روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 شهريور 1396 / 30 ذی القعدة 1438 / a 23 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه سال نو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 فروردين 1387 - ساعت 14:10
شماره خبر: 100933952493
سرچشمه معرفت‌
آیت الله عبدالکریم حق شناس از استادان برجسته و بنام حوزه علمیه در تهران متولد شد. وی با هوش سرشار و استعداد فراوان خود در حوزه علمیه تهران با بهره‌مندی از محضر اساتید بزرگی همچون آیت‌الله میر سید علی حایری، میرزا طاهر تنکابنی و آیت‌الله محمد حسین زاهد در اندک زمانی پله‌های رشد را پشت سر گذاشت و با شوق فراوان از زلال معارف عرفانی آیت‌الله شاه‌آبادی بهره برد.

پس از چندی این عالم فرزانه به شهر علم و ایمان، قم رهسپار شد و در راه رسیدن به درجه اجتهاد از دروس پربار آیت‌‌الله سید محمد حجت، حضرت آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله سید محمد تقی خوانساری و درس فلسفه امام خمینی‌ره بهره‌های فراوان گرفت و موفق به دریافت اجازه اجتهاد از اساتید گرانقدری مانند حضرات‌ آیات‌ سید ابوالقاسم موسوی خوئی، سید محمد حجت کوه کمره‌ای، محمد علی شاه‌آبادی، سید احمد زنجانی، شیخ ابوالقاسم اصفهانی، شیخ عبدالنبی عراقی، سید محمد حسین بروجردی و سید محمد تقی خوانساری شد.

آیت‌الله حق شناس پس از دریافت اجازه اجتهاد به پیشنهاد حضرت آیت‌الله بروجردی به تهران هجرت کرد تا جوانان تشنه علم و معرفت این دیار را  از چشمه‌سار زلال معارف الهی سیراب کند. ایشان با حضور در تهران به تدریس و راهنمایی جوانانی پرداختند که برای رسیدن به سرچشمه های معرفت بی تاب بودند و حضور و وجود آیت الله حق شناس، وجودی مغتنم و ارزشمند برای آنان به شمار می رفت.

وی در تهران تدریس علوم مختلف نقلی و عقلی را سرمشق خود قرار داد و سال‌ها در مدرسه سپهسالار قدیم، وظیفه عمل به وقفنامه آن را به عهده گرفت.

طلاب مدرسه فیلسوف الدوله و نمازگزاران مسجد امین‌الدوله تهران سال‌ها از درس اخلاق عملی این عالم فرزانه بهره‌مند شدند. 

مدرسه علمیه این عالم فرزانه هم‌اکنون پذیرای جوانان پاک و جویندگان راستین معرفت است. جوانانی که به پاس زحمات و تلاش بی دریغ این عالم گرانقدر مدارج معنوی را پشت سر گذاشته و می گذارند. روح این استاد بزرگ در جوار حق همیشه جاودانه باد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: