روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:14
شماره خبر: 100933857688
توليد موش‌ از سلول‌هاي بنيادي
تولید موش از سلول‌های بنیادی جنینی موش، توسط محققان ایرانی پژوهشکده رویان انجام شد. این مدل‌های حیوانی آزمایشگاهی برای تحقیقات بسیار ضروری هستند و متاسفانه با قیمت‌های گزافی باید آنها را از کشورهای خارجی تهیه می‌کردیم اما در پژوهشکده رویان این حیوانات با دستکاری ژنتیکی تولید شدند.

 این حیوانات در واقع به عنوان مدل استفاده می‌شوند و در فاز اول به کمک سلول‌های بنیادی تهیه شده‌اند. سلول‌های بنیادی جنینی از جنین قبل از لانه‌گذاری شده در رحم به دست می‌آید و توانایی تمایزبه انواع دیگر سلول‌ها را دارند.

در واقع از سلول‌های بنیادی جنینی موش نه تنها می‌توان انواع سلول‌ها نظیر سلول‌های عصبی، سلول‌های مولد انسولین، سلول‌های کبدی و غیره را در محیط آزمایشگاهی ساخت؛ بلکه با استفاده از این سلول‌ها می‌توان یک موش کامل تولید کرد.

البته این موش‌ها دارای صفات ویژه‌ای هستند و به‌عنوان مدل یک بیماری انسانی به‌کار می‌روند و در عین حال بررسی عملکرد یک ژن در موجود زنده را فراهم می‌سازند. به‌ علاوه نباید از خاطر ببریم که آینده پزشکی به سلول درمانی اختصاص دارد و دستکاری ژنتیکی در جنین موش و  تولید مدل‌های حیوانی ترنس ژنیک می‌تواند ما را در گام‌های بعدی تحقیقات و تولید موش‌هایی با صفات ژنتیکی مورد نظر راهنمایی کند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: