روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:13
شماره خبر: 100933857481
راه‌اندازي نخستين بانک تخمک
علل مختلفی ازقبیل بالا رفتن سن ازدواج، شیوه زندگی، عوامل‌عفونی و شیمیایی، اشعه و شیمی‌درمانی، مسائل ژنتیکی، یائسگی زودرس و غیره امروزه منجر به ناباروری زوج‌های بسیاری شده است. با توجه به این مساله، انجماد و نگهداری تخمک اقدامی‌ بسیار اساسی در حفظ قدرت باروری و درمان ناباروی به شمار می‌رود و از نظر اخلاق پزشکی نیز گامی بسیار مهم و ضروری است.
 البته به‌دلیل محدودیت‌های تکنیکی تاکنون  امکان انجام این امر به سهولت مقدور نبود ولی خوشبختانه امروزه علم پزشکی به این موفقیت دست یافته و در کشورهای مختلف امکان نگهداری و حفظ تخمک‌ها فراهم شده است. به این منظور درکشورما هم نخستین بانک تخمک با تلاش پژوهشکده فناوری‌های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی ابن‌سینا راه‌اندازی شده است.

به این ترتیب افرادی‌که به دلایلی مانند شغل و تحصیل مایل هستند در سن بالا باردار شوند یا به دلایل پزشکی باید دیرتر باردار شوند یا افرادی که به بیماری های لگن مثل «اندومتریوز» مبتلا هستند می‌توانند از خدمات این بانک بهره‌مند شوند. البته مبتلایان به سرطان قبل از رادیوتراپی و شیمی‌درمانی و بیماری‌های خودایمنی مثل لوپوس هم از دیگر افرادی هستند  که می‌توانند از روش انجماد تخمک و نگهداری آن در بانک استفاده کنند.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: