JameJamOnline.ir

ورزشي

پنجشنبه 05 آذر 1383 - ساعت 10:55 شماره خبر: 100004170584

 
آنها، الک هايشان را آويخته اند
سرخپوستان رسمی دارند که براساس آن پیرمردان و زنان سالخورده را در ماههای آخر عمرشان سوار بر گاری کرده و به کلبه های دور دست انتقال می دهند، تا در تنهایی و غربت سریع تر به وادی مرگ کشانده شوند.
 

این رویه در دنیای فناوری زده امروزی در گوشه و کنار جهان با رویه مدرن تری(!) انجام می شود؛ اما ما ایرانیان براساس باورهای کهن فرهنگ خود می گوییم:
گرامی دار پیران کهن را... پاسداشت پیشینیان و سالدیدگان در ورزش کشورمان به بهائ کسوت و به نام پیشکسوت همواره جایگاه خاصی داشته و با این که فراموشکاری های ناشی از زندگی پرازدحام شهری دمار از همه در آورده است ، اما باز این آیین زیبا به مناسبت های مختلف برپا می شود تا گرد نسیان بر سر و روی آنانی که روزگاری مایه فخر کشور بودند و امروز گنجینه های گرانبهای ورزش هستند، ننشیند.
برگزاری مسابقه های پیشکسوتان - که همه ساله در ایام ماه مبارک برگزار می شود - یکی از بهانه های دلنشین گرامیداشت قدماست؛ کاری که سال 67 ابتدا در شهر ری آغاز شد و پس از سه سال از جنوبی ترین نقطه به شمالی ترین منطقه تهران یعنی شمیران انتقال یافت و جالب این که هر سال بهتر از سال گذشته برگزار شد.
آنچه در ایام برپایی این مسابقه ها مهمتر از بازی و توپ بازی است ، حاشیه های به یاد ماندنی است ، دید و بازدیدها، مرور خاطرات شیرین گذشته و معرفی نسلی که حالا الک را آویخته اند، به نسلی که تازه گام در راه ورزش قهرمانی گذاشته است.
خسرو نیاکیان - که روزگاری یلی در والیبال ایران و آسیا بود - می گوید: خیلی خوب است. سالها بود از دوستان و رفقای قدیمی خبر نداشتیم ، اما این مسابقه ها بهانه ای شد تا همدیگر را ببینیم. یک دعوت خشک و خالی هم کافی بود.
بسیاری از آنها که امسال در شب پایانی جام پیشکسوتان به سرسرای قیطریه آمده بودند، یک تلفن را غنیمت شمردند. با یک تماس حدود 50 ملی پوش گذشته که بسیاری از آنها هنوز ابهت گذشته را در رفتارشان دارند، جمع شدند. واقعا زیبا بود.
حسن اشتری (ملی پوش والیبال و بسکتبال) فاروق فخرالدینی (مربی و بازیکن سابق تیم ملی)، اکبر قادری (کاپیتان دهه 40 تیم ملی ، داریوش جمالی (مفسر و داور والیبال)، ابراهیم نعمتی و مصطفی جابری از متقدمان داوری بین المللی در ایران ، غلامرضا توانایی (مربی دوره دیده در ژاپن)، جمشید آیریا و امیدوار حاتمی از مدرسان و داوران برجسته والیبال ، محمد درانی ، جمشید قدیری ، احمد پورکاشیان ، ناصر خویی ، اکبر تنها، شعبانی ، عباس جلایی محمدی ، حسین توسلی ، احمد شوشتری ، اکبر مرادی ، حسین مهرانپور، بیژن روح اللهی ، امیر حیدری ، منوچهر نامدار، حبیب فروزنده ، حسین حسینی ، جواد محتشمیان در حضور یزدانی خرم ، رئیس فدراسیون والیبال و دکتر رحمانی استاندار تهران - که از والیبالیست های خوب دانشگاهی بود - اوقات خوب اما پرشتابی را گذراندند.
وقتی مسابقه پایان یافت ، بسیاری ساعاتی از شب را به گپ و گفت گذراندند و حیف که فقط سالی و گاهی این اتفاق می افتد و حالا انتظار ما این است که تشکیل خانه والیبال و مجمع پیشکسوتان که در مخیله فدراسیون است ، از قوه به فعل درآید بویژه این که برخی قدیمی ها مثل محمد اینانلو و... آمادگی خود را برای تحقق این ایده اعلام کرده اند.
فراموش نکنیم که بازنشسته های امروز ورزش ، آیینه تمام نمای آیندگان هستند و گنجینه هایی که اگر از دانش و تجارب آنها استفاده نکنیم ، فردا افسوس خواهیم خورد و اما مسابقه ها.
20 تیم در 2 گروه سنی ، حدود 20 شب مسابقه دادند. بسیاری از آنان هنوز نماد و نشانه های دوران دور را با خود داشتند. تکنیک و خوشفکری اسماعیل حاج قاسم ، قدرت پرش عباد نبی زاده ، ضربه دست پرویز کاظمی ، جنب و جوش اکبر نائینی ، پنجه های شهرام جهانبخت و... آدمی را به این فکر وامی داشت که اینان در سنین بالای 40هنوز هم می توانند در تیمهای باشگاهی بازی کنند.
در گروه سنی زیر 48 سال ، تیم حصاری متشکل از شهرام جهانبخت ، عباد نبی زاده ، اکبر نایینی ، حمید محمدپور، توفیق اسماعیلیان ، عباس پرهیز، موسی نبی زاده و عباس صفرپور قهرمان شد و در گروه سنی بالای 47 سال هم تیم آتش نشانی با بهره گیری از اسماعیل حاج قاسم ، احمد جهانی ، محمد فتحی ، حمید اسفندیاری ، محمد احمدی ، جمشید ایمانی ، علیرضا دهستانی و علی کریمی اول شد.

از نگاهی دیگر...
استاندار والیبالی تهران ، دوستان قدیم را به هم معرفی می کند.
داریوش جمالی مفسر و نویسنده قدیمی که ابتدای ریاست یزدانی خرم ، نایب رئیس فدراسیون بود حالا گوشه نشین شده و برخی وی را به عنوان مخالف و منتقد فدراسیون می پندارند، اما یزدانی خرم که با 15 سال ریاست ، قدیمی ترین رئیس فدراسیون های ورزشی در ایران است می گوید: ما همه را امتحان کرده ایم
ای کاش ما انسان ها در زمان حیات با تفاهم و مسالمت زندگی کنیم و خدمت کنار صداقت را وظیفه ملی و انسانی خود در قبال نسل جوان بدانیم.
کسی چه می داند. از جمع 50نفری که چند شب پیش جمع شده بودند، شاید فردا خیلی ها نباشند، کما این که دیروز محمود عدل ، امیر چیتگر، خسرو گلستانه ، عبدالمنعم کمال ، رضا هدایتی ، حسن گیلانی ، ایرج صفریان و... را از دست دادیم.

پدیده...
پدیده هفته هشتم والیبال برتر باشگاه های کشور یک جوان دورگه است ؛ جوانی بلندبالا و کم حرف که در نگاه اول معصومیت و آرامش خاصی در چهره اش موج می زند. منصور زادوند که 200 سانتی متر قد دارد از مادری اهل کشور چک و پدری ایرانی است.
روزی که با تیم نوجوانان ایران به مسابقه های جهانی تایلند رفت ، برای خیلی ها این پرسش مطرح بود که چگونه این نوجوانی که لق می زند را به یک سفر خارجی برده اند؛ اما او در بازی هفته هشتم با پیکان تهران ثابت کرد دنیایی از انگیزه و تجربه است.
منصور در این مسابقه مزد اعتماد ست کوویچ ، مربی یوگسلاو برق و تیم جوانان ایران را داد وبا اقتداری کم نظیر مقابل ستارگان با تجربه و ملی پوش پیکان توپ زد و پدیده هفته لقب گرفت.
پرش عالی ، اندام کشیده و دستهای بلند از ویژگی های منحصر به فرد این جوان تهرانی است که بر عکس بیشتر بلند قامت ها از تحرک خوبی برخوردارست.

جاذبه های قوانین جدید در والیبال
پس از نشست دو روزه ای که با شرکت اعضای کمیته بین المللی والیبال در لوزان سوئیس برگزار شد کلیه اعضا Fivb (فدراسیون بین المللی والیبال) به این نتیجه رسیدند که برای جلب بیشتر افراد به این رشته ورزشی و جذاب تر کردن آن ، در قوانین موجود باید تغییراتی صورت بگیرد.
با توجه به این که والیبال میلیون ها طرفدار در سرتاسر جهان دارد، از یک سال پیش تاکنون تلاشهای بسیاری صورت گرفته تا روند این ورزش سریع تر، زیباتر و پویاتر شود، بویژه این که دو مقوله باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و بهتر شود.
اولین مقوله ، بحث مربوط به پیشرفت و توسعه هرچه بیشتر توضیحات مربوط به قوانین والیبال در کتاب مربوط به آن و دومین اصل ، ایجاد یک سایت الکترونیکی حاوی عکسها و تصاویر مربوط به قوانین این رشته و ویدئو کلیپ های جذاب و هیجان انگیز از مسابقه های والیبال است تا نسل جوان بیش از پیش به این رشته ورزشی علاقه مند شود.
این کمیته همچنین قوانین مربوط را تا پایان سال 2008بدون تغییر دانست و اعلام کرد توضیحات ، جداول ، نمودارها، اصطلاحات و جمله بندی های مربوط به این رشته تا پایان ماه نوامبر در سایت اختصاصی این کمیته در دسترس علاقه مندان خواهند بود.

از دیگر دستاوردهای کمیته والیبال
به منظور بهبود شیوه بازیها و ایجاد لذت و هیجان بیشتر برای تماشاگران ، پیشنهادهایی مبنی بر تغییراتی در قوانین فعلی صورت گرفته که از جمله آنها می توان به تعویض های سریع ، خطاهای تو دو ference blicking Inter اشاره کرد.
این کمیته همچنین تاکید بسیاری به منظور بهبود یک مبحث مهم در والیبال از خود نشان داد و آن هم به قوانین بازی والیبال ساحلی و مبارزه روی تور مربوط بود. بدین معنا که اگر دو بازیکن به طور همزمان برای زدن توپ روی تور به هوا برخاستند، داور اعلام توقف بازی نکند و اجازه بدهد بازی جریان داشته باشد.
به این ترتیب از توقف پی در پی بازی کاسته شده و بر جذابیت آن افزوده خواهد شد. با تغییرات جدیدی که در بازیهای لیگ جهانی سال 2004 و مسابقه های جهانی (گراندپری) اعمال شد؛ اعضای کمیته امید دارند این قانون جدید نیز بر جذابیت مسابقه ها بیفزاید.
پیشنهادهای جدید برای تغییرات بیشتر در قوانین این رشته در کنگره ای که سال 2006 برگزار خواهد شد به نظر علاقه مندان خواهد رسید.

جمشید حمیدی