JameJamOnline.ir

اجتماعي

جمعه 17 دي 1389 - ساعت 19:38 شماره خبر: 100832538439

30 هزار کارگر در تهران 
336 کارگر فصلي بيمه شدند
معاون توانمندسازی و مهارت آموزی سازمان رفاه ، خدمات و مشارکت های اجتماعی از حضور بیش از 30 هزار کارگر فصلی در پایتخت خبر داد و افزود: از این تعداد سه هزار کاگر ساماندهی شده و 336 کارگر ماهر بیمه شدند.
 

محمد جواد میرعرب در گفتگو با مهر با اشاره به مصوبه شورای شهر در تاریخ 18 آبان ماه سال 87 مبنی بر تشکیل کمیته ساماندهی کارگران فصلی در پایتخت گفت: اعضای این کمیته را معاونت خدمات شهری و سازمان خدمان رفاه و مشارکتهای اجتماعی شهرتهران، سازمان فنی حرفه ای ، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی تهران بزرگ، نماینده وزارت رفاه، مدیرکل سازمان کار و امور اجتماعی تهران با حضور مرتضی طلایی عضو شورای شهر تشکیل می دهند که تا کنون این کمیته در مورد ساماندهی کارگران فصلی 6 جلسه تشکیل داده است.

وی افزود: نیروی انتظامی در بحث جمع آوری کارگران فصلی از سر چهاراه ها و میادین شهر همکاری خوبی با این کمیته داشته و سازمان فنی حرفه ای هم به نحو احسن مسئولیت خود را انجام داده است.

میرعرب اظهار داشت: فنی و حرفه ای در ابتدا کارگران فصلی را تعیین صلاحیت می کند به نحوی که کارشناسان این سازمان صلاحیت کارکردن کارگر را با توجه به مهارت وی مانند صافکاری، نقاشی، کارگر ساختمان و... می سنجند.

وی افزود: کارگر در صورتی که قصد ارتقای مهارت داشته باشد در همان حوزه کاری خود می تواند در کارگاه های فنی و حرفه ای آموزش های تخصصی را بگذراند و پس از پایان دوره توسط سازمان فنی و حرفه ای کارت مهارت و از سوی وزارت رفاه کارت شناسایی موقت دریافت کرده و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرد.

معاون توانمند سازی و مهارت آموزی سازمان رفاه و مشارکتهای اجتماعی شهر تهران گفت: تا پایان آذرماه سال جاری از تعداد سه هزار کارگر فصلی ساماندهی شده توسط شهرداری و کمیته ساماندهی تعداد 336 نفر موفق به اخذ گواهینامه مهارت شده و تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

میرعرب از مراجعه حدود 30 هزار کارگر فصلی به مراکز سامانه کارگران فصلی شهرداری تهران خبر داد و افزود: درصد زیادی از کارگران فصلی پایتخت را کارگران شهرستانی تشکیل می دهند که برای مدت کوتاهی قصد کار دارند و ثابت نیستند.شهرداری قصد مهاجر پذیری به پایتخت را ندارد و راهکارهایی برای رفع مهاجر پذیری ارائه کرده است.

معاون سازمان رفاه و مشارکت های اجتماعی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا هنوز در چهارراه ها و میادین شهر شاهد حضور کارگران هستیم گفت: این کارگران فکر می کنند که با حضور در سطح شهر شانس بیشتری برای کار دارند.

ارائه خدمات پزشکی رایگان به کارگران فصلی

میرعرب اظهار داشت: هم اکنون در 9 سامانه کارگران فصلی که توسط سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهر تهران ایجاد شده برای هر کارگر فصلی پرونده تشکیل شده و آنها به جای ایستادن در میادین و چهارراه ها در مکانهای تعیین شده تجمع کرده و هفته ای دو روز تحت معاینات پزشکی و همچنین مشاوره شغلی قرار می گیرند.

وی افزود: کارگران فصلی در این سامانه ها از خدمات تغذیه ای اعم از چای و تغذیه مناسب برخوردار می شوند و از امکانات ورزشی شهرداری به طور رایگان استفاده می کنند.

ضرورت حضور کاریابی ها در سامانه کارگران فصلی

میرعرب از تفاهم نامه ای میان انجمن صنفی کاریابی استان تهران و این سازمان خبر داد و افزود: در صورت امضای طرفین مراکز کاریابی در 9 مرکز سامانه کاریابی مستقرمی شود تا کارگران ماهر برای کار اعزام شوند.

وی اظهار داشت: به دستور شهردار تهران شهرداری موظف شده برای پروژه ها و طرح هایی که نیاز به حضور کارگران است کارگران خود را از این سامانه تامین کند.

معاون سازمان رفاه و مشارکت های اجتماعی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا اتباع بیگانه هم شامل این سامانه می شوند ، گفت: اتباع بیگانه که مجوز کار داشته باشند می توانند از خدمات ما استفاده کنند.

میرعرب از دستگاه های دولتی و اجرایی عضو ستاد (وزارت کار) خواست تا در استقرار مراکز کاریابی در سامانه های کارگران فصلی همکاری بیشتری کنند.