روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:33
شماره خبر: 100933867973
سکوت ناطق شکست‌
علی‌اکبر ناطق نوری این سال‌ها آنقدر سکوت کرده که با یک اظهارنظر تبدیل به چهره‌ای خبرساز می‌شود. او چند سالی است که شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در حرم امام خمینی سخنرانی می‌کند؛ ولی ماجرای سخنرانی او در سالی که گذشت با بقیه سخنرانی‌هایش یک تفاوت اساسی داشت .

 او برخلاف رسم سال‌های گذشته، در سخنرانی خود با اشاره به شرح و تفسیر بخشی از خطبه همامیه امام علی ع به نکوهش رواج خرافات در جامعه پرداخت: «... متاسفانه اخیرا خرافه‌پرستی، موهومات و خرافات، به نام دین و اسلام و محبت اهل بیت و عشق به امام زمان سلام‌الله علیه، به نام معنویت و روحانیت و مسائل متافیزیکی در حال نشر است. اینها هیچ کدام مال اسلام نیست... جمع کثیری از جوانان ما بخصوص زنان گرفتار یک مشت شیاد حقه‌باز عیاش بی‌دین هواپرست دکان‌دار شده‌اند؛ به نام دین، به نام ولایت، به نام قرآن، به نام امام زمان... اینها نه‌تنها از دین نیست بلکه بیگانگان در پی آن هستند. پشت‌سر اینها مسائل عجیب و غریبی خفته است که بعضا نمی‌توان در منبر گفت...».

این هشدار ناطق نوری در پی هشدارهایی بود که رهبر معظم انقلاب در سال‌های  75و 76 درباره رواج خرافات فرمودند؛ هشداری که از مردم می‌خواست دنبال این خرافات نروند و به این ترتیب علی اکبر ناطق نوری مسیری را دنبال کرد که شاید یکی از مهمترین معضلا‌ت جامعه و مردم تلقی شود.

رواج خرافات در سال‌های گذشته به شکلی بوده است که بعضا بسیاری از علما و دلسوزان دین را نگران کرده است. شاید به همین دلیل رئیس دوره پنجم مجلس شورای اسلامی بالاخره سکوت را شکست و ضرورت هشدار در باب این مساله را چنان احساس کرد که سخنرانی شب نوزدهم خود را به آن اختصاص داد.

ناطق نوری در این سخنرانی همچنین به ایراد مثال‌هایی پرداخته بود که به گفته خودش با مطالعه چند پرونده از آنها با خبر شده بود؛ پرونده‌هایی که از دادگاه ویژه روحانیت به امانت گرفته بود و با مطالعه‌شان چنان شگفت‌زده و متاثر شده بود که فریاد اعتراضش در این سخنرانی به هوا رفت.

او در بخش دیگری از سخنانش به نقل از رهبر معظم انقلاب گفته بود: «... ایشان می‌فرمایند کسانی که خرافات را به نام اسلام طرح کنند بزرگ‌ترین دشمنی با اسلام را انجام می‌دهند. کسانی که به نام اسلام و محبت اهل بیت خرافاتی را اشاعه دهند که وقتی کسانی از این خرافات اطلاع یابند بگویند آیا اسلام این است؟ ما این اسلام را نمی‌خواهیم!... من هشدار می‌دهم. مسلمان باید زیرک باشد. شیعه باید با فهم باشد. درک و عقل داشته باشد.»

و به این ترتیب بود که شیخ علی‌اکبر ناطق نوری سکوت را شکست تا به چهره‌ای از چهره‌های سال بدل شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: