JameJamOnline.ir

چمدان

سه شنبه 09 اسفند 1390 - ساعت 19:02 شماره خبر: 100805403868

سوغات 
سفري به قلب کوير
اثر تاریخی زنده‌ای در دل کویر به نام جیسلمر وجود دارد که بین هند و آسیای مرکزی واقع شده و نماد افتخار هند است. این قلعه شنی نام خود را از کاشف آن یعنی ماهاراوال جیسال سینگ پادشاه هند در سال 1156 بعد از میلاد گرفت و توسط بهاتی راجپوت حاکم جیسلمر ساخته شد.
 

بعد از آن بازرگانان و اهالی شهر نیز خانه‎ها و عمارت‎های باشکوه و مجللی از چوب و سنگ ماسه در اطراف آن ساختند. جیسلمر گاهی اوقات «شهر طلایی هند» نیز نامیده می‌شود، زیرا شن و سنگ‌های شنی زرد در طراحی و معماری شهر باعث پدید آمدن سایه زرد‌رنگ طلایی در شهر و اطراف آن شده است. این قلعه که در بالای تپه تریکوتا قرار گرفته جنگ‎های بسیاری را شاهد بوده است‌ و در قرن 13 تحت محاصره و حمله مغول‎ها قرار گرفته و خسارات زیادی به آن وارد آمده است. اما در قرن 17 دهلی نو وارد یکی دیگر از عصرهای طلایی شد و عمارات و قصرهای بیشتری بنا شد. این منطقه درست مثل سرزمین عجایب هانزل و گرتل قصری محصور در خشکی است که توسط ماسه‌های طلایی احاطه شده است. جیسلمر شهری افسانه‌ای است که آسمان شب و تپه‌های شنی بزرگی که سراسر کویر را در بر‌گرفته، توریست‌های بسیاری را بخصوص در جشنواره صحرایی ماه فوریه به سمت خود می‌کشد.

در زمینه تجارت نیز بعد از افزایش اهمیت بندر مومبای (بمبئی) از اهمیت تجاری جیسلمر کاسته ‌و باعث رکود این منطقه شد. جداسازی و قطع مسیرهای تجاری از طریق پاکستان ظاهرا سرنوشت این شهر را دگرگون کرد که البته کمبود آب نیز یکی دیگر از دلایل آن بود. قابل ذکر است که جنگ مابین هند و پاکستان در سال 1971 - 1965 نشان‌دهنده اهمیت استراتژیک جیسلمر بوده و امروزه نیز این مکان جایگاه اقتصادی خود را دوباره به دست آورده و به یک مسیر مهم تجاری سودمند تبدیل شده است.

توریسم و جذابیت‌های توریستی: از آنجا که این شهر دور از دسترس است ولی سازه‎های هنری و آثار تاریخی بسیاری دارد. قلعه گلی قرون وسطایی و دیوارهای ساخته شده از سنگ‌های شنی که در طول روز به رنگ بژ و در هنگام غروب خورشید به رنگ طلایی یا عسلی هستند، آن را به یک مکان توریستی محبوب تبدیل کرده است. چشم‌اندازهای اطراف و شتر‌های صحرایی، بسیار مورد علاقه توریست‌ها هستند. تنها چند روز گردش در اطراف شهر و بیابان‌های آن می‎تواند شما را از هرج و مرج شهرهای شلوغ و پرازدحام هند رهایی بخشد.

این قلعه هنوز هم به زندگی خود ادامه می‌دهد و تقریبا 3‌/‌1 جمعیت شهر در داخل این دژ زندگی می‎کنند. مکان‌های جذاب و دیدنی داخل دژ شامل معبد جین، قصر رویال، راج محل و معبد لاکسمینات می‌شود.