روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:27
شماره خبر: 100933859796
حاجي‌ فيروز شهر آبي
«او یک روان‌شناس هنرمند است که حرکاتش جوهری برای حرکت بازیکنان تیمی است که هدایت آن را بر عهده دارد.» این جمله را نادر دست‌نشان مربی فعلی پگاه گیلان و البته یکی از شاگردان فیروز کریمی گفته است.
در کل فیروز کریمی از آن دسته مربیانی است که علاقه خاصی به کارهای عجیب و غریب و جلب نظر افکار عمومی دارد. البته او یکی از فنی‌ترین مربیان فوتبال ایران است و اغراق نیست اگر بگوییم در دو دهه اخیر کمتر مربی همچون او از نظر فنی، تیم‌هایش را دچار تغییر و تحول کرده است. در وصف این موضوع همین بس که بدانیم در دهه 70 و زمانی که یکی از مدرسان بین‌المللی فوتبال به کشورمان سفر و تمرینات چند تیم را از نزدیک مشاهده کرده بود، عنوان کرد: «تنها مربی که 50 درصد کارش شبیه اروپایی‌هاست فیروز کریمی است.» کریمی اما هیچ‌گاه از این بابت به شهرت نرسید. علاقه‌مندان فوتبال این نکته را می‌دانند که فیروزخان (که لیسانس روان‌شناسی هم دارد) تبحر خاصی در آوردن تیم‌ها از دسته‌های پایین به رده‌های بالاتر دارد، اما این مربی نه به واسطه امور فنی که به دلیل نوع گفتارش در میان جامعه فوتبال محبوبیتی دوچندان به دست آورد تا جایی که وقتی فیروزخان مصاحبه‌ای انجام نمی‌دهد، بخش قابل توجهی از بینندگان برنامه 90 کاهش می‌یابد. تبحر او در طنز هم این است که او یک جمله خنده‌دار را به حالت کاملا جدی بیان می‌کند. به همین دلیل بدون این‌که لبخندی بزند، گفته‌های طنز خود را بیان می‌کند و این موضوع تا جایی ادامه پیدا می‌کند که تندیس خنده ویژه «گل‌آقا» را برایش به ارمغان می‌آورد.

کم نیستند افرادی که کریمی آنها را به باد تمسخر گرفته است. او یک روز از سهراب ساعی (کمک داور فوتبال) به بهانه کوتاه بودن قدش ایراد می‌گیرد و روز دیگر  بازیکن تیم‌اش را به باد استهزاء می‌گیرد و البته از این که از نام و نام خانوادگی افراد استفاده کند، هیچ ابایی ندارد. او پیش از بازی با پرسپولیس گفته بود: «قطبی را به قطب شمال یا جنوب می‌فرستیم.» و وقتی مقابل این تیم تن به شکست داد به جای این که از سرمربی پرسپولیس عذرخواهی کند، عملکرد او را زیرسوال برد و در برنامه 90 او را خالی‌بند معرفی کرد.

البته نکته‌ای که نمی‌شود آن را نادیده گرفت این است که فصل گذشته لیگ برتر اوج اثبات توانایی‌های فنی او با استقلال اهواز بود. هر چند این موفقیت‌ها در تیم همنام تهرانی جواب نداد، اما فراموش نکنیم آخرین تیم باشگاهی ایرانی که قهرمان آسیا شده است با رهبری شخصی بوده است به نام «فیروز کریمی».

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: