JameJamOnline.ir

بين الملل

چهارشنبه 21 بهمن 1383 - ساعت 14:31 شماره خبر: 100004111936

 
خاطرات دکتر علي لاريجاني - قسمت 164
یکشنبه 23 آبان 1373
از ایستگاه رادیویی موج کوتاه بعثت کمال آباد بازدید داشتم.این ایستگاه رادیویی ، بزرگترین مرکز رادیویی کشور است که برنامه های برون مرزی صدا را به دنیا ارسال می کند.
 

این مرکز در فاز اول ، 10 فرستنده رادیویی و 18 آنتن ثابت و 3 آنتن گردان را به راه انداخت ، که با همین استعداد مشغول کار است.
در فاز دوم نیز 6 دستگاه فرستنده پرقدرت موج کوتاه در حال آماده سازی و نصب است.
هنگامی که از این بازدید باز می گشتم ، در اخبار رادیو اعلام شد: مرداک ، سرمایه گذار بزرگ رسانه ای ، با همکاری رادیو و تلویزیون استرالیا (تله استرا) یک شبکه جدید تلویزیونی در سراسر جهان احداث می کند و برای این پروژه 500 میلیون پوند هزینه در نظر گرفته است.
متاؤسفانه سرعت گسترش شبکه های تلویزیونی در دنیا، در کشور درست فهم نشده است. چرا به شرایط عصری توجه نمی شود که باید با حرکت و کار و تلاش و توسعه رسانه ای ، جایگاه خود را در دنیا تعریف کرد؛
هر چه می گذرد ، به تحقق راهبرد توسعه سازمان مصمم تر می شوم ; اما افسوس که پولی در بساط نیست ! از طرفی ، عده ای با ریزبینی های زیاد، مانع هر گونه توسعه رسانه ای می شوند و مسائل کلان را فراموش می کنند. اصولا دو نوع مدیریت در کشور وجود دارد.
عده ای اگر در جایگاه مدیریت کلان هم قرار بگیرند ، باز رفتار مدیریت خود را دارند! آقای تابشیان قائم مقام در بین راه از مصوبه شورای عالی الگوی مصرف که چند روز پیش در مجلس تصویب شد ، تعریف و توصیه می کرد صدا و سیما در این خصوص فعال باشد.
مصوبه این بود که برای ارائه الگوی مصرف مطلوب در زمینه انرژی ، غذا ، دارو ، پوشاک ، حمل و نقل ، مسکن و آب و ... و اشاعه فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی و مبارزه با اسراف و تبذیر و... شورای عالی الگوی مصرف تشکیل شود; که رئیس آن ، رئیس جمهور و یا معاون اول است و وزرای بازرگانی ، اقتصاد و دارایی ، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، صنایع ، دادگستری ، رئیس سازمان برنامه و رئیس سازمان صدا و سیما عضو آن هستند. انصافا مصوبه خوبی است.
تصمیم گرفتم در این خصوص ، سازمان فعال عمل کند; چرا که بسیاری از روشهای زیست فردی و اجتماعی ما از الگوهای متناسب شرایط امروز برخوردار نیست و باید با همگرایی اجتماعی ، به الگوی توسعه بومی دست پیدا کنیم.
به آقای تابشیان گفتم ستادی در سازمان ایجاد کنید و در این زمینه با هماهنگی این ستاد، تصمیمات لازم را به بدنه سازمان منتقل کنید.
به محل کارم رسیدم. آقای محمدی معاون سیاسی طرحی برای مباحث فلسطین و طرحهای سازش ، در صدا و سیما تهیه کرده بود تا افکار عمومی با ابعاد مختلف آن آشنا شوند.
او همچنین از دستور بازداشت رهبران جهاد اسلامی فلسطین توسط عرفات خبر می داد. ظاهرا 45 مسلمان مبارز دستگیر شده اند، که این گام خائنانه ای برای مبارزات فلسطین محسوب می شود.
خبری هم می داد درباره کناره گیری مشهورترین ستاره های زن مصری از بی حجابی و روی آوردن به حجاب اسلامی ، که خبر جالبی است.
جریان اسلامی در مصر در ابعاد مختلف گسترش پیدا می کند.
به ایشان گفتم برنامه مستندی در این زمینه با کمک دفتر سازمان در بیروت تولید کند. عصر در جلسه هیاؤت دولت شرکت کردم.
آقای روغنی زنجانی [رئیس سازمان برنامه و بودجه] از مصوبات مجلس در لایحه برنامه و تغییراتی که به وجود آمده ، گزارش داد. اجمالا از کار مجلس راضی بود.
آقای آخوندی وزیر مسکن در حاشیه جلسه دولت از مواضع جدید مبارزه با گران فروشی و سخنان آیت الله جنتی در نماز جمعه درباره ثروتهای باد آورده ، نگران بود که سرمایه ها در کشور دچار مشکل شود.
او ضمنا درباره نوشته های مهاجرانی ابهام جدی داشت و آن را صرفاؤ یک اظهارنظر ساده نمی دانست و معتقد بود جریانی به دنبال تغییر در قانون اساسی است تا ریاست جمهوری ادامه یابد.
بعد از جلسه هیات دولت به محل کارم بازگشتم . یکی دو نفر از مدیران سیما ملاقات داشتند واز برخی اقدامات سریع آقای پورنجاتی معاون سیما گله می کردند.بناشد مسائل آنها را پیگیری کنم.

خاطرات دکتر علی لاریجانی - قسمت 163