روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 شهريور 1396 / 30 ذی القعدة 1438 / a 23 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 14:03
شماره خبر: 100933952021
راهنماي عشق‌
مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی در سال 1310 دیده به جهان گشود. پس از آن‌که دوره شش ساله تحصیل ابتدایی را به پایان برد، یکباره از ادامه تحصیل در مدارس جدید چشم پوشید و به جامعه طلاب علوم دینی پیوست.
 از آنجا که عشق، راهنمای استاد، و شور و علاقه، چراغ راهش بود، تحصیلات دینی او با سرعتی بسیار پیش می رفت، به طوری که دوره‌ها‌ی ادبیات و سطوح را  در مدت 6‌سال سپری کرد؛ از این رو هنگامی که درست 19 سال از سنین عمر را پشت سر نهاده بود، وارد آخرین مرحله تحصیلات حوزه ای یعنی درس خارج گردید. در همان سال‌ها‌ بود که امام راحل و رهبرکبیر انقلاب اسلامی، تدریس یک دوره علم اصول را آغاز کردند و شیفتگان فراوانی گرد شمع وجود ایشان جمع شدند تا از محضر فیض ایشان توشه برگیرند. یکی از پرشورترین آن افراد حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی بود.  از اینها گذشته، استاد چند سال از عمر پرثمرش را نیز در درس‌ها‌ی فلسفه و حکمت گذرانید.

در این رشته استاد او، بزرگمرد تفسیر، استاد کم نظیر، مرحوم علاّمه طباطبایی بود.

وی در سال‌ها‌ی دوم یا سوم تحصیل یعنی در حدود 16 - 15 سالگی، ضمن آن که خود به عنوان شاگردی مشتاق و جوینده در محضر درس بزرگان حاضر می شد، در عین حال به موازات آن به عنوان مدرّسی پرشور و پوینده، جلسات درس تشکیل می داد و به تعلیم گروه‌ها‌یی از طالبان علم می پرداخت.

اما یکی از مهمترین فرازهای زندگی استاد، زندگی سیاسی و مبارزاتی ایشان بود. از همان زمانی که امام خمینی‌
(رحمه` الله) مبارزه وسیع و عمیق مذهبی - سیاسی خود را آغاز کردند استاد نیز به پیروی از معلم کبیر خویش قدم در این راه نهاد و مبارزات سیاسی خود را شروع کرد. این مبارزات، هم به صورت فردی و هم به عنوان عضوی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه که در آن زمان فعالیت چشمگیر و پرثمری داشت صورت می گرفت.

در ارتباط با همین فعّالیت‌ها‌ و مبارزات بود که بارها از طرف رژیم سفّاک حاکم دستگیر شد؛ بارها به بازجویی‌ها‌ی بیدادگرانه فراخوانده شد؛ بارها طعم زندان و شکنجه دژخیمان ساواک را چشید و سرانجام نیز به بد آب و هوا‌ترین نقاط کشور تبعید شد. نخستین تبعیدگاه وی بندر لنگه بود که اوج گرمای تابستان به آنجا فرستاده شد. استاد حدود چهار ماه را در آن منطقه نفس بُر، در گرمای سوزان و شرجی خفقان آور آن سپری کرد.
سپس استاد را به منطقه کویری یزد تبعید کردند و دو سال و نیم نیز از عمر شریف وی در اقامت اجباری آنجا سپری شد.

استاد از ابتدای نهضت امام خمینی(رحمه` الله) تا مراحل مختلف شکل گیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری آن بزرگمرد تاریخ معاصر در همه جا و همه حال از امام راحل حمایت بی دریغ داشت و هیچ گاه رهبر و مقتدای خود را فراموش نکرد و هر آنچه را که در توان داشته اند خالصانه و مخلصانه در اختیارشان قرار داد.  زندگی پربار ایشان وقف انقلاب و تحقق آرمان های بلند رهبر عظیم الشان انقلاب شد. روح شان شاد و نام شان جاودانه باد.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: