روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:26
شماره خبر: 100933858382
ملا‌قات با فضايي‌هاي مهربان‌
برخورد نزدیک از نوع سوم: بیایید بار دیگر به جهان دور‌دست ماورای فضا باز گردیم. جایی که ذهن ما بسیاری از امیدها و پاسخ‌های خود به قدیمی‌ترین پرسش‌ها را در آنجا می‌جوید. یکی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین باورها و اعتقادات و آرزوهای انسان، امکان برقراری ارتباط با موجودات هوشمند فرا زمین است.

 ETها یا  Extra tresteria و دیدار با آنها سال‌هاست که ذهن دانشمندان و محققان آینده‌نگر را به خود مشغول کرده است، اگر چه هنوز حتی یک سلول زنده در فراسوی زمین شناخته نشده است، اما با توجه به وسعت جهان و میلیاردها کهکشانی که در گوشه و کنار جهان تا کنون شناخته شده است بسیاری از دانشمندان معتقدند در گوشه‌ای از این عالم حتما گونه‌های مختلف از حیات وجود دارد، حتی بسیاری از سیاره‌ شناسان معتقدند که در نزدیکی خود ما و در مریخ یا اقمار مشتری هم می‌توان انتظار ملاقات با گونه‌های ابتدایی از موجودات زنده را داشت. با توجه به این‌که سیاراتی که می‌توانند میزبان حیات و احتمالا حیات هوشمند باشند و در مرحله‌ای جلوتر از تحول سیاره ما قرار دارند، می‌توان انتظار داشت که برخی از آنها بتوانند حیات هوشمند پیشرفته‌تری از ما را بپرورند، موجوداتی که از نظر فناوری امکان سفر در مسافت‌های دوردست را داشته باشند و شاید به ملاقات ما بیایند. وجود گزارش‌های متعدد از رویت بشقاب‌های پرنده یا یوفوها هم در این بین، این امکان را میان عامه مردم بیشتر مورد توجه قرار داده و سوژه بی‌نظیری برای نویسندگان علمی  تخیلی فراهم آورده که داستان ملاقات انسان با هوشمندان فرا زمینی پیشرفته را بیان کند.

درباره نتایج  حاصل این برخورد 2 نظریه اساسی وجود دارد که اتفاقا هر دوی آنها از سوی 2 فیلم علمی  تخیلی استیون اسپیلبرگ به‌خوبی نمایان شده است.فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم»، داستان ملاقات هوشمندان فرا زمینی با انسان را به نمایش می‌گذارد، داستانی که طی آن موجودات فضایی که گویی سال‌هاست گوشه و کنار زمین مراقب انسان بوده‌اند با ارسال علائم موسیقایی محل ملاقات خود را به زمینیان اعلام می‌کنند و در برخوردی سرشار از محبت با نژاد تازه متمدن شده بشر، یک نفر از زمینیان را مهمان خود برای سفر به جهانشان می‌کنند.