JameJamOnline.ir

ورزشي

چهارشنبه 03 مرداد 1386 - ساعت 01:11 شماره خبر: 100004097396

 
حاشيه امنيت براي چهره هاي شاخص
در کوران رقابت های دو روزه بندرانزلی گرچه حوادث پرشمار و نتایج غیرمنتظره ای در هر 7 وزن رقم خورد، اما بررسی همین اتفاقات و نقاط قوت و ضعف شرکت کنندگان می تواند توانایی و قابلیت کشتی ایران را ارتقا دهد.
 


آنچه روی 2 تشک مبارزات انتخابی در بندرانزلی رخ داد، حاکی از نوعی دوگانگی در توان و قابلیت های فنی مدعیان بود. با وجود آن که پیش از آغاز رقابت ها و برحسب شناخت قبلی تصور می رفت در 2 وزن 55 و 66 کیلو میدان مبارزات از مردان شاخص و درجه اول تهی است و این ضعف و خلائ پیشاپیش مشهود و قابل پیش بینی بود اما نمایش مدعیان وزن 96 کیلو آنچنان ضعیف و نازل بود که هر خوش بینی را هم نگران و دلواپس کرد.
در نبود و کناره گیری دائمی کاپیتان اسبق و مرد 6 مداله جهان و المپیک پس رفت و کم کاری ها در جهت پرورش استعدادهای وزن ششم به وضوح رویت و آشکار شد. در میان 10 مدعی حاضر وزن 90 کیلو در بندرانزلی هیچکدام برتری محسوسی در مقایسه با دیگری ارائه نکرد. دیدارهای کم افت و خیز و بدون تحرک و فاقد قابلیت های فنی مبارزات این وزن را کسل کننده و بی حاصل کرده بود.
باتوجه به کم کاری و نمایش ضعیف مدعیان شرکت کننده که به جرات باید عنوان کنیم نازلترین نمایش فنی را در این وزن شاهد بودیم تا جایی که در بیشتر دیدارهای این وزن تقابل مدعیان در وقت فعال 2 دقیقه بدون افت و خیز و رد و بدل شدن فنی به پایان رسید و گره کشتی ها صرفا با پرتاب سکه تست و در مرحله خم گیری باز شد و از این بابت رکورد تست را کشتی گیران 96 کیلو به نام خود به ثبت رساندند.
اگر پاشنه آشیل تیم ملی را درکوران رقابت های انتخابی باید به وزن 96 کیلو اتلاق کنیم ، اما کمبود و نبود چهره کار آمد و ششدانگ در بعضی اوزان نیز به چشم آمد. وزن 55 کیلو از آن جمله بود. در غیاب بابک نورزاد و هادی حاجیان که گفته می شد بر اثر مصدومیت این میدان سرنوشت ساز را ازدست دادند، نمایش 9 مدعی حاضر در بندرانزلی چنگی به دل نزد تا همچنان تیم ملی در وزن اول از نبود یک مهره مطمئن و کارساز احساس خلاء و کمبود کند.
این نداری برای کشتی ایران که از دیرباز به لطف درخشش و افتخار آفرینی سبک وزنهای نامدار خود در جهان کشتی اعتبار ویژه ای دست و پا کرده است ، یک ضعف بزرگ به شمار می آید. افتخار و اعتباری که طی بیش از 50 سال گذشته از سوی بزرگانی چون منصور رئیسی ، محمدعلی خجسته پور، محمدعلی فرخیان ، محمد قربانی ، ابراهیم جوادی ، محمد بزم آور، مجید ترکان و... برای کشتی کشورمان به ارمغان آمده است ، اما طی سالهای اخیر ردپایی از آن را نمی توان یافت.
آخرین ارمغان و گردن آویز جهانی ما در آوردگاه جهانی به سال 2001 صوفیه مربوط می شود که مدال نقره سبک ترین وزن کشتی به بابک نورزاد تعلق گرفت. طی 6 سال گذشته دست کشتی گیران ما به مدال وزن اول کوتاه مانده است و مردان فنی کشتی از پرورش و ساخته و پرداخته کردن یک کشتی گیر ششدانگ و کارساز عاجز مانده اند.
تقی داداشی باوجود آن که طی 2 سال گذشته فرصت عرض اندام بسیاری در 2 میدان مهم جهانی ، بازیهای آسیایی و چند میدان دیگر را پیدا کرد و مردان فنی بیش از دیگر مدعیان به او دلخوش و امید بسته بودند اما هیچ گاه درقواره های یک کشتی گیر قابل اعتماد بین المللی ظاهر نشد در بندرانزلی هم انتظارات را برآورده نکرد. محمدرضا باسابقه ترین 55 کیلویی شرکت کننده و یکی از مدعیان جدی این وزن هم کارنامه ای ضعیف تر از رقیب 2 ساله اش برجای گذاشت.
اما مرد اول این وزن یعنی یاسر خالپور هم استحکام لازم را نداشت و با شکست در دور اول مقابل مهرداد حدادی و 4 پیروزی پی در پی ، بالاتر از داداشی ، رضایی و حتی برنده اش حدادی در جایگاه اول قرار گرفت.
عجیب این که کمیته فنی از روی نام جوانهایی چون حدادی و دباغی که بیش از دیگران می توانند پشتوانه 55کیلو را بسازند بی تفاوت عبور کرد. بدون تردید عنوان شاخص ترین و مطمئن ترین کشتی گیر حال حاضر ایران برازنده نام مراد محمدی ، موفق ترین کشتی گیر و ورزشکار سال 85 کشور است.
مراد به دور از هر گونه مسائل حاشیه ای و پرهیز از هر فرصت سوزی آماده و قبراق ظاهر شد و همه مدعیان تراز اول خود حتی مهدی تقوی و مصطفی آخوندی را با اقتدار و برتری محسوس شکست داد تا کمیته فنی برای گزینش اولین ملی پوش جهانی باکو هیچ گونه تردیدی نداشته باشد و به عنوان یکی از امیدهای مدال جهانی روی او حساب ویژه باز کند.
به رغم حضور تمامی مدعیان در وزن سوم ، همچنان ضعف و نداری ما در عرصه بین المللی مشهود و عریان است. پس از حضور نامداران و افتخار آفرینانی چون عباس حاج کناری و علیرضا دبیر که طی 10 سال گذشته از مدعیان تراز اول وزن 66 کیلو محسوب می شدند، پشتوانه های ما هنوز درجه یک نیستند. در شرایطی که 11 مدعی ، کوران رقابت این وزن را داغ و پر حادثه ساخته بودند، اما دریغ از ظهور و درخشش یک مرد جنگجو و مطمئن در حد بزرگان گذشته...!
در میدانی که هیچ کدام از باتجربه ها و میدان دیده ها همچون مسعود مصطفی جوکار، محسن بابایی ، حسن طهماسبی و جوان جویای نامی چون نصرالله فدایی ، نایب قهرمان جوانان جهان نتوانستند در قالب یک کشتی گیر شکست ناپذیر و مطمئن ظاهر شوند، یک مازنی به نام حمید محمدنژاد که اتفاقا عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان به سال 2002 ازبکستان را نیز به یدک می کشید به عنوان مرد اول این وزن معرفی شد. اما کمیته فنی برای معرفی ملی پوش این وزن هنوز تردید نشان می دهد.

اگر سکه تست نبود هیچ کشتی گیری در 96 کیلو برنده نمی شد

رقابت مدعیان 74 کیلو گرچه نزدیک و پایاپای بود، اما هیچ کدام مقتدر و مطمئن ظاهر نشدند، حتی علی اصغر بذری نایب قهرمان سال گذشته جهان فاقد آمادگی و توانایی لازم بود تا جایی که بارها از سوی دیگر رقیبان موقعیت او مورد تهدید قرار گرفت. هادی حبیبی با کشتی های انتقادآمیز و دفاعی خود در حد یک شرکت کننده ظاهر شد نه مدعی. مجید محمدی به لطف تجربه گرانقدرش سخت ترین و حساس ترین مبارزه را مقابل دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی دوحه برگزار کرد، ضمن این که میثم مصطفی جوکار در یک کشتی نزدیک و جنجالی بر اثر اشتباه داوری مغلوب وی شد. در این وزن هیچ شرکت کننده ای حادثه ساز نشد، کمیته فنی برای شناسایی مردان برتر این وزن کار سختی نداشت. حضور بذری صاحب عنوان جهانی و جوکار آینده دار در اردو بهترین و راحت ترین گزینش در 74 کیلو بود.
اما دیدارهای 84 کیلو با حضور 10 شرکت کننده از تراکم و ترافیک سنگینی برخوردار بود. مهمترین و بیشترین حوادث کنکور تیم ملی با 2 شکست پی درپی و حذف زودهنگام مهدی حاجی زاده در این وزن رقم خورد تا قهرمان سال 2002 جهان پس از 5 سال اتلاف وقت به یک خودشناسی واقعی برسد. ناکامی خدایی مقابل یزدانی و حامد تاتاری و آسیب دیدگی شدید یزدانی که مجبور به ترک مبارزه مقابل مهدی منصوری شد دست به دست هم داد تا درمیان ناباوری سند قهرمانی به نام تاتاری زده شود که در دور اول مقابل سعید نیستانی یکی از گمنامان این وزن تن به شکست داده بود؛ اما تاتاری به رغم این شکست به لطف قرعه مساعد تا صدر جدول پیش رفت و کمیته فنی هم ملاک انتخاب را براساس جدول قرار داد و تاتاری را به همراه پرامیدترین مدعی این وزن یعنی یزدانی به اردو فراخواند.
و سرانجام این که پاشنه آشیل تیم ملی کشتی آزاد در 96 کیلو معرفی شد، جایی که هیچ کدام از 10 شرکت کننده این وزن حرفی برای گفتن نداشتند و با کشتی های سکون و کم تحرک خود باعث کسالت و بی حوصلگی تمام حاضران در سالن ربیعی بندر انزلی شدند.
مبارزاتی کم افت و خیز و طولانی که بیشتر آنها در 3 وقت 2 دقیقه ای برگزار شد و پرتاب سکه تست مهمترین اتفاقی بود که در جریان مبارزات بدون فن و کیفیت وزن ششم روی تشک دیده شد.
در نهایت کمیته فنی با دعوت از 4 کشتی گیر به اردو امیدوار است در زمان باقیمانده تا مسابقه های جهانی قابلیت های فنی مدعیان را افزایش دهد. با نمایش مقتدرانه و امیدوارکننده فردین معصومی در 120 کیلو همچون 60 کیلو، کمیته فنی کار دشواری برای گزینش ملی پوش اعزامی به باکو ندارد. فردین معصومی که به لطف جنگندگی ، روحیه نترس و میل به زیرگیری طی یک سال گذشته روند رو به رشدی را طی کرده است ، در استان زادگاه خود نمایش پرصلابتی از خود ارائه داد و با پیروزی بر علیرضا رضایی نایب قهرمان المپیک و محمدرضا آذرشکیب نایب قهرمان جوانان جهان هیچ حرف و حدیثی برای انتخاب خود باقی نگذاشت و با آمادگی ای که از خود نشان داد کشتی ایران را به کسب مدال سنگین وزن در باکو امیدوارتر کرد.
پیروزی آذرشکیب مقابل رضایی از دیگر نتایج غیرمنتظره و حادثه ساز 120 کیلو بود تا دارنده مدال نقره آتن و برنز جهانی 2003 نیویورک فکر اساسی برای آینده خود در حیطه دایره طلایی اتخاذ کند. گرچه در برپایی اصولی و قانونمند شدن مسابقه های انتخابی ، کمیته فنی تلاش و اصرار زیادی به خرج داد تا پس از سالها شاهد حضور و تقابل همه مدعیان در کنکور تیم ملی باشیم ، اما کمیته فنی از این مبارزات حساس به درستی برداشت نکرد و به گونه ای به گزینش اردونشینان پرداخت که نفرات موردنظر کادر فنی بدون تهدید و در حاشیه امنیت دلخواه زندگی اردویی را تا آوردگاه جهانی پشت سر بگذارند.
با توجه به اسامی 17 کشتی گیر دعوت شده به اردوی تیم ملی که بیشتر آنها براساس جدول رده بندی تعیین شده اند، به نظر می رسد اعضای کمیته فنی به جای ایجاد رقابت و ارتقای انگیزه میان اردونشینان ، مصلحت کشتی را در دعوت از نفراتی دیدند که نه آرامش اردو مورد مخاطره قرار گیرد و نه مردان مورد نظر کادر فنی تهدید شوند.


سعید میرزاشفیع