روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه تداوم آفتاب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 17 اسفند 1387 - ساعت 19:49
شماره خبر: 100944935650
گفتگو با استاد حميد سبزواري درباره 3 دهه آشنايي اش با رهبر معظم انقلاب‌
مقدمه آقا مهمترين افتخار شعري ‌من ‌است‌
اشاره: یکی از ویژگی های مهم و برجسته حضرت آیت الله خامنه ای انس و الفت ایشان با شعر و ادبیات است و همه ساله و در شب میلاد امام حسن مجتبی ( ع) شاعران کشور در دیداری صمیمی و فراموش نشدنی آخرین سروده هایشان را برای رهبر انقلاب می‌خوانند و ایشان نیز با نکته سنجی خاصی درباره شعرها نظر می‌دهند.

حمید سبزواری یکی از شاعران پیشکسوت انقلاب و از یاران و دوستان قدیمی مقام معظم رهبری است و آنهایی که تا به حال توفیق داشته اند و در دیدار شاعران با رهبری شرکت کرده اند از نزدیک دیده اند که سبزواری تا آمدن حضرت آقا چقدر بی تابی می‌کند و حضرت آقا نیز اولین کسی را که در آغوش می‌گیرد و می‌بوسد حمید سبزواری است.

امروز بسیاری هنوز هم نمی دانند که نخستین مجموعه شعر حمید سبزواری با تشویق مستقیم رهبر انقلاب  و با مقدمه ایشان منتشر شده  است . مقدمه ای که سبزواری از آن به عنوان مهمترین افتخارش یاد می‌کند و کاری که شاید رهبری برای هیچ کس انجام نداده باشد.

حمید سبزواری امروز و در گفتگویی که خودش بر متفاوت بودن آن تاکید کرده است درباره حدود 3 دهه آشنایی اش با رهبر معظم انقلاب سخن گفته است.

استاد برای شروع این گفتگو  از اولین دیدار و آشنایی خودتان با مقام معظم رهبری برای ما بگویید ؟

اولین باری که ایشان را زیارت کردم به پیش از انقلاب باز می‌گردد در جلسه شعری که حضرت  آقا به این جلسه آمدند.

این جلسات کجا و چه زمانی و با حضور چه کسانی برگزار می‌شد؟

پیش از انقلاب در منزل ما انجمن ادبی تشکیل می‌شد که چند نفری از دوستان همیشه در آن حاضر بودند دوستانی مثل  آقای محمود شاهرخی ، مرحوم اوستا ، زنده یاد خانم سپیده کاشانی، حسین لاهوتی، مشفق کاشانی و یک شاعر کردستانی بود که نامش در ذهنم نیست و سنی هم بود و آقای خامنه ای و امام را بسیار دوست داشت و این انجمن شب های شنبه هم تشکیل می‌شد.

این شاعر کردستانی که می‌گویید «مردوخ»  نبود؟

مردوخ ! .... یادم نیست ولی فکر نمی کنم.

آقای سبزواری این انجمن تنها فعالیت ادبی داشت یا  با توجه  به شرایط حکومتی  شاه  و افرادی که نام بردید فعالیت سیاسی هم در انجمن وجود داشت ؟

ببینید این محفل کاملا محرمانه بود و اعضای انجمن را کسانی تشکیل می‌دادند که مورد اعتماد بودند . آن زمان امام ( ره ) در تبعید بودند و ما در این جلسات ضمن این که شعر می‌خواندیم همواره فعالیت های سیاسی نیز انجام می‌دادیم. انجمنی که ما داشتنیم در واقع بهانه ای بود تا قدم هایی برای انقلاب برداریم.

مثلا چه فعالیت هایی در انجمن صورت می‌گرفت که ابعاد سیاسی داشت ؟

خب ... در این جلسات  شعار نویسی بر دیوارها و حتا سرودن شعارها مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می‌گرفت.

حضرت آقا چگونه وارد این انجمن شدند ؟

حاج آقای خامنه ای نمی دانم چگونه مطلع شده بودند که چنین جلسه ای وجود دارد اما اولین شنبه ای که تشریف آوردند جلسه در منزل ما بود . البته من آوازه ایشان را از سبزوار شنیده بودم چراکه ایشان زمانی که من سبزوار بودم به دلیل فعالیت مبارزاتی که با رژیم طاغوت داشتند گرفتاری برایشان پیش آمده بود و مدتی را به صورت مخفیانه در منزل یکی از آشنایان ما در سبزوار بودند. ما در سبزوار هم  شب های شنبه دور هم جمع می‌شدیم و فعالیت سیاسی و انقلابی می‌کردیم.

شما پس آقا را در سبزوار دیده بودید؟

نه... من آن زمان ایشان را ندیدم و اولین بار در همان جلسه شعر در منزل ما در محله قلهک تهران بود که زیارتشان کردم.

حضور مقام معظم رهبری در این جلسات چگونه بود ؟ یعنی چه سخنانی می‌گفتند آیا خودشان شعر هم می‌خواندند ؟

ایشان غزل معروفی دارند که در آن  یاد دوستان خودشان در خراسان کرده اند. ایشان  دو سه باری در این جلسات شعر خواندند ولی آقای خامنه ای غالبا گوش بودند ؛ به ندرت شعر می‌خواندند و به این سادگی شعرشان را رو نمی‌کردند شعرشان شعر روز بود شعری بود که به درد مردم می‌خورد. ایشان  گاهی نسبت به اشعار بعضی از اعضا که ما رویمان نمی‌شد در مورد آن حرفی بزنیم نکات مهمی را بیان می‌کردند و شعرشان را تصحیح می‌کردند.

نظرات ایشان درباره شعرها بیشتر ذوقی بود یا جنبه آکادمیک و علمی نیز داشت ؟

حاج آقای خامنه ای بر ادبیات عرب و  ادبیات فارسی تسلط کامل دارند هم از گذشتگان و هم درباره معاصرین اشراف دارند و مردی  فاضل و فرهنگ دوست هستند و همان موقع نیز نقدهایی که انجام می‌دادند سرشار از نکات علمی و همچنین خلاقانه و مبتنی بر ذوق ادبی ایشان بود.

با توجه به آنچه خود من در جلسات دیدار شاعران با آقا دیده ام به نظر می‌رسد حضرت آقای خامنه ای بیشتر به قالب های شعری کلاسیک و سنتی علاقه مند هستند و شعر نو کمتر نظرشان را جلب می‌کند آیا این طور است؟

ایشان در این زمینه اصلا سخت گیر نبودند اگرچه بارها فرموده اند که شعر اصیل فارسی چیز دیگری است چرا که فکر می‌کنم وزن و قافیه باعث می‌شود شعر زود در حافظه انسان قرار بگیرد.

این جلسات و حضور حضرت آقا تا چه زمانی ادامه داشت ؟

این جلسات تا بعد از انقلاب نیز ادامه داشت و این مجلس و محفل ادبی  به خانه خود حضرت  آقا کشیده شده بود  و ما به منزل ایشان می‌رفتیم  ولی کم کم با توجه به حجم کار بالای ایشان به خصوص پس از ارتحال امام ( ره )  به این نتیجه رسیدیم که ایشان را نباید اذیت کنیم و مزاحم شویم و جلسات از هفته ای یکبار به ماه و بعد هم سالی یک بار کاهش یافت.

پس این جلسات صمیمی که شاعران هر سال و در ماه مبارک رمضان و در شب میلاد امام حسن (ع) با مقام معظم رهبری دارند در واقع ادامه و ثمره همان جلساتی است که در منزل شما تشکیل می‌شد؟

بله دقیقا همین طور است و به همان دلیلی که عرض کردم جلسات شعرخوانی به سالی یکبار کاهش یافت و الان هم کمی عمومی تر شده است و تعداد بیشتری از شاعران در این جلسه حضور دارند.

استاد یکی از نکات جالب در مورد آثار شما به این موضوع باز می‌گردد که رهبر انقلاب ابتدای مجموعه شعرهای شما مقدمه ای را نوشته اند در این مورد و چگونگی نوشتن مقدمه صحبت کنید؟

بعد از پیروزی انقلاب بود و حضرت امام ( ره ) نیز در قید حیات بودند و آقا نیز آن زمان به عنوان رییس جمهور فعالیت می‌کردند  یک شب که دور هم بودیم و شعر می‌خواندیم آقا فرمودند که حمید چرا شعرهایت را چاپ نمی‌کنی عرض کردم حاج آقا منتظر مقدمه شما است و خدا می‌داند که به شوخی گفتم که منتظر دست خط شریف شماست و ایشان هم در پاسخ فرمودند من برای هیچ کس این کار را نکرده‌ام ولی برای شما این کار می‌کنم و بعد از مدتی یک نفر را فرستادند منزل ما که حاج آقا فرمودند که شعرهایتان را بدهید و من هم چند شعر و دفتری داشتم و برای ایشان فرستادم.

فکر می‌کنید مهمترین ویژگی این مقدمه که آقا نوشته اند چیست ؟

حاج آقا به خوبی و با هوشمندی متوجه شده بودند که من شعر برای چشم و لب و گونه و گیسو نمی‌سرایم و شعری که هدف سیاسی و اجتماعی نداشته باشد هرگز نخواهم گفت و این برای من از هر چیزی ارزشش بیشتر بود. مهمترین افتخار من این است که ایشان مقدمه کتابم را نوشته اند.

جناب سبزواری بسیاری از سرودهای معروف انقلاب مانند خمینی ای امام ، این بانگ آزادی ، برخیزید ای شهیدان خدایی و ... از جمله آثار شماست این سرودها را پیش از انتشار و در طی همان جلسات برای آقا هم می‌خواندید؟

گاهی می‌خواندم و ایشان هم نظری می‌دادند یادم می‌آید سرود " این پیروزی خجسته باد"  را برای یکی از موفقیت‌های رزمندگان سروده بودم و در اختیار مسوولان صدا و سیما قرار دادم تا پخش کنند اما مدتی گذشت و دیدم این سرود پخش نشد وقتی دلیلش را جویا شدم گفتند که آقای خامنه ای گفتند که پخش نشود و من همان موقع مطمئن بودم که یک بینشی پشت این تصمیم وجود دارد چون ایشان بسیار انسان عمیقی هستند اتفاقا چند وقتی گذشت و با تعدادی از دوستان در اصفهان بودیم که صدای پخش این سرود را شنیدم و به دوستان گفتم که برویم که پیروزی و اتفاق مهمی رخ داده است و آن پیروزی هم آزاد سازی خرمشهر بود و این سرود با بینش آقا در زمان مناسبی پخش شد.

شخصیت حضرت آقای خامنه ای به عنوان رهبر امروز انقلاب اسلامی ایران و کسی که شما ایشان را از گذشته‌های بسیار دورتر می‌شناسید چه ویژگی های برجسته ای دارد ؟

به نظر من حاج آقای خامنه ای در همه مسایلی که در روزگار ما می‌گذرد بینایی و نگرش خاصی دارند . ایشان اهل ذوق است و شناخت کاملی نسبت به ادبیات دارد و کسی که این اطلاعات را داشته باشد یعنی اهل مطالعه است همچنین جامعه شناس شاخصی است . انسانی مبارز است و برای این که به عنوان رهبر ، جامعه را برای مبارزه با دشمن آماده نگاه دارد بسیار شایسته هستند . من حتا قبل از این که ایشان رهبر شوند مطمئن بودم که بعد از امام ایشان رهبر می‌شوند.

سینا علیمحمدی‌


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: