روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 07 اسفند 1395 / 28 جمادي الأول 1438 / a 25 Feb 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 14 مرداد 1387 - ساعت 17:18
شماره خبر: 100945541366
فوت و فن
پاک کردن اجاق گاز
اجاق گاز نه‌تنها زودتر از سایر وسایل آشپزخانه کثیف می‌شود که تمیز کردن آن هم بسیار سخت‌تر و وقتگیر‌تر است.
معمولا نخستین گزینه‌ای که خانم‌های خانه‌دار برای پاک کردن اجاق گاز انتخاب می‌کنند، استفاده از محلول‌های مخصوص برای این کار است.

اما اگر به این شوینده‌ها دسترسی ندارید، راه‌های دیگری هم هستند که با کمک آنها به راحتی می‌توانید اجاق گازتان را پاک کنید.

روش اول: شما می‌توانید با استفاده از 5 قاشق جوش شیرین، 3 قطره مایع ظرفشویی و چهار قاشق سرکه یک جرم‌گیر خانگی تهیه کنید. بدین ترتیب که خمیر به دست آمده را روی محل مورد نظر مالیده و بعد از 10 دقیقه با دستمال پاک کنید. از این جرم‌گیر برای پاک کردن کف قابلمه هم می‌توان استفاده کرد.

روش دوم: برای تمیز کردن پنجره‌های فلزی روی اجاق گاز، آنها را در محلول آب داغ مایع ظرفشویی و آمونیاک بخیسانید. بعد از گذشت 30 دقیقه و حل شدن چربی‌ها آنها را با سیم ظرفشویی و ابر بشویید، سپس آب‌کشی نمایید.

روش سوم:‌ با کمک یک مسواک، 4 قاشق جوش شیرین و 4 قاشق آب داغ را روی اجاق گاز بمالید و سپس با یک اسفنج پاک کنید.

پاک کردن فر از چربی‌ها

روش اول: یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق چایخوری آب لیموترش و 2 قاشق چایخوری مایع سفیدکننده را در یک لیوان آب حل کنید.

سپس دیوارهای فر را به آن آغشته کنید و بعد از 45 دقیقه یک دستمال مرطوب را چند بار روی آن بکشید.

روش دوم: ابتدا فر را با آب و اسفنج مرطوب کنید و برای 5 دقیقه گرم نمایید.

سپس یک پارچه مرطوب را به محلول آمونیاک و مایع ظرفشویی آغشته و با آن فر را تمیز کنید.

تمیز کردن مایکروفر

همواره سعی کنید با درپوش گذاشتن روی غذاها، از بیرون پریدن ذرات چربی روی دیوارهای داخلی مایکروفر جلوگیری کنید. در صورت چرب شدن دیواره‌ها سریعا با یک دستمال تمیز و نرم که با آب داغ مرطوب کرده‌اید، آن را تمیز کنید.

این کار را قبل از سفت شدن ذرات چربی انجام دهید. روش بعدی جوشاندن مقداری آب در مایکروفر است. (در خارج کردن آب جوش از ماکروفر دقت کنید)‌ سپس با یک دستمال پارچه‌ای تمیز محلولی از آب گرم و پدر رختشویی را به دیواره‌های داخلی آن بکشید.

 در مایکروفر را چند دقیقه باز بگذارید تا به طور طبیعی خنک شود.

نکته: هنگام تمیز کردن اجاق گاز از اجسام تیز استفاده نکنید، حتی اگر گازتان استیل باشد. این کار باعث ایجاد خط روی گاز می‌شود. درباره اجاق گازهای لعابی هم اجسام برنده و تیز پوشش لعابی روی گاز را جدا می‌کند.

پریشاد احمدی‌


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: