روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:29
شماره خبر: 100933862030
فرياد بکش؛ فقط همين‌
شاید شما هم جزو کسانی باشید که سالها برای ورود به ورزشگاه با مخالفت و ممانعت خانواده روبه‌رو می‌شدید. پدران و مادران بسیاری از بیم و هراس جو نامطلوب و غیرفرهنگی سکوهای ورزشگاه اجازه حضور فرزندانشان در این تماشاخانه‌های پرهیاهو را نمی‌دهند و شاید تا حدودی محق باشند که از حضور یک نوجوان روی سکوها ممانعت کنند.

 اول بار در دوره ریاست مهندس ‌هاشمی‌طبا بود که حراست سازمان تربیت بدنی با همکاری و همفکری فدراسیون فوتبال و شخص صفایی فراهانی تصمیم به کنترل جو عمومی ورزشگاه از سوی مردم گرفتند.

یک هوادار باید مراقب هوادار می‌شد. بحث لیدری از اواخر دهه 70 خورشیدی رسمیت پیدا کرد؛ هرچند از اوایل دهه 70 نیز تیم‌ها و باشگاه‌های محبوب یا متمول (پرسپولیس و استقلال در رسته اول و سپاهان در گروه دوم) برای هموار کردن لیدرهای هواداری آستین بالا زده بودند.

مقدماتی جام‌جهانی 2002 کره و ژاپن فرصت مناسبی بود تا فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت‌بدنی، بحث کانون هواداران تیم ملی را به‌شکلی جدی‌تر دنبال کنند. گروهی از هواداران و لیدرهای برجسته استقلال و پرسپولیس که میان هر دو گروه هواداری صاحب جایگاه ویژه‌ای بودند، به شکل غیررسمی اما به صورت مستقیم ماموریت یافتند تا هواداران تیم ملی در ورزشگاه آزادی را رهبری کنند.

این فرصت مناسبی شد تا لیدرها صاحب یک جایگاه اولیه و مشخص شوند. بحث تامین مالی لیدرها از سوی مدیران باشگاهی به‌ شکل غیرمحسوس و غیرعلنی همواره به گوش می‌رسید و هیچگاه نه از سوی لیدرها و نه از طرف مربیان و مدیران تایید نشد؛ مساله‌ای که می‌توانست به تخریب دیواره‌‌های فرهنگی ورزشگاه‌ها منجر شود.

گروهی از هواداران با پذیرش خط و خطوط لیدرهای محبوب خود فریاد می‌کشیدند و بی‌آن‌که بدانند فریادی که در حنجره خود می‌سازند از کدام‌سو خط‌دهی شده به سود یا علیه مدیر یا مربی شعار می‌دادند!

 


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: