روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 28 دي 1397 / 11 جمادي الأول 1440 / a 18 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:33
شماره خبر: 100933863864
وقتي توهم متورم مي‌شود
وقتی می‌بینید قیمت تخم مرغ با آنچه هفته پیش شنیده بودید فرق دارد، وقتی پودر لباسشویی در سوپرمارکت محله‌تان نایاب است و اگر یافت شد با قیمتی که بالاتر از حد تحمل شما عرضه می‌شود، اصلا هول نشوید. چند دقیقه فکر کنید و به این سوال پاسخ دهید که آیا این تورم است یا توهم؟
آیا احساسی که شما بعد از شنیدن قیمت کالاها پیدا می‌کنید توهم تورم است یا تورم توهم یا همان افزایش توهم؟ جواب هرچه باشد با خاطری آسوده‌تر به خرید خواهید پرداخت. امسال تورم به رشدی کم‌سابقه رسیده است. براساس گزارش بانک مرکزی ایران،  نرخ تورم سالانه در پایان دی ماه به 5/17 درصد رسید که نسبت به ابتدای سال جاری افزایشی بیش از 5/5 درصد را نشان می‌دهد.

نرخ تورم در سال گذشته کمتر از 12 درصد بود اما در 10 ماه اول امسال روندی رو به رشد داشته و پیش‌بینی می‌شود این روند همچنان ادامه پیدا کند به نحوی که مقامات بانک مرکزی ایران امیدوارند که نرخ تورم را تا پایان سال در مرز 20 درصد مهار کنند. دولت نهم، برای مقابله با تورم و گرانی تصمیم گرفته است تا با واردات کالاهای یارانه‌ای از فشار بر اقشار ضعیف جامعه جلوگیری کند اگر چه برخی وجود تورم را توهم می‌دانند و از سوی دیگر یکی از دلایل رشد تورم را واردات کالاهای خارجی با این حال و معتقدند که اقتصاد ایران وابسته به واردات است و افزایش قیمت کالاهای وارداتی در تورم تاثیر زیادی داشته است. دولت در نظر دارد در مورد برخی کالاهای اساسی یارانه بیشتری بپردازد تا قیمت آنها مهار شود. دولت با همین هدف لایحه‌ای دو فوریتی به مجلس فرستاده تا با برداشت یک میلیارد و 200 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی که مازاد درآمد نفت در آن نگهداری می‌شود، کالاهای یارانه‌ای وارد کند.

مجلس نظر دولت را در مورد فوری بودن لایحه نپذیرفته و فوریت آن را رد کرده و قرار است این لایحه را به صورت عادی بررسی کند.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: