روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:26
شماره خبر: 100933858865
سه‌گانه ماتريس‌
اگرچه سه‌گانه ماتریس در رده پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار گرفتند و برای ساخت آنها فناوری‌های نوینی در سینما ابداع شد، اماباید اذعان کرد که قسمت اول این سه‌گانه در جایگاه متفاوتی با 2 قسمت بعدی قرار دارد. ماتریس با روایت داستانی چندلایه به سوالی می‌پردازد که از زمان سقراط تاکنون مطرح بوده است، اگر سقراط زمانی در کوچه‌های آتن راه را بر مردم می‌بست و با این پرسش ساده که «شما کی هستید؟» آنها را به فکر فرو می‌برد، این‌بار ماتریس در دنیای مدرن و به مدد جلوه‌های نوین رایانه‌ای و با روایت داستانی چندلایه سعی می‌کند همین سوال را مطرح کند.
ماتریس در زبان ریاضیات جدولی از اعداد است که می‌تواند در نقش یک عنصر ریاضیاتی با ماتریس‌های دیگر عمل کند و دستگاه ریاضیاتی خاص خود را بنا کند، مثلا هر عدد مستقل مانند یک، 2 یا هر عدد دیگر را می‌توان ماتریسی 1x1 فرض کرد و زوجی مانند (7 و 4) را ماتریسی‌1x2.

ماتریس‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی برنامه‌های رایانه‌ای هستند، مثلا زمانی که شما در نرم‌افزار ساده‌ای مانند فتوشاپ، یک تصویر را به اندازه 20 درجه می‌چرخانید، در حقیقت دارید ماتریس آن تصویر را در ماتریس عملگر دوران ضرب می‌کنید.

دنیای ماتریس، دنیای تسلط رایانه‌ها و ابربرنامه‌ها به جهان است. ابرشبکه‌های رایانه‌ای تسلط بر جهان را به دست گرفته‌اند و چهره‌ای متفاوت از جهان نشان می‌دهند که واقعی نیست، در این میان گروه اندکی سعی در نجات جهان از سیطره این ابربرنامه دارند. افرادی که می‌خواهند از جهان زندگی روزمره عادی به جهان غیرطبیعی ولی واقعی وارد شوند، باید مداری مانند آیین تشرف در مکاتب اسطوره‌ای قدیم را از سر بگذرانند و به نوعی دوباره متولد شوند تا بتوانند در این نبرد شرکت جویند.

اگرچه فیلم در فضایی فوق‌العاده مدرن می‌گذرد، اما بارها نام‌هایی می‌شنویم که گویی از مرزهای دوردست و رنگ‌پریده افسانه‌ها آمده‌اند، فیلم نه‌تنها بر مبارزه خیر و شر حاصل از رشد بی‌کنترل فناوری، می‌گذرد که صحبت از پیشگویی و ظهور منجی می‌کند و در چند لایه متفاوت داستان را در سطوح مختلف روایت می‌کند.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: