روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:26
شماره خبر: 100933859128
ماجراهاي باور نکردني دنياي علم در سال 86
اورانوس3 نفر، زهره دربست‌
آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که غوطه‌ور شدن در میان انبوهی از فناوری‌های روز دنیا که دستیابی به همه امکانات مورد نیاز شما برای زیستن در این کره خاکی را تسهیل کرده، سبب شده است بسیاری از حقایق تلخ اطراف که می‌تواند حیات شما را روی زمین غیرممکن سازد، از یاد ببرید. اگرچه عمق فاجعه هنوز مشخص نیست، اما بالاخره باید آن را پذیرفت. بله، زمین گرم می‌شود و این همان موضوعی است که ما از آن غافل هستیم. اما دانشمندان و محققان بسیار زیادی از سراسر دنیا هر روز نسبت به پیامدهای ناگوار انفجار این بمب ساعتی به ما هشدار می‌دهند و ما به آن بی‌اعتنا هستیم. اگر کمی تامل کنید، متوجه می‌شوید که تغییرات آب و هوایی و زیست‌محیطی عجیب و غیرطبیعی را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اید که اندیشیدن درباره آنها لرزه بر اندامتان می‌اندازد و سبب می‌شود نسبت به آینده خود بیش از پیش نگران باشید.

تب تند زمین‌

 یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که سال گذشته در بخش فاجعه‌های زیست‌محیطی حاصل فعالیت‌های انسانی مورد توجه قرار گرفت، مساله گرمایش زمین بود. اگرچه پیش از این نیز دانشمندان می‌دانستند که انتشار گازهای گلخانه‌ای خطرناک است و می‌تواند زمینه را برای ایجاد تغییرات آب و هوایی و گرم شدن تدریجی زمین فراهم کند، اما تا اوایل سال گذشته هنوز به شواهد و مدارک کافی برای اثبات ادعای خود مبنی بر تاثیر فعالیت‌های انسانی بر گرم شدن کره زمین دست نیافته بودند.

آنچه در نتیجه پدیده گرمایش جهانی در معرض نابودی قرار می‌گیرد، تنها کره زمین نخواهد بود، بلکه علاوه بر این شرایط زندگی ما انسان‌ها روی این کره خاکی نیز با بحران‌های جدی مواجه خواهد شد و به همین دلیل دانشمندان هشدار داده‌اند که اگر در 10 سال آینده شرایط به همین منوال ادامه یابد، زندگی روی زمین به شکل امروزی امکان‌پذیر نخواهد بود. به عبارت دیگر باید گفت زمان زیادی نداریم، اگر گرمایش تا 10 سال آینده مهار نشود، مرگ تدریجی زمین آغاز خواهد شد.

همان طور که می‌دانید سال‌هاست که کمیته برگزاری نوبل، جوایز خود را به شخصیت‌های برجسته دنیای سیاست و صلح اختصاص نمی‌دهد، بلکه جایزه صلح خود را به کسانی اهدا می‌کند که به نوعی در رفع نابرابری‌ها و ایجاد فرصت‌هایی مناسب برای زندگی انسان‌ها در صلح و آرامش نقش داشته‌اند. جایزه صلح نوبل امسال نیز به الگور، معاون سابق رئیس‌جمهور ایالات متحده که در حال حاضر ریاست ائتلاف حفاظت از آب و هوا را به عهده دارد و هیات بین‌المللی بررسی تغییرات اقلیمی شورای تغییرات آب و هوای سازمان ملل متحد اهدا شد که در آشنایی ساکنان زمین با نتایج گرم‌تر شدن کره زمین نقش بسیار مهمی داشته‌اند. الگور پس از پایان فعالیت خود در امور سیاسی و زمانی که در رقابت‌ با بوش با رای دادگاه عالی شکست‌خورده اعلام شد، تمام توان خود را صرف مبارزه برای حفظ محیط زیست کرد و پس از 7 سال فعالیت توانست توجه دنیا را به پدیده گرمایش جهانی و اثرات مخرب آن جلب کند. مشاهده سیاستمداری با دغدغه‌های زیست‌محیطی چنان جالب توجه بود که فیلم مستند حقیقت ناخوشایند که درباره موضوع گرمایش جهانی توسط الگور ساخته شد، پیش از این که نوبل صلح را در فهرست موفقیت‌هایش به ثبت برساند، جایزه اسکار را نیز به دست آورد و شبکه تلویزیون اینترنتی او یا Cument  جایزه‌ای را کسب کرد. الگور در سی و هشتمین اجلاس مجمع اقتصاد جهانی در داووس نسبت به این که افزایش دما در جهان سرعت بیشتری یافته است، هشدار داد و اهمیت این موضوع تا این حد بود که حتی در مراسم اهدای اسکار که با حضور کاندیداهای اسکار و شخصیت‌های برجسته و سرشناس هالیوود روی فرش قرمز معروف در سالن کداک شهر لس‌آنجلس برگزار شد نیز اهدای جایزه بهترین فیلم مستند به فیلم یک حقیقت ناخوشایند ساخته الگور، توانست بهترین تقدیر و سپاسگزاری از خدمات و فعالیت‌های الگور از سوی جامعه هنرمندان به شمار آید. آنچه مسلم است، این که برای مبارزه با گرمایش جهانی به اتحاد و پیوستگی میان ساکنان زمین نیاز داریم و جالب این که الگور حتی فکر آن را هم کرده و به همین منظور کنسرت‌هایی را به نام زمین زنده به طور همزمان در روز هفتم، هفتمین ماه سال 2007 در هفت قاره دنیا برگزار کرده که بزرگ‌ترین واقعه هنری جهان در تاریخ خود بوده است. اجرای این کنسرت‌ها برنامه‌ای سه ساله برای دعوت از همه مرم دنیا جهت مقابله با این پدیده است. از تمام افرادی که در این کنسرت‌ها شرکت می‌کنند، خواسته می‌شود این پیمان‌نامه را شخصا امضا کرده و متعهد شوند که در مسیر مبارزه با تغییرات آب و هوایی گام برخواهند داشت. همچنین سال گذشته اجلاس هیات‌های نمایندگی سازمان ملل درباره گرمایش زمین در بالی اندونزی برگزار شد که امید است نتیجه مذاکرات انجام‌شده در این نشست 2هفته‌ای بتواند بر کاهش میزان گرم شدن کره زمین در دهه آینده تاثیرگذار باشد.

سفر به ماه با هتل 5 ستاره‌

شاید در سال‌های آینده یکی از دغدغه‌های انسان‌ها در آستانه تعطیلات سال نو، تهیه بلیت برای سفر به فضا و یا رزرو هتلی فضایی باشد. اولین پیشنهاد ساخت شهرهای فضایی اوایل قرن گذشته یعنی حدود 30 سال پیش از آغاز عصر فضا در سال 1957 مطرح شد که این موضوع نشان‌دهنده آینده‌نگری و خلاق بودن ذهن انسان‌هاست. از گذشته‌های دور همه کسانی که شیفته فضا بودند، آرزو داشتند روزی پروازهای فضایی از انحصار سازمان‌های فضایی درآید و وارد عرصه رقابت‌های خصوصی شود و سرانجام روزی فرارسد که هر کسی که بخواهد به فضا سفر کند، بتواند بلیت خود را رزرو کرده و عازم مدار زمین شود و با توجه به این که افراد بسیاری علاقه زیادی برای سفر به فضا داشتند، نخستین جایزه از مجموعه جوایز بنیاد X برای سفر خصوصی به فضا مطرح شد. در سال 2004 این جایزه به نام جایزه انصاری X تغییر نام یافت و اهدای آن سبب شد داستان پروازهای فضایی قدم در عصر جدیدی گذارد و از این پس مشخص شد که عصر انحصار دولتی در عرصه فضا به پایان رسیده است و بزودی قدرت‌های خصوصی جدیدی در این زمینه ظهور می‌کنند. تعدادی از شرکت‌های خدمات هتلی مانند هیلتون از هم‌اکنون ساخت هتل‌‌های فضایی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. ریچارد برانسون، سرمایه‌دار برجسته و صاحب‌نام بریتانیایی که از چهره‌های اصلی سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین فناوری است نیز اعلام کرده است که با همکاری برنده جایزه انصاری X، نسل دوم کشتی فضایی و شوالیه سفید (هواپیمای حامل سفینه) را تا سال آینده به شکل تجاری مورد استفاده قرار خواهد داد. در این طرح 8 مسافر همراه 2 خدمه با شوالیه سفید و کشتی فضایی شماره 2 به مدار زمین سفر کرده و چند ساعتی را صرف گذر از مرزهای زمین و دیدار زمین از فضا خواهند کرد. تاکنون 100 نفر برای این پرواز که سال آینده آغاز خواهد شد، بلیت رزرو کرده‌اند.

زیر سایه شبکه‌

اما اگر شما هم از آن گروه افرادی هستید که سر و کارتان به دنیای مجازی و شبکه جهانی اینترنت افتاده است، حتما قبول دارید که ظهور این پدیده، شیوه زندگی انسان‌ها روی این سیاره را تحت تاثیر قرار داده است و اینک بار دیگر در آستانه دانشی جدید قرار گرفته‌ایم. تور بزرگی در سراسر جهان گسترده شده است که بزودی همه در آن خواهیم افتاد، اما این تور چیست؟ اگرچه بسیاری اینترنت و تور یا گرید را بسیار شبیه به هم می‌دانند، اما مهمترین شباهت آنها این است که این دو سیستم مبتنی بر شبکه فعالیت می‌کنند و برای پاسخ به نیازهای علم به وجود آمده‌اند. اگر در جامعه مجازی و الکترونیکی جدید، اینترنت وظیفه تامین داده‌ها برای علم را به عهده داشته باشد، در تور شما می‌توانید بهترین روش برای تحلیل داده‌ها را به دست آورید و با اتصال به یکی از درگاه‌های ورودی این سیستم از همه قدرت محاسباتی موجود در زمین بهره‌مند شوید. با اتصال به تور جهانی می‌توان داده‌های مورد علاقه را وارد سیستم کرد، این داده‌ها به تمام مراکز فعال محاسباتی جهان که همزمان بر خط قرار دارند، ارسال و داده پردازش‌شده به شما برگشت داده می‌شود.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سال آینده فعالیت تور آغاز خواهد شد و ما نیز باید از امروز خود را برای زندگی در دنیای فردا آماده کنیم تا از قافله علم در دنیا عقب نمانیم.

رقابت غول‌های اینترنتی و رایانه‌ای‌

قهرمانان دنیای فناوری اطلاعات هیچ‌ گاه از قدرت‌های استثنایی برخوردار نبوده‌اند، اما توانسته‌اند تغییرات شگرفی را در زندگی مردم به وجود آورند و به همین دلیل اغلب تصمیم‌های آنها نیز می‌تواند به صورت غیرمستقیم بر جنبه‌های مختلف زندگی ما انسان‌ها تاثیرگذار باشد.

چند ماه پیش بیل گیتس اعلام کرد که در ماه جولای سال 2008 رسما از همه سمت‌های اجرایی خود در مایکروسافت بازنشسته خواهد شد. این خبر با واکنش متفاوتی از سوی منتقدان صنعت آی‌تی مواجه شد. بسیاری از کارشناسان درباره آینده مایکروسافت بدون حضور موثر بیل گیتس دچار تردید و نگرانی شده‌اند. گفتنی است، دفتر مرکزی مایکروسافت در شهر ردموند اعلام کرده است که او پس از انتقال مسوولیت‌ها همچنان در سمت رئیس شرکت مایکروسافت باقی خواهد ماند. این در حالی است که پیشنهاد 6/44میلیارد دلاری مایکروسافت به یاهو نیز هیاهوی بسیار زیادی را در دنیای فناوری اطلاعات به راه‌ انداخته است.

 سال گذشته داستان های  فراوانی بود که توجه مردم را  در زمینه علم به خود جلب کرد . سال 87 آبستن رویداد های هیجان انگیز بیشتری خواهد بود که زندگی ما را دستخوش تغییر  خواهد کرد

در صورت موافقت یاهو با این پیشنهاد، تمامی خدمات موتور جستجوگر اینترنتی مانند خدمات پست الکترونیک، خرید و فروش و اطلاع‌رسانی به مایکروسافت واگذار شده و این شرکت علاوه بر تسلط بر سیستم‌های عامل و نرم‌افزارهای رایانه‌های شخصی در جهان می‌تواند در دنیای اینترنت نیز حرفی برای گفتن داشته باشد. اگرچه مقامات ارشد گوگل پیشنهاد خرید یاهو توسط مایکروسافت را معضل بزرگی برای دنیای اینترنت می‌دانند، اما وکیل حقوقی مایکروسافت این اقدام را تنها یک رقابت سالم با شرکت گوگل عنوان کرده است.

این پیشنهاد در شرایطی به یاهو ارائه شد که این شرکت سال گذشته روند نزولی شدیدی را پشت سر گذاشته و سهام آن به پایین‌ترین مقدار خود در 4 سال گذشته رسیده بود.

جالب این‌که گوگل نیز برای رقابت با مایکروسافت به یاهو پیشنهاد کرده حاضر است برای خروج از این بحران به آنها وام بدون بهره بپردازد، اما جزییاتی درباره آن منتشر نشده است. حتما شما استیو جابز، مدیر توانمند اپل را می‌شناسید.

آنچه او به عنوان باریک‌ترین رایانه همراه دنیا به بازار عرضه کرده است، در دنیای فناوری بی‌نظیر است. به یقین او تاکنون هیچ کاری برای تغییر چهره دنیا انجام نداده و تنها فناوری‌های جدیدی را به بازار عرضه کرده است که در نوع خود بی‌نظیر بوده‌اند. ضخامت این لپ‌تاپ در ضخیم‌ترین قسمت 93/1 سانتی‌متر و در باریکترین قسمت 41/0 سانتی‌متر است. اگرچه به هیچ‌ نوع درایو نوری برای پخش سی‌دی و دی‌وی‌دی مجهز نیست، اما نرم‌افزاری در آن نصب شده است که به کاربران اجازه می‌دهد دی‌وی‌دی‌ها و سی‌دی‌ها را در رایانه دیگری اجرا کنند. این لپ‌تاپ تنها 36/1 کیلوگرم وزن دارد و باتری آن تا پنج ساعت شارژ می‌ماند که قیمت نهایی آن 1799 دلار اعلام شده است.

پیش به سوی اسرار خلقت‌

این روزها از گوشه و کنار دنیا اخباری را درباره ویژگی‌های عجیب و غریب موجودات زنده می‌شنویم که دستیابی انسان به دانش تولید قورباغه‌های شفاف تا کشف این حقیقت که فیل‌ها از صدای زنبورها می‌ترسند و پا به فرار می‌گذارند، بخشی از این دستاوردهای عجیب در دنیای حیوانات هستند. انسان‌ها با ایجاد تغییرات ژنتیکی در موجودات زنده، بسیاری از قوانین طبیعی را که سالیان سال آنها را به صورت اصولی همیشگی پذیرفته بودیم، دگرگون ساخته‌اند. شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور حتی بتوانیم ویژگی‌ها و خصوصیات انسان‌ها را نیز با توجه به نقشی که در زندگی به عهده می‌گیرند، تغییر دهیم. شاید در هر خانه‌ای چند نفر مثل خودمان وجود داشته باشند که هریک بتوانند با توجه به توانایی‌هایشان، انجام بخشی از وظایف ما را به عهده بگیرند و به ما کمک کنند.

چینی‌ها توانستند الکترودهایی را در مغز یک کبوتر بکارند که با استفاده از آن مسیر پرواز پرنده از راه دور کنترل و تعیین می‌شد. گربه‌های اصلاح‌شده ژنتیکی که در برابر نور ماوراء بنفش در تاریکی می‌درخشیدند نیز از دیگر دستاوردهای محققان در زمینه دستکاری ژنتیکی موجودات زنده بود. بنابراین باید پذیرفت که با توجه به توانایی انسان در کشف عللی مربوط به هریک از پدیده‌ها که به صورت اصل تغییرناپذیری پذیرفته شده است، بسیاری از باورهای ذهنی ما انسان‌ها که از کودکی در مغزمان نقش‌بسته شده است را نیز باید به دست فراموشی بسپاریم.
همواره آموخته‌ایم که موش از گربه و گربه از سگ می‌ترسد. حتی بسیاری از فیلم و کارتون‌هایی که قدمتی کهن دارند نیز بر مبنای همین اصول ساخته شده‌اند و این در حالی است که دانشمندان دریافته‌اند نرون‌های بویایی نقش‌ مهمی را در بررسی موقعیت‌های خطر دارند و بر این اساس، موش‌هایی را تولید کرده‌اند که دیگر از گربه نمی‌ترسند.

این موارد تنها نمونه هایی از داستان هایی بود که سال گذشته توجه مردم را در زمینه علم به خود جلب کرد. سال 87 آبستن رویدادهای هیجان‌انگیز دیگری خواهد بود که زندگی ما را دستخوش تغییر خواهد کرد.

فرانک فراهانی جم  

 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: