روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 28 مرداد 1396 / 26 ذی القعدة 1438 / a 19 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 13:54
شماره خبر: 100933951491
فرار از پارکينگ‌
شلوغی و ترافیک بویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیتی مثل تهران، واژه‌هایی هستند که مردم با آنها انس گرفته‌اند و جزء لاینفک زندگی‌شان محسوب می‌شود. ما هم این بازی منطقی را به دلیل همین انس و الفت، تقدیمتان می‌کنیم. شاید این بازی منطقی، بتواند به شما کمک کند که بعد از تعطیلات نوروز، راحت‌تر از ترافیک سنگین عصرگاهی و گره‌خوردگی ماشین‌ها فرار کنید.

به شکل شماره یک دقت کنید. آنچه می‌بینید تصویری از نمای بالایی یک پارکینگ (6 در6) است که 4 اتوبوس و 4 اتومبیل سواری در جهت‌های مختلفی در آن پارک شده‌اند. این پارکینگ فقط یک در خروجی دارد که در سمت راست آن با فلش مشخص شده است. حالا فرض کنید که راننده سواری قرمزرنگ بخواهد از این پارکینگ خارج شود. به نظر شما این خودرو و بقیه خودروها چطور باید جابه‌جا شوند تا با کمترین تعداد حرکات، سواری قرمز از در خروجی بیرون برود؟! البته به شرطی که قوانین بازی به این شرح رعایت شود:تمامی خودروهای موجود در پارکینگ فقط می‌توانند به سمت جلو یا عقب حرکت کنند. یعنی هر گونه چرخش فرمان در این پارکینگ، ناممکن است. (فرض کنید فرمان تمام خودروها، حتی خودروی قرمزرنگ در حالت مستقیم قفل شده است).

همان‌طور که می‌بینید، هر اتومبیل سواری به اندازه 2 مربع جا اشغال می‌کند و هر اتوبوس هم به اندازه 3 مربع از فضای پارکینگ را می‌گیرد. واحد حرکت تمامی خودروهای این پارکینگ هم یک مربع است. یعنی هر حرکت باید به اندازه یک، دو، سه یا چهار مربع باشد. پس مثلا حرکت به اندازه 5/1 مربع قابل قبول نیست.

از آنجا که حل کردن این معما و پیدا کردن راه خروج به کمک کاغذ و خودکار و عملیات ذهنی چندان ساده نیست، می‌توانید به تعداد ماشین‌های مورد نیازتان، مستطیل‌هایی به اندازه 2 یا 3 خانه تهیه کنید و با قرار دادن آنها روی این صفحه زردرنگ بزرگ، از این بازی منطقی جذاب و شیرین لذت ببرید.اگر توانستید با کمک این دو قانون، راهی برای خروج خودروی سواری قرمز در شکل شماره یک پیدا کنید به سراغ شکل دوم بروید و این بار سعی کنید ماشین‌ها را به حالت تصویر شماره 2 در پارکینگ قرار دهید. این 8 حالت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نمونه‌های اولیه آن ساده‌تر و نمونه‌های بعدی سخت‌تر هستند.اگر موفق به حل کردن شماره‌های 6 و 7 و 8 این معما شدید، مطمئن باشید که می‌توانید به جای یک پلیس بسیار باهوش و منطقی در راهنمایی و رانندگی استخدام شوید و در بازکردن گره‌های ترافیکی نقش مفیدی ایفا کنید.

زهرا ظریف‌


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: