روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:13
شماره خبر: 100933857588
هدف: مرجعيت علمي‌
طی سال‌های اخیر علوم و فناوری هر روز در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه اهمیت بیشتری می‌یابد، در ایران نیز طی سال‌های اخیر، در رشته‌ها و صنایع مختلف علمی، رشد، توسعه و پیشرفت‌هایی صورت گرفته و بخش‌های مختلف علوم رشد مناسبی داشته‌اند.

 حال اگر این رشد، پیشرفت، توانمندی، نوآوری و خلاقیت علمی‌در قالب یک نقشه جامع، آگاهانه و هدفمند قرار گیرد، افق‌های روشنی را به روی کشور می‌گشاید و جامعه را به سوی توسعه همه جانبه رهنمون می‌سازد. به عبارت دیگر قطعا برنامه‌ریزی و داشتن یک نقشه جامع علمی، کشور را به سمت تحقق اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله رهنمون خواهد کرد. نقشه جامع علمی‌کشور در واقع مجموعه اسناد برنامه‌ریزی راهبردی همه جانبه در حوزه علم و فناوری با نگاه بلند مدت به آینده به منظور دستیابی به اهداف چشم انداز کشور، همراه با بهره گیری از منابع موجود است.  بعد از رسیدن به اهداف سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور که قرار است در پایان آن بر سکوی قدرت اول علمی‌منطقه بایستیم، بحث «مرجعیت علمی‌در سطح جهانی» را پی بگیریم وهدف این است که تا 50 سال آینده، یکی از مراجع تاثیرگذار علمی‌دنیا باشیم.

آینده ‌نگاری ملی هم فعالیت بعدی در تهیه نقشه جامع علمی‌کشور است. به این منظور 400 دانشمند برای اولین بار در سال گذشته به کار بررسی و مطالعه آینده نگاری پرداختند. البته این طرح هم اکنون در مرحله پایلوت است و در نظر دارد فناوری‌های مورد نیاز کشور در آینده 1404 را شناسایی کند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: