روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 12:34
شماره خبر: 100933868141
من سفر مي‌کنم، پس هستم‌
این مرد درشت هیکلی که کراوات قرمز به گردن می‌بندد و هر هفته در تلویزیون کشورش حاضر می‌شود تا با مردم ونزوئلا صحبت کند، برای ایرانی‌ها به چهره‌ای آشنا تبدیل شده است. البته فکر نکنید فقط ما ایرانی‌ها به خاطر چندین بار سفر او به کشورمان با این مرد لاتینی آشنا هستیم.

هوگو چاوز اصولا مرد خوش‌سفری است و درصد زیادی از وقت خود را صرف سفر به کشورهای مختلف جهان می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد سال گذشته با پیروزی نیروهای چپگرای دیگر در امریکای لاتین حجم سفرهای او نیز بیشتر شده و حالا هر چند وقت یکبار باید به بولیوی، نیکاراگوئه، اکوادور، گواتمالا، کوبا و برزیل سفر کند. از سفرهای چاوز که بگذریم، رئیس‌جمهور ونزوئلا سال گذشته فعالیت‌های بسیاری انجام داد. مهمترین آنها رفراندوم وی تغییر قانون اساسی کشورش بود تا بتواند تا 90 سالگی در سمت خود باقی بماند. البته چاوز در این رفراندوم با اختلاف اندکی از مخالفانش شکست خورد و قول داد دیگر درباره این موضوع صحبتی نکند.

بعد از این ماجرا بود که چاوز از کلمبیا سر درآورد تا با وساطت او، چریک‌های چپگرای  فارک 2 نفر از گروگان‌های خود را آزاد کنند.

نیروهای فارک و ارتش کلمبیا سال‌هاست که با هم درگیرند و در طول چند دهه گذشته ارتش این کشور به بهانه مبارزه با مواد مخدر و با حمایت ایالات متحده به چریک‌ها حمله می‌کند و آنها هم در عوض مدام گروگان می‌گیرند. این بار قرار شد 2 زنی که از حدود هفت، هشت سال پیش گروگان نیروهای فارک بودند، آزاد شوند و چاوز آنها را به دولت کلمبیا تحویل دهد. اما در ابتدا به نظر می‌رسید دولت کلمبیا علاقه چندانی به این موضوع ندارد و بعد از چند روز چک و چانه زدن، چاوز از هر دو طرف ناامید شد، ولی بالاخره موفق شد آن دو نفر را آزاد کند تا پس از شکستش در رفراندوم تغییر قانون اساسی، یک موفقیت به دست آورده باشد.  گویا این موفقیت نقش چشمگیری در روحیه چاوز داشت؛ چون بلافاصله پس از آن در اولین برنامه تلویزیونی خود اعلام کرد بحث رفراندوم را دوباره مطرح خواهد کرد و حاضر نیست از این امکان چشم‌پوشی کند. البته ناگفته نماند که چاوز در ابتدای به قدرت رسیدن، یکبار تغییراتی در قانون اساسی ونزوئلا ایجاد کرد و دوره ریاست جمهوری را از 4 به 6 سال افزایش داد.

پیش از همه این ماجراها چاوز دردسر دیگری را هم پشت سر گذاشته بود. او در اجلاس  رهبران امریکای لاتین، اسپانیا و پرتغال  یک درگیری لفظی با پادشاه اسپانیا پیدا کرد و زمانی که چاوز نخست وزیر پیشین اسپانیا را یک فاشیست خواند، خوان کارلوس به او گفت: خفه شو. هر چند ماجرا به همین جا ختم نشد و چاوز خواستار عذرخواهی رسمی او شد، اما به نظر می‌رسید؛ چون هر دو طرف ماجرا اسپانیایی زبان بودند و حرف هم را می‌فهمیدند، بالاخره یک جوری با هم کنار آمدند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: