روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:13
شماره خبر: 100933856475
نخستين چسب بافتي هوشمند در دنيا
بیش از 2 دهه است که از چسب‌های بافتی در جهان استفاده می‌شود اما این چسب‌ها به دلیل مشکلاتی که برای نسوج انسانی ایجاد می‌کند، چندان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند. البته چسب‌های بافتی موجود در دنیا بیشتر تجاری و صنعتی هستند و به دلیل مواد تشکیل دهنده برای انسان حساسیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. اما چسب بافتی که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ساخته شده به صورت اتولوگ و از خون خود فرد مشتق شده است. درواقع این چسب بافتی نخستین چسب بافتی هوشمند در دنیاست.
در چسب‌های بافتی موجود در دنیا میزان فیبروژن 29 میلی گرم درصد است، اما در چسب بافتی که محققان ایرانی آن را به‌دست آورده‌اند، این میزان به 30 تا 70 میلی گرم درصد می‌رسد و این میزان غلظت تاکنون معادل جهانی نداشته است. درضمن چسب‌های بافتی اتولوگ و تجاری در دنیا بسیار گران قیمت و از قدرت کشش پذیری کمتری نسبت به نمونه ایرانی که محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به‌دست آورده‌اند، برخوردار هستند. قدرت کشش‌پذیری چسب بافتی از آنجا اهمیت دارد که در آزمایش‌‌هایی که امریکایی‌ها انجام داده‌اند، عروق کاروتید حیوان پس از‌‌مدتی که به‌وسیله چسب بافتی پیوند زده شد، دوباره از هم گسسته شد اما چسب بافتی ایرانی روی حیوان سگ آزمایش‌ شد و نتایج کاملا موفقیت‌آمیز بود.

انواع چسب‌های بافتی از ماده‌ای به نام فیبروژن تشکیل می‌شوند که قوام استحکام ساختاری چسب را نشان می‌دهد و در چسب بافتی که محققان ایرانی به‌دست آورده‌اند، بالاترین میزان فیبرونکتین که میزان گسستگی را کم می‌کند، وجود دارد.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: