JameJamOnline.ir

فرهنگ و سينما

دوشنبه 28 آبان 1386 - ساعت 10:01 شماره خبر: 100004066145

 
اعلام برگزيدگان جشنواره فيلم کوتاه تهران
در مراسم پایانی بیست و چهارمین جشنواره ملی و دوازدهمین جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه تهران ، برگزیدگان فیلم کوتاه معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
 

به گزارش سایت سینمایی سوره، جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه تهران ، سرانجام پس از شش روز فعالیت، یکشنبه شب طی مراسمی در تالار اندیشه حوزه هنری به کار خود پایان داد.
در این مراسم که با حضور محمدحسین صفارهرندی ، محمدرضا جعفریجلوه ، مجید شاه حسینی ، کمال تبریزی ، مازیار میری ، محمدعلی نجفی ، اکبر نبوی ، مونا زندی ، حسن پورشیرازی ، محمدرضا سکوت ، حمید دهقانپور،مجید جوزانی ، سیروس حسنپور و... برگزار شد ، برگزیدگان فیلم کوتاه در بخشهای مختلف معرفی شدند.

بخش بینالملل
- بهترین فیلم در جستجوی حقیقت؛ سوزنبان (آشیش پاندی) هندوستان و نزدیکتر از نفس (پریوش نظریه) ایران
- جایزه بزرگ بینالملل؛ الا (سیلوانا آگیره زکارا) انگلستان
- بهترین فیلم داستانی؛ وظیفه (ولاد تراندافیر) رومانی
- بهترین فیلم تجربی؛ بومرنگ (داریوش غریبزاده) ایران
- بهترین فیلم تجربی؛ کشتی (گرژگورژ یونکاتیس) لهستان و عروسک گمشده (معین صمدی) ایران
- بهترین انیمشین؛ جایی تمام عیار (الناز زولودکو روسیه)
- لوح تقدیر؛ خوک و شکسپیر (گئون کیم) کره جنوبی

بخش ملل مسلمان
-جایزه ویژه هیأت داوران برای فیلم نیمه دیگر من (جاستین تافل) لهستان
-بخش آسیا پاسیفیک
جایزه ویژه هیأت داوران برای فیلم وظیفه پسر (تیمریک بیرنازاروف) قرقیزستان

بخش مسابقه سینمای جوان
- بخش فیلمنامه یا تحقیق
تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به عنوان بهترین تحقیق و پژوهش به (نصیر درویشوند) برای تحقیق فیلم مستند «گورستان بینام» از بندر انزلی اهدا شد.
- بخش کارگردانی
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (فرشته هوشمندی فتوت) برای کارگردانی فیلم داستانی «صبر کن هوا روشن بشه» از تهران اهدا شد.
در این بخش هیأت داوران به دلیل عدم توجه فیلمسازان به مقاطع مختلف بویژه مراحل پس از فیلمبرداری فیلمی را شایسته دریافت جایزه بهترین کارگردانی ندانست.
- بخش تصویر برداری
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (رضا عرفانی) برای تصویربرداری فیلم مستند «دفینه» از تهران تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به عنوان بهترین تصویربردار به (مسعود امینیتیرانی) برای تصویربرداری فیلم داستانی «صبر کن هوا روشن بشه» از تهران
- بخش تدوین
در این بخش هیأت داوران فیلمی را شایسته دریافت جایزه ندانست
- بخش مستند
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (علی جعفری) برای فیلم مستند «شهر ما خانه ما» از اراک
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (فاطمه حیدری) برای فیلم مستند «زهرا دختر هاجر» از شهرکرد
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 9 میلیون ریال بهترین فیلم مستند به (رضا عرفانی و حسین راستی) برای فیلم مستند «دفینه» از تهران
- بخش داستانی
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (دانش و بابک صلواتی) برای فیلم داستانی «شب روز برفی» از سنندج دیپلم افتخار و مبلغ چهارمیلیون ریال به (فرشته هوشمندی فتوت) برای فیلم داستانی «صبر کن هوا روشن بشه» از تهران هیأت داوران در این بخش فیلمی را شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم داستانی ندانست.
- بخش تجربی
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (سعید بناء) برای فیلم داستانی «قالی جادویی» از تهران هیأت داوران در این بخش فیلمی را شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم تجربی ندانست.
- بخش پویانمایی
دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال به (هدی مسعودی) برای فیلم پویانمایی «هزار و یک شب» از تهران
تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ 9 میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم پویانمایی به (مریم کشکولینیا) برای فیلم پویانمایی «در خانه ملی» از تهران
- بخش بهترین مجری طرح
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال مشترکا9 به انجمن سینمای جوانان ایران دفاتر ایران و کاشان

بخش مسابقه نگاه ملی
- بخش تحقیق و پژوهش
تندیس جشنواره ،دیپلم افتخار و هشت میلیون ریال به (پیروز کلانتری) برای تحقیق فیلم مستند «تهران چند درجه ریشتر» از تهران
- بخش فیلمنامه
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (آیدا پناهنده) برای فیلمنامه فیلم داستانی «روشناییهای شهر» از تهران
تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به عنوان بهترین فیلمنامه به (روحالله مسرور) برای فیلمنامه فیلم داستانی «بوق» از تهران

- بخش مستند دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (حامد خسروی) برای فیلم مستند «ترانه اندوهگین کوهستان» از بندر انزلی دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (بیژن زمانپیرا) برای فیلم مستند «طلای سفید» از سنندج تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ هجده میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم مستند به (رخساره قائم مقامی) برای فیلم «سیانوزه» از تهران
- بخش تجربی
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (امیر زبانآور و شهرزاد راستانی) برای فیلم تجربی «فاجعه 61200» از تهران دیپلم افتخار و مبلغ چهارمیلیون ریال به (اسفندیار ترکمنیراد) برای فیلم تجربی «حیاتمردان نامی» از تهران تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ هجده میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم تجربی به (مهدی فرد قادری) برای فیلم تجربی «تناوب» از نیشابور
- بخش پویانمایی
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (امیر سحرخیز) برای فیلم پویانمایی «آلامد» از تهران
دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال به (معین صمدی) برای پویانمایی «عروسک گمشده» از تهران
تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ هجده میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم پویانمایی به (وحید نصیریان) برای فیلم پویانمایی «قفس» از تهران
- بخش داستانی
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (محمد صوفیآبادی) برای فیلم داستانی «روی خط» از تهران
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (بیژن میرباقری) برای فیلم داستانی «زیر پلک»از تهران
دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال به (عاطفه خادمالرضا) برای فیلم داستانی «تنگ خالی ماهی» از تهران
تندیس جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ هجده میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم داستانی به (پیمان نهانقدرتی) برای فیلم «خواب سرد» از تهران

بخش مسابقه ویژه «میراث نبوی»
دیپلم افتخار و مبلغ سه میلیون ریال به (فرخ حنیفهنژاد زیبایی) برای فیلم داستانی «چاووش» از مشهد
- بخش مسابقه ویژه «چشمانداز سرزمین زیبای ما»
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (امید راستبین) برای فیلم مستند «ماه اردلا» از سنندج
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به (محمدرضا باغبانی) برای فیلم مستند «عبور از خط زرد» از سنندج
-لوح تقدیر بخاطر تلاش در برگزاری هرچه باشکوهتر «هفتمین جشنواره منطقهای سینمای جوان»مشترکا9 اهدا میشود به دفاتر انجمن سنیمای جوان اهواز، خرمآباد، سنندج و قزوین

بخش یونیکا
لوح تقدیر یونیکا به فیلم «زندگی و دیگر هیچ» (روحالله مولوی) ایران
لوح تقدیر یونیکا به فیلم «یک روز یک مرد» (نقی نعمتی) ایران
لوح تقدیر و مدال نقره به فیلم «یک جرعه آب» (احمد ارجمند) ایران
لوح تقدیر و مدال نقره یونیکا به فیلم «فرش چوب» (عبدالرحمن میرانی) ایران
- نشان یونیکا به انجمن سینمای جوانان ایران دفتر زاهدان از (علی اصغر شهری)

جوایز جنبی
- هیأت داوران دانشجویی فیلم «نزدیکتر از نقس» (پریوش نظریه) را به عنوان بهترین فیلم برگزید.
- هیأت داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران جایزه اول خود را به فیلم «روی خط» به کارگردانی (محمد صوفی) و جایزه دوم به فیلم «ترانه اندوهگین کوهستان» ساخته (حامد خسروی) اهدا میکند.
- جایزه مرکز فروش فیلم پارسیان به فیلم «باغ آرزو» به کارگردانی (جمشید بایرامی) تعلق گرفت.
- هیأت داوران «پایگاه خبری فیلم کوتاه» متشکل از مهناز افضلی، محمد شیروانی و رضا بهرام0نژاد برگزیدگان خود را در سه بخش «مستند»، «داستانی» و «انیمیشن» بیستوچهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به شرح زیر معرفی کردند.
محمد شیروانی به نمایندگی از هیأت داوران پایگاه در مراسم اختتامیه جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی متشکل از لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه»، یکسال عضویت در بخش «فیلمها» و یک سکه بهار آزادی را به در آستانه ساخته علی بیات اهدا کرد.
بیات هنگام دریافت جایزهاش گفت: تشکر میکنم از محمد شیروانی که راهنما و استاد من بودند. از اساتیدم در قم و از تمام کسانی که راهنماییام کردند.
لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه»، یکسال عضویت در بخش «فیلمها» و یک سکه بهار آزادی بهترین مستند اهدا شد به سیانوزه ساخته رخساره قائممقامی.
لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» ، یکسال عضویت در بخش «فیلمها» و یک سکه بهار آزادی بهترین انیمیشن به گرسنگی کشیدن در شکم نهنگ ساخته مهدی زرینقلمی رسید.
همچنین در این بخش هیات داوران از سازنده موسیقی انیمیشن مرغ آزاد تقدیر کردند.
جایزه ویژه هیات داوران شامل لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» و یک سکه بهار آزادی برای مجموعه تصویربرداری به عباس فتحیاشکانی اهدا شد.
اشکانی پس از دریافت این جایزه گفت: این جایزه را تقدیم میکنم به تمام فیلمبردارهایی که در بخش نگاه ملی و سینمای جوان بودند و هیچ وقت از آنها تقدیر نشده است.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سکههای جوایز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» را تقبل کرده است.