روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 24 مهر 1398 / 16 صفر 1441 / a 16 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
جهان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 10 آذر 1387 - ساعت 00:12
شماره خبر: 100955657171
رضا سادات
عمليات شبهه‌انگيز
با گذشت 3 روز از آغاز حملات تروریستی بمبئی که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت آنچه به موازات شوک ناشی از حملات توجه جهانیان را به خود جلب کرده علل شکل‌گیری این عملیات است.

این حمله از وجوه بسیاری با اقدامات تروریستی قبلی در خاک هند متفاوت است. در حالی که موارد قبلی بیشتر بمب‌گذاری‌هایی علیه نقاط کم‌جمعیت بود تروریست‌های بمبئی با استفاده از تاکتیک‌های نظامی اماکن عمومی پرجمعیت را هدف گرفتند. تفاوت عمده حملات بمبئی با اقدامات تروریستی قبلی این است که چنین عملیاتی را نمی‌توان یک‌شبه طراحی کرد و به مرحله اجرا درآورد. اجرای عملیاتی با چنین حجمی مستلزم برنامه‌ریزی، انجام کارهای اطلاعاتی، تامین بودجه، آموزش و ایجاد شبکه پشتیبانی برای عوامل دخیل در عملیات است.

گزارش‌های اولیه از طراحی این عملیات توسط گروه‌های شبه‌نظامی بومی دارای روابط نزدیک با شبه‌نظامیان پاکستانی حکایت داشت در حالی که گروه‌های مسلح اندکی را در سراسر شبه‌قاره می‌توان یافت که از قابلیت اجرای چنین عملیاتی برخوردار باشند. اگرچه هنوز مشخص نیست در بمبئی چه اتفاقی افتاده است اما از آنچه رسانه‌ها گزارش کرده‌اند می‌توان تصویری کلی از حوادث 59 ساعته بمبئی را ترسیم کرد. 12 تا 25 تروریست به ظاهر از طریق ساحل وارد بمبئی شده و با عبور از خیابان‌های این شهر خود را به اهداف سهل‌الوصولی چون هتل‌ها، بیمارستان‌ها و سینماها رساندند و بی‌هیچ مقدمه‌ای به روی مردم عادی آتش گشوده و عده‌ای را به گروگان گرفتند.

آنچه بیش از چگونگی انجام عملیات و عوامل پشت پرده آن در کانون توجه قرار گرفته، اهدافی است که از انجام آن دنبال می‌شده است. گروهی که خود را مجاهدین دکن و ترتیب دهنده عملیات تروریستی بمبئی معرفی می‌کرد ساعاتی پس از شروع حملات و به خاک و خون کشیده شدن صدها شهروند هندی بی‌دفاع و گردشگران خارجی با انتشار بیانیه‌ای مدعی اجرای این عملیات برای اعتراض به اعمال تبعیض علیه مسلمانان هند شد.

ذره‌ای تردید وجود ندارد که عوامل پشت پرده و طراحان عملیات به خوبی به این نکته واقف بوده‌اند که این عملیات هیچ دستاوردی نخواهد داشت و تمامی عوامل دخیل در آن جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر آن اجرای عملیاتی به این شکل بیش از آن که به تامین منافع مسلمانان هند منجر شود موج خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان این کشور را افزایش داده و تنش‌ها بین هند و پاکستان رابه مرزهای جدیدی می‌کشاند.

در چنین شرایطی تنها نتیجه‌ای که می‌توان از این عملیات گرفت مشکوک بودن علل طراحی و اجرای آن است. به نظر می‌رسد این عملیات درست برعکس آنچه ادعا شده نه با هدف احقاق حقوق مسلمانان هند که برای تشدید فشار به آنان به مرحله اجرا درآمده است و شاید همانطور که عوامل امنیتی هند اشاره کرده‌اند ریشه آن را نه در داخل هند یا پاکستان که در فراسوی شبه قاره هند و شاید حتی آسیا جست، همچنان که ردپاهایی دال بر وجود شهروندان انگلیسی نیز در میان تروریست‌ها یافت شده است.

متن کامل را در جام‌جم آنلاین بخوانید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: 
اخبار مرتبط: 
رضا سادات