روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:32
شماره خبر: 100933863775
اصحاب کهف در آپارتمان
ماجرای اصحاب کهف که یادتان است. خوابیدند و وقتی بیدار شدند که سال‌ها سپری شده و واحد پولی‌شان منقرض شده بود. این اتفاق برای آنها در عرض سال افتاد اما برای شما در عرض یک ماه می‌افتد. کافی است چند هفته از خانه بیرون نروید و بعد سری به بنگاه سر خیابان بزنید و درباره قیمت خرید و فروش یا اجاره خانه سوال کنید.
 بی‌شک همان احساسی را داشتید که اصحاب کهف بعد از سرزدن به سوپرمارکت محله‌شان داشتند. امسال تمام طرح‌های دولتی و غیردولتی برای مهار قیمت مسکن یا کمک به اقشار کم‌درآمد با شکست مواجه شد. 3 روز بعد از اعلام طرح جدید پرداخت وام 36 میلیون تومانی برای خرید مسکن در ایران، بانک مسکن طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این وام برای احداث مسکن پرداخت می‌شود نه خرید. به این ترتیب تنها کسانی می‌توانند از این وام استفاده کنند که قصد ساخت مسکن داشته باشند و وام خرید مسکن به همان شیوه همیشگی خواهد بود. همچنین دولت با گذشت یک سال و نیم از پرداخت وام 10 میلیون تومانی مسکن منصرف شد و آن را به دلیل تورم‌زا بودن متوقف کرد.

محمد سعیدی‌کیا، وزیر مسکن و شهرسازی ایران گفته است که پرداخت این گونه وام‌ها در بازار مسکن تورم و التهاب ایجاد می‌کند و زمانی که طرحی بازار مسکن را دچار التهاب و شوک قیمتی می‌کند باید در اجرای آن تجدیدنظر شود. طرح مسکن 99 ساله هم یکی دیگر از طرح‌هایی بود که دولت برای تصویب به مجلس فرستاد. براساس این طرح دولت دیگر زمین را مستقیما نمی‌فروشد بلکه آن را به اجاره طولانی‌مدت و ارزان در اختیار مردم با اولویت کم‌درآمدها قرار می‌دهد.

کسانی که این زمین‌ها را دریافت می‌کنند، باید 4 شرط اصلی داشته باشند؛ اول این که خانه نداشته باشند، دوم 5 سال در محل ساکن باشند، سوم متاهل یا سرپرست خانوار باشند که امروز خود‌سرپرست بودن را نیز به آن اضافه کردیم و چهارم این که تاکنون از امکانات یارانه‌ای دولت برای مسکن استفاده نکرده باشند که این همان اصل 31 قانون اساسی است و می‌گوید دولت موظف است یک ‌بار برای یک خانوار، یک سرپناه تامین کند. اگرچه ساخت مسکن 99 ساله هم به جایی نرسید. اما شما نمی‌دانید سرنوشت اصحاب کهف چه شد و ما همین جا از این سرنوشت پرده برمی‌داریم. آنها وقتی به بنگاه محله مراجعه کردند و قیمت خرید یا اجاره آپارتمان را بیشتر از وسعشان دیدند با دستی از پا درازتر به غار خود برگشتند و تصمیم گرفتند تا پایان عمر همانجا بمانند و به خوابی دیگر فرو روند. 

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: