخوان زنان را به اسپرم مردان تبدیل کرد.

پروفسور کریم نیرنیا که تحقیقات خود را از ماه آوریل (فروردین) گذشته آغاز کرده، امیدوار است با کمک این تکنیک بتواند ظرف 2 سال آینده اولین سلول‌های اسپرم زنان را تولید کند و حداکثر تا 3 سال آینده به اسپرم بالغی دست یابد که توانایی باروری تخمک را داشته باشد.

به گفته نیرنیا، این کشف می‌تواند یک روش اساسی در درمان ناباروری به‌شمار رود. هرچند در این مورد تنها یک مساله حل نشده باقی می‌ماند. درحقیقت احتمال دارد تمام کودکانی که به این روش متولد می‌شوند، دختر شوند چرا که در این روش تولید مثل، کروموزومY  نقشی ندارد. کروموزومY  تنها عامل ایجاد کننده جنس نر است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: