روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:14
شماره خبر: 100933857959
تعطيلا‌ت هم خاصيت درماني دارند
خداحافظ استرس‌
اگر موافق باشید بدون هیچ حاشیه‌ای برویم سر اصل مطلب؛ موضوع دلنشین فصل بهار و ایام تعطیلات، آن هم از زاویه علمی تا بدانیم چرا بهره‌مندی از تعطیلات مفید به عنوان یکی از عوامل موثر در بهبود سلامت معرفی شده است.
برخی معتقدند بهره‌مندی از تعطیلات، ‌شاخص شیوه زندگی سالم است. به طور کلی شیوه زندگی سالم به روشی گفته می‌شود که در آن تا جای ممکن از عوامل تقلیل دهنده سلامت کاسته شده و بر فاکتورهای ارتقادهنده آن افزوده شود.

تعطیلات خوب با فراهم کردن فرصت مناسب برای بهره‌مندی از خواب کافی و با کیفیت بهتر، پرداختن به فعالیت‌های ورزشی، شرکت در برنامه‌های تفریحی سالم  وکاهش فشار روانی ناشی از رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن و بسیاری جنبه‌های دیگر، سلامت عمومی‌ را ارتقا می‌بخشد؛ اما واقعیت این است که تاثیر آن بر اعضای بدن اعمال می‌شود که چنین نتیجه فراگیری را در پی دارد.

ایده گنجانیدن تعطیلات در میان عوامل موثر در بهبود سلامت به مطرح شدن بحث جالبی با عنوان «تعطیلات‌درمانی» منجر شده  که شاید بتوان گفت یکی از خوشایندترین شیوه‌های درمانی است.

موضوع جالب‌تر این است که برخی متخصصان، بهره‌مندی از تعطیلات مفید و پرثمر را به عنوان «طب پیشگیرانه» معرفی کرده‌اند که بویژه با کاهش استرس در جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نقش داشته، حتی بر اساس برخی یافته‌های پزشکی، خطر مرگ را نیز کاهش می‌دهد.

یکی از اعضای مهم بدن که پس از روزها کار و تلاش به استراحت موقت نیاز دارد، مغز است. به عبارتی مغز هم برای عملکرد مفید و سالم نیازمند تناسب است که با استراحت  تامین می‌شود. پس این عضو باید برای مدت کوتاهی به تعطیلات برود تا از فوائد آن بهره‌مند شده و به تناسب لازم  دست یابد و این مساله برای همه اعضای بدن صدق می‌کند.

جنگ تعطیلات با مرگ‌

مطالعه تحقیقاتی قلب فرامینگام (پروژه مطالعاتی 50 ساله در زمینه سلامت قلب در امریکا)‌ نشان داده است، خطر مرگ در زنان 45 تا 64 ساله‌ای که در طول سال چند بار به تعطیلات می‌روند به میزان 50 درصد کاهش می‌یابد.

تحقیق دیگری که در سال 2000 در دانشگاه ایالتی نیویورک به انجام رسیده، این کاهش را برای مردان 35 تا 57 ساله‌ای که غالبا به تعطیلات می‌روند 20 درصد اعلام کرده است.

دکتر دوروتی کانتور، رئیس انجمن روان‌شناسی امریکا می‌گوید، بدن برای حفظ سلامت روان نیازمند زمانی برای رها شدن و منبعی برای تجدید قواست. به گفته وی، تعطیلات ایده‌آل باید استرس را کاهش داده، به تمدد اعصاب کمک کند و فرصتی را برای احساس شادابی و جوانی مهیا کند. مجموعه این تاثیرات تجربه ارزشمندی را فراهم می‌کند که اهمیت آن برای سلامت غیرقابل وصف است.

آنچه سبب شده متخصصان امر سلامت، نگاه ویژه‌ای به تعطیلات داشته باشند و موضوع تعطیلات درمانی را مطرح کنند به بخشش‌هایی نسبت داده می‌شود که قرار است افراد در ایام تعطیل از آن بهره‌مند شوند.

همان‌طور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین علل داشتن این دیدگاه ویژه درباره تعطیلات تاثیر آن در کاهش استرس است و کاهش استرس به منزله جلوگیری از ابتلا و پیشرفت بیماری‌ها و حتی موجب تسریع درمان  بسیاری از آنهاست.

خداحافظ استرس‌

عوامل استرس‌زا از همه جهت زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده‌اند و انسان‌ها در محیط خانه، تحصیل بویژه در محل کار، تحت تاثیر انواع مختلف آن قرار می‌گیرند. افزایش استرس با بالا بردن سطوح هورمون‌های استرس همه اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی منجر به بروز مشکلات و بیماری‌هایی می‌شوند که اگر شرایط تنش‌زا نبودند، بروز پیدا نمی‌کردند.

به گفته دانشمندان، استرس روانی طولانی مدت یا شدید با افزایش مشکلات روانی و جسمی‌ از جمله ایجاد یا تشدید مشکلات عروق کرونر، افزایش فشار خون، درد قفسه سینه، بی‌نظمی‌ ضربان قلب و افزایش کلسترول بد (LDL) ارتباط دارد. علت این است که استرس موجب افزایش سطوح هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول در خون می‌شود. این افزایش در میزان هورمون‌ها،  بی‌نظمی‌های فوق را سبب می‌شود. همچنین گفته می‌شود، استرس  با تاثیر بر لخته شدن خون بر احتمال وقوع حمله قلبی اثر می‌گذارد.

این علائم، هشدار دهنده‌اند و زمانی که بدن به مدت نسبتا طولانی تحت استرس قرار گیرد،‌ ظاهر می‌شوند مبنی بر این‌که اگر بزودی برای رفع استرس و حذف نشانه‌های فوق اقدامی ‌صورت نگیرد و به جسم و روان استراحت داده نشود، احتمال وقوع مشکلات جدی سلامت  افزایش خواهد یافت.

 سرگیجه، وزوز گوش، دردهای پیاپی در قسمت‌های مختلف بدن،